TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #572816  by Pieptar
 03-08-2014 18:09
Care credeti ca e cel mai bun program?
Luni: Piept si Oblici
Marti: Spate+ Trapez
Miercuri : Picioare Abdomen si Indreptari
Joi: Umeri si Triceps
Vineri :Biceps Antebrat si Gamba
sau
Luni: Pectorali, bicepsi, antebrate
Marti: Coapse, femurali, gambe, abdominali
Miercuri: Pauza
Joi: Dorsali, tricepsi
Vineri: Umeri, gambe, abdominali
??????????????????????????????????????????????????????????????

#572819  by mihaipop
 03-08-2014 19:32
Cite zile pe saptamina faci? Daca sint 4 zile, pune piept cu triceps, spate cu biceps, iar umerii fa-i intr-o zi separata. Daca faci 5 zile, baga bratele in a 5-a zi.

#572821  by Pieptar
 03-08-2014 20:11
pai uitate mai sus programele mele

#572822  by deathybz
 03-08-2014 23:10
Ar trebui sa incerci si sa vezi care functioneaza mai bine pentru tine.
Miercuri cand ai spus ca faci picioare si indreptari te refereai la indreptari romanesti(pentru bicepsul femural),nu?Si ar trebui sa incepi cu picioarele,deoarece : e cea mai mare grupa musculara ; cand le lucrezi,in special cand faci geno se raspandeste hormonul de crestere ; cine ar construi o casa fara o fundatie buna?
O perioada indelungata nu prea am lucrat picioarele si acum chiar imi pare rau.Sunt deficitar...am foarte mult de munca.Acorda atentie sporita grupelor mari !
Pe 5 zile eu as lucra asa :
- luni : picioare
- marti : spate + trapez
- miercuri : piept
- joi : umeri (+ trapez daca nu vrei sa il faci cand lucrezi spatele)
- vineri : brate(biceps+triceps+antebrat)
Abdomenul oricand,dar doar de 2 ori pe saptamana.La fel si cu gambele : oricand,de 2 ori pe saptamana,dar nu in ziua cu picioarele.

#572828  by Dede
 04-08-2014 07:54
deathybz wrote:Ar trebui sa incerci si sa vezi care functioneaza mai bine pentru tine.
Miercuri cand ai spus ca faci picioare si indreptari te refereai la indreptari romanesti(pentru bicepsul femural),nu?Si ar trebui sa incepi cu picioarele,deoarece : e cea mai mare grupa musculara ; cand le lucrezi,in special cand faci geno se raspandeste hormonul de crestere ; cine ar construi o casa fara o fundatie buna?
O perioada indelungata nu prea am lucrat picioarele si acum chiar imi pare rau.Sunt deficitar...am foarte mult de munca.Acorda atentie sporita grupelor mari !
Abdomenul oricand,dar doar de 2 ori pe saptamana.La fel si cu gambele : oricand,de 2 ori pe saptamana,dar nu in ziua cu picioarele.
Poti argumenta? :D

#572831  by Pieptar
 04-08-2014 10:18
m-am documentat si am aflat ca nu e bine sa lucrezi grupele mari in 3 zile consecutive.

#572835  by Panteristu
 04-08-2014 12:57
Dede wrote:
deathybz wrote: Abdomenul oricand,dar doar de 2 ori pe saptamana.La fel si cu gambele : oricand,de 2 ori pe saptamana,dar nu in ziua cu picioarele.
tocmai atunci merge beton

#572837  by Tiger Classic
 04-08-2014 13:16
Daca vad culturisti (unii destul de cunoscuti.. :mrgreen: ) prin sala ca antreneaza femuralii si gambele in aceeasi zi, pot sa le spun ca nu e bine? :)

Sau cand se mentioneaza "picioare" de fapt e vorba doar de cvadricepsi/coapse? Asta mergand pe logica "prafuri d'alea" = proteine ...

#572838  by Kabana
 04-08-2014 13:50
deathybz wrote:....cand faci geno se raspandeste hormonul de crestere ; .
..sa stii ca asta am observat si eu .Curge pe tot spatele,umeri ,piept,se prelinge pana pe vanga curului,mai grav e ca raspandesc hormonu in toata sala,trebuie sa umblu cu prosopu dupa mine

#572841  by Pieptar
 04-08-2014 14:49
..sa stii ca asta am observat si eu .Curge pe tot spatele,umeri ,piept,se prelinge pana pe vanga curului,mai grav e ca raspandesc hormonu in toata sala,trebuie sa umblu cu prosopu dupa mine
:))) am murit de ras.
Deci care ma lamureste si pe mine ce program sa urmez? din cele de mai sus? Am 1 an de sala si 19 ani.
Folosesc proteine.

