TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #575577  by lucimihai
 02-02-2015 19:21
Este adevarat ca in antrenament trebuie sa folosim cele trei chei:tensiunea musculara,trauma musculara si stresul metabolic? ce parere aveti ? Multumesc! [/u]

#575580  by cristi neagu
 02-02-2015 21:41
Exista N teorii si N termeni.Ma mir si eu cum am putea doza in antrenament stressul metabolic.Nici cu trauma musculara nu prea mi-e clar. :book
Teoria antrenamentului sportiv (TAS) pleaca de la alte principii ale antrenamentului, eu la ANEFS nu am invatat la terminologie despre chei ci despre factori ca Intensitate, Volum si Durata.Dar nu resping din start alte teorii, insa nu-mi sunt familiare cele enumerate de tine.Eu sunt dinozaur, am citit carti de specialitate, nu articole de pe net.Abia in a doua facultate am avut acces si la internet, insa acolo am studiat la specializarea Natatie.

#575588  by cristi neagu
 03-02-2015 04:17
Despre asta ar trebui sa discuti cu autorul articolului...cat despre perioada de masa, depinde si de tipul somatic si de alt factori.Ca idee e de preferat sa faci impinsul din culcat decat cabluri la helcometru sau tractiuni la bara fixa pt spate decat la helcometru, dar asta doar parerea mea, daca te uiti pe dvd-urile campionilor profi o sa vezi altceva...

#575593  by lucimihai
 03-02-2015 09:31
o intrebare mai am:daca ai bratele mai lungi se pune mai greu masa pe ele sau doar se vede diferit muschiul?

#575595  by cristi neagu
 03-02-2015 11:30
Se vede diferit

#575599  by Kabana
 03-02-2015 13:44
lucimihai wrote:o intrebare mai am:daca ai bratele mai lungi se pune mai greu masa pe ele sau doar se vede diferit muschiul?
Ma bag si eu in seama in topicu lu Cristian Neagu :ha

...Nu conteaza daca bratele sunt lungi, conteaza lungimea muschiului.
Sunt baieti cu brate lungi pana`n pamant ,cum era Paul Dilet,Mike Matarazo Se vedeau bratele enorme.
..si mai sunt sportivi cu brate scurte dar cu muschi mici si se vad bratale ca scobitorile, gen Ben Paluski.Rich Gaspari..

#575600  by lucimihai
 03-02-2015 13:47
Mersi Kabana. In legatura cu cele trei chei ce parere ai?

#575602  by Kabana
 03-02-2015 16:01
lucimihai wrote:Mersi Kabana. In legatura cu cele trei chei ce parere ai?
"Cele 3 chei" e o denumire mai fancy al antrenamentului stramosesc inca de pe vremea Casey Viator . :ha si da, e adevarat.
In antrenament complet trebuie sa includem :

1. Greutati mari,exercitii de baza, putine rep.la inceputul antrenamentlui.
2. Greutati mici-medii pentru multe repetari,pomparea muschiului la maximum.
3. Exercitii de izolzare, executate strict in forma ampla.

...Iti dau un exemplu : Am avut o perioada cand am lurat trapezul numai cu greutati mici, pompare maxima ( eram nevoit ca ma durea coloana), lucram cu gantere 30 rep drop set, pe urma masinutza inca vreo 3 sets a 30 rep...muschiul se pompa maxim, se mentinea marimea,dar cam atat.
Dupa ce mi-am revenit si am inceput sa`i i-o dau dinou trapez cu bara greutati mari, pentru 8-10 rep ,pe urma o pompare eleganta cu gantere, am facut o febra de ma durea tot capul si trapezul se umflase pana la urechi si asa a ramas pana la urmatorul antrenament :ha