TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #578680  by rimio28
 20-09-2017 17:38
buna! as dori sa stiu ce exercitii definesc latura exterioara a pieptului! am peste 40 ani si latura exterioara se "intinde" sub brat, muschiul parca e format sub brat..nu e definita marginea! statul mult la calculator in pozitie gresita, varsta, bla bla!
Multumesc!
 #578682  by Kabana
 21-09-2017 00:13
rimio28 wrote:buna! as dori sa stiu ce exercitii definesc latura exterioara a pieptului! am peste 40 ani si latura exterioara se "intinde" sub brat, muschiul parca e format sub brat..nu e definita marginea! statul mult la calculator in pozitie gresita, varsta, bla bla!
Multumesc!
Incepi primul exercitiu de piept cu impins cu bara inclinat, 3-4 serii, 8-10 rep.
Al 2-lea exercitiu fluturari cu gantere pe inclinat 8-10 rep, 3 serii
Al3-lea exercitiu impins cu ganatere pe plan drept 3 serii ,8-10 rep
Al 4-lea exercitiu fluturari la PeckDeck,lasi scaunul jos de tot,cand pui mainile pe manere sa`ti vian palmele la nivelul umerilor,in felul asta te focusezi pe partea superioara a chieptului.
hai ca te`am rezolvat,in 2 luni ai pectoralul brici

#578683  by rimio28
 21-09-2017 09:20
....partea care pleaca sub brat e mai mult legat de piept inferior![/quote]
 #578684  by mango
 21-09-2017 10:18
Kabana wrote: hai ca te`am rezolvat,in 2 luni ai pectoralul brici
Kabana, eu de cand ma stiu am pectoralii slab dezvoltati. Nu stiu de ce, am incercat ani de zile mai multe metode(preobosire, doar cu gantere, alternativ gantere-haltera, odata inclinat-primul exercitiu, odata orizonatal primul, cu greutati mici, cu greutati mari, cu stop pe piept, priza diversa..nimic). Singura chestie care a mers cat de cat a fost fluturari cu gantere(mai grele) cu ganterele lasate jos jos de tot si pieptul intins la maxim ca la gimanstica. In rest nu ma pot plange, bratele cresc, umerii trapezul etc In afara de asta mai am si zona din poza slab dezvoltata, ce exercitii pot face sa umplu acel gol si sa mai cresc si eu cumva in masa la piept? Tehnic vorbind ar trebui fluturari la inclinat da....practic

Am prieteni care au facut haotic, incorect, cu greutati mici si au pectoralii in 2 ani dubli ca mine.Multumesc!
Attachments
chest2.jpg
chest2.jpg (53.08 KiB) Viewed 2902 times

#578685  by Kabana
 22-09-2017 21:15
E greu de atins zona aia,mai ales pentru cei cu clavicule lungi umerii lati.Astia adunati in umeri au si partea superioara a pieptului plina, gen Frano Columbu, Filip Heath, Bonac.
Merge atinsa,mai bine la sfarsitul antrenamentului de piept,ii dai un superset impins cu gantere inclinat combinat cu flotari cu picioarele sus pe o banca

#578686  by Kabana
 22-09-2017 21:18
rimio28 wrote:....partea care pleaca sub brat e mai mult legat de piept inferior!
[/qu

baga in antrenament, flotari la paralele cotele in exterior,
Impins cu bara declinat
Fluturari cu gantere declinat

#578687  by mango
 23-09-2017 17:33
Kabana wrote:E greu de atins zona aia,mai ales pentru cei cu clavicule lungi umerii lati.Astia adunati in umeri au si partea superioara a pieptului plina, gen Frano Columbu, Filip Heath, Bonac.
Merge atinsa,mai bine la sfarsitul antrenamentului de piept,ii dai un superset impins cu gantere inclinat combinat cu flotari cu picioarele sus pe o banca
:ok :ok
Multumesc!