#572842  by Kabana
 04-08-2014 15:38
Pieptar wrote:
:))) am murit de ras.
Deci care ma lamureste si pe mine ce program sa urmez? din cele de mai sus? Am 1 an de sala si 19 ani.
Folosesc proteine.
Primul ,ala cu Luni :piept +oblici

#572846  by robotboy
 04-08-2014 22:04
Kabana wrote:
deathybz wrote:....cand faci geno se raspandeste hormonul de crestere ; .
:lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol

#572849  by BigVio
 04-08-2014 23:28
deathybz wrote:Ar trebui sa incerci si sa vezi care functioneaza mai bine pentru tine.

Prietenash....nu prea imi sta in fire,dar cu tine nu ma pot abtine....parerea mea e ca esti total pe langa!!!Repet....PAREREA MEA!!!!Cand faci piept(vrei sau nu) intra si umerii si tricepsul,cand faci umeri intra(la impinsuri) si tricepsul.....cand faci brate... Automat antrenezi si tricepsul.....are logica ceea ce spun?..2 zile la rand umeri....3 zile la rand triceps.....stai cuminte si mai bine nu mai scrie,e posibil ca cineva chiar sa te ia in serios!

#572857  by deathybz
 05-08-2014 14:05
Dede wrote:
Chiar maestrul Mandruta Sandel a spus ca lucrand gambele dupa un antrenament intens de picioare => supraantrenament.

#572858  by deathybz
 05-08-2014 14:11
BigVio wrote:

Prietenash....nu prea imi sta in fire,dar cu tine nu ma pot abtine....parerea mea e ca esti total pe langa!!!Repet....PAREREA MEA!!!!Cand faci piept(vrei sau nu) intra si umerii si tricepsul,cand faci umeri intra(la impinsuri) si tricepsul.....cand faci brate... Automat antrenezi si tricepsul.....are logica ceea ce spun?..2 zile la rand umeri....3 zile la rand triceps.....stai cuminte si mai bine nu mai scrie,e posibil ca cineva chiar sa te ia in serios!
Normal ca lucreaza si acele grupe cand faci piept.Am zis eu ca nu?I'am dat baiatului ordinea in care imi antrenez eu grupele.Ordinea este data de marimea lor.Mie personal imi merge chiar foarte bine.Ai incercat programul inainte sa vorbesti?
Last edited by deathybz on 05-08-2014 14:27, edited 1 time in total.

#572859  by deathybz
 05-08-2014 14:14
Tiger Classic wrote:Daca vad culturisti (unii destul de cunoscuti.. :mrgreen: ) prin sala ca antreneaza femuralii si gambele in aceeasi zi, pot sa le spun ca nu e bine? :)

Sau cand se mentioneaza "picioare" de fapt e vorba doar de cvadricepsi/coapse? Asta mergand pe logica "prafuri d'alea" = proteine ...
Cand spun picioare ma refer la cvadriceps si bicepsul femural :)
Gambele le lucrez separat,in orice alta zi(de obicei 2-3 antrenamente la gambe).O perioada am avut chiar si o zi dedicata gambelor.Si cand am zis "prafuri" il citasem pe el(doctorul),glumetule..
 #572861  by Pieptar
 05-08-2014 14:33
Pieptar wrote:Care credeti ca e cel mai bun program?
Luni: Piept si Oblici
Marti: Spate+ Trapez
Miercuri : Picioare Abdomen si Indreptari
Joi: Umeri si Triceps
Vineri :Biceps Antebrat si Gamba
sau
Luni: Pectorali, bicepsi, antebrate
Marti: Coapse, femurali, gambe, abdominali
Miercuri: Pauza
Joi: Dorsali, tricepsi
Vineri: Umeri, gambe, abdominali
??????????????????????????????????????????????????????????????

#572863  by ionioan1986
 05-08-2014 15:07
deathybz wrote: Cand spun picioare ma refer la cvadriceps si bicepsul femural :)
Gambele le lucrez separat,in orice alta zi(de obicei 2-3 antrenamente la gambe).O perioada am avut chiar si o zi dedicata gambelor.Si cand am zis "prafuri" il citasem pe el(doctorul),glumetule..
iti poti sterge contul te rog ?
multumim anticipat :b:

#572870  by Marcutz
 05-08-2014 18:20
Ai incercat programul inainte sa vorbesti?[/quote]
:lol :lol :lol
Made my day :ok