TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #549058  by M1shu92
 01-03-2013 02:17
Stie cineva ceva remedii impotriva acneei pe termen lung ?
Eu o am de la 17 ani si acum am 21 , am folosit zeci de creme + Roaacutane.
Zona :Fata
Momentan dispun de cicatrici ,parca-si fi un drum romanesc , si vreo 2-3 cosi care se inflameza frumos si lasa o roseata , toata combinatzia este ca-mi apar Toamna tarziu si dispar primavara-vara .
Creme si solutii folosite : Retin-A , Skinoren ,Epiduo , Isotrexin , Differin , Brevoxyl , Mibazon ,Zinerit epi-fluid + solutii recomandate de dr. Dermatoloji.
Am fost si pe la vreo 3 dermatologi .
Medicamente : Tetraciclina , Unidox , Sotret =Roacutane = LOVE
Voi cum va-ti tratat , tare curios sunt.
:confused
 #549106  by knives
 01-03-2013 21:26
M1shu92 wrote:Stie cineva ceva remedii impotriva acneei pe termen lung ?
Momentan dispun de cicatrici ,parca-si fi un drum romanesc , si vreo 2-3 cosi care se inflameza frumos si lasa o roseata , toata combinatzia este ca-mi apar Toamna tarziu si dispar primavara-vara .
Creme si solutii folosite : Retin-A , Skinoren ,Epiduo , Isotrexin , Differin , Brevoxyl , Mibazon ,Zinerit epi-fluid + solutii recomandate de dr. Dermatoloji.
daca nu te-au ajutat medicii , cum crezi ca putem sa te ajutam noi?

#549431  by M1shu92
 07-03-2013 14:19
Din experienta fiecaruia ai de invatat ,asta era ideea.

...

#554298  by zrazvy96
 16-05-2013 20:55
Pentru mine pastilele Sotret au facut minuni in 3 luni! Le-am luat la recomandarea dermatologului!

#568726  by andrey279
 19-03-2014 11:30
Am auzit ca Zinerytul e bun....in rest nu stiu..pare rau pt tine.

#568729  by Panteristu
 19-03-2014 12:39
roacutane'ul e cel mai bine, dar l-au scos din farmacii, nu se mai gaseste
tine si tu o cura vegan o luna, o sa iti dispara. si incearca sa schimbi cat poti de frecvent fata de perna pe care dormi. si sa te speli cu clerasil pe fata

#568731  by lltitus_steel
 19-03-2014 13:34
Singurul lucru care a functionat pt mine a fost o schimbare de alimentatie in care mancam mai multe legume (si aici nu ma refer la cartofi) + psyllium la greu. Nu am eliminat carnea, dar am eliminat junk food-ul in mare parte.
Trebuie incercat neaparat psyllium dar in cantitati ceva mai mari (de la redis luam 3-4 plicuri/zi cu multa apa, intre mese)

#568739  by M1shu92
 19-03-2014 19:09
Panteristu wrote:roacutane'ul e cel mai bine, dar l-au scos din farmacii, nu se mai gaseste
tine si tu o cura vegan o luna, o sa iti dispara. si incearca sa schimbi cat poti de frecvent fata de perna pe care dormi. si sa te speli cu clerasil pe fata
de cand? exista sotret are aceeasi substanta activa .
eu doar cu sotret (isotretinion) am scapat.

#568740  by Panteristu
 19-03-2014 19:33
M1shu92 wrote:
Panteristu wrote:roacutane'ul e cel mai bine, dar l-au scos din farmacii, nu se mai gaseste
nu stiu ca nu am luat eu, fosta mea gagica avea probleme, avea testosteronul crescut (dezechilibru hormonal) si ii aparusera, si i-a mers cu roacutane, si in toamna cand am mers cu ea sa la o farmacie sa isi ia i-au zis ca nu se mai comercializeaza
dar era singura chestie care ii dadea rezultate.
daca sotret are aceeasi compozitie, inseamna ca merge si ala :ok

#568742  by M1shu92
 19-03-2014 20:10
Panteristu wrote:
M1shu92 wrote:
nu stiu ca nu am luat eu, fosta mea gagica avea probleme, avea testosteronul crescut (dezechilibru hormonal) si ii aparusera, si i-a mers cu roacutane, si in toamna cand am mers cu ea sa la o farmacie sa isi ia i-au zis ca nu se mai comercializeaza
dar era singura chestie care ii dadea rezultate.
daca sotret are aceeasi compozitie, inseamna ca merge si ala :ok
Sigur merge ,e aceasi substanta,eu am luat ambele ,dar mai mult sotret ,roaccutane doar o cutie .
merge si pe prescriptie de la dr ,sotret .

