TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #573514  by ClaudiuApostu
 15-09-2014 11:06
Salut, ma numesc Claudiu si am 18 ani, in urma cu 2 zile am suferit o luxatie la cot in urma unei cazaturi, am cazut cu mana perfect intinsa sprjinindu-ma in palma, radius si ulna au iesit din capsula articulara, imediat le-am readus inapoi fixandule, medicii au spus ca nu am oase rupe, ci doar o luxatie, urmeaza sa stau 3 sapt cu o atela gipsata pe mana stanga, ceea ce ma ingrijoreaza si vreau sa va intreb este: mai pot sa fac sala ? dupa cat timp ? oare cand o sa ai pun acelasi greutati pe bara ? credeti-ma sunt disperat, sunt un amator inrait de culturism si nu imi vad viitorul fara sa merg la sala, momentan am 85 de kg si impingeam la pipt cu ganterele de 40 kg lejer inclinat, orizontal cu bara cu peste 110 kg, si nu vreau ca acest mici recorduri personale ale mele sa se piarda, as vrea sa stiu daca o sa mai pot sa fac cu mai mult, sau sa mai continui tare sala.

#573523  by HE-MAN
 15-09-2014 21:09
Lasa prostiile cu recordurile. Ai rabdare sa se vindece apoi ai vreme de recorduri. Nu dispera ca nu a venit sfarsitul lumii.
 #573527  by Lucian.
 15-09-2014 23:17
ClaudiuApostu wrote: as vrea sa stiu daca o sa mai pot sa fac cu mai mult, sau sa mai continui tare sala.
:?: Ai 18 ani si ti-ai luxat mana. Nu e sfarsitul lumii si nici final de "cariera". Fa o pauza, vindeca-te si apoi revino. Timp ai de aici pana la cer...Oricum, daca nu te pregatesti special pentru vreo ramura de powerlifting ceva, recordurile astea sunt inutile. Doar sa iti gadile egoul...

#573528  by Thunderbolt
 16-09-2014 04:07
Pisdele noii generatii

#573533  by ClaudiuApostu
 16-09-2014 12:23
Asta stiu, dar as vrea sa stiu cam cat de repede imi revin in sala, de mic fac sport incontinuu, nu am stat o luna pe banca si chiar m-a inchis chetia asta pentru mine o sapt e mult...trebuie sa port gipsul 3 sapt iar dupa 6 luni imi refac mobilitatea maini 100 %, insa as vrea sa stiu din propia voastra experienta, daca ati mai intalnit cazuri, cum s-au recuperat si cum sunt acum, si daca aveti cunostinte, care este mai periculoasa , luxatia umarului, cotului sau incheieturii mainii, pe langa toate acestea credeti ca ar trbuii sa imi iau un gainer pentru a nu slabii, stiu ca o sa ma ingras dupa, deoarece excesul proteic este convertit de catre ficat in lipide, dar imi convine si ce sa iau ?

Va multumesc anticipat, astept orice critica, nu ma supar, deaceea sunt aici ca sa fiu criticat si sa aflu informatii, va doresc doresc