#568746  by CosminR
 19-03-2014 21:37
medicul meu mi-a prescris MINOZ ( minocilina). am facut cura de 2 ori. asta pe langa tratament local: gel de curatare, crema hidratanta si solutie antiacneica. momentan nu mai apar dar nici nu au trecut. sunt inca urme.
o sa va scriu maine numele la creme, acum nu le am la indemana si nu vreau sa scriu vreo prostie.

#568754  by M1shu92
 20-03-2014 10:40
CosminR wrote:medicul meu mi-a prescris MINOZ ( minocilina). am facut cura de 2 ori. asta pe langa tratament local: gel de curatare, crema hidratanta si solutie antiacneica. momentan nu mai apar dar nici nu au trecut. sunt inca urme.
o sa va scriu maine numele la creme, acum nu le am la indemana si nu vreau sa scriu vreo prostie.
Eu am incercat zineryt,mibazon,skinoren,isotrexin,epi-duo,differin,brevoxyl,geluri de curatare bioderma,yves roche ,paula choice's .
Acuma ultima data am luat doar sotret 7 luni ,primele 3 luni sa agravat dupa aceea sa rezolvat si au trecut si mam dat doar cu gel de curatare si crema hidratanta ,am ramas doar cu niste pete de la cosuri ,dar cosuri nu mai am ,nu mia aparut unu d 3 luni si pot manca si bea orice ca nam treaba .
Parerea mea ca cremele ajuta doar cazurile usoare de acnee.

#568824  by CosminR
 21-03-2014 18:00
eu acum folosesc un gel ca curatare ( vitella icto gel), solutie antiacneica (mask plus) si o crema hidrantanta de la bioderma. chiar azi am facut comanda de o crema hidratanta cu protectie solara (lysalpha ) ca deja a inceput sa ma usture fata. pastile nu mai iau.
cosuri imi ies rar, dar am multe semne rosii. medicul mi-a zis sa hidratez intens si sa beau multa apa.
si ca mi-am adus aminte iau niste vitamine (mega100) care contin ceva zinc care cica ajuta.
mibazon am folosit si eu si imi trecusera, dar cand am incetat sa mai aplic au revenit mai multe.
 #570111  by HE-MAN
 30-04-2014 08:39
M1shu92 wrote:Stie cineva ceva remedii impotriva acneei pe termen lung ?
ZMA + o crema cu zinc.

#570188  by Akhenaton
 02-05-2014 18:19
M1shu92 wrote:
CosminR wrote:medicul meu mi-a prescris MINOZ ( minocilina). am facut cura de 2 ori. asta pe langa tratament local: gel de curatare, crema hidratanta si solutie antiacneica. momentan nu mai apar dar nici nu au trecut. sunt inca urme.
Eu am incercat zineryt,mibazon,skinoren,isotrexin,epi-duo,differin,brevoxyl,geluri de curatare bioderma,yves roche ,paula choice's .
Acuma ultima data am luat doar sotret 7 luni ,primele 3 luni sa agravat dupa aceea sa rezolvat si au trecut si mam dat doar cu gel de curatare si crema hidratanta ,am ramas doar cu niste pete de la cosuri ,dar cosuri nu mai am ,nu mia aparut unu d 3 luni si pot manca si bea orice ca nam treaba .
Nu stiu cum ai luat tu 7 luni..dar frate-meu dupa 1 luna cu medicamentu asta avea hemoragii nazale zilnic...din cauza asta a si intrerupt tratamentul.

#570191  by M1shu92
 02-05-2014 20:22
Akhenaton wrote:
M1shu92 wrote:
Nu stiu cum ai luat tu 7 luni..dar frate-meu dupa 1 luna cu medicamentu asta avea hemoragii nazale zilnic...din cauza asta a si intrerupt tratamentul.
nu stiu ce doza a luat frat dar eu am luat 70mg per day. nu toata lumea rezista ,acum nu mai am niciun cos si a trecut deja o vreme decand am intrerupt

#573818  by ProdanDaniel
 24-09-2014 13:04
Zinerit am folosit si eu cand eram mai copil :D :ok :ok :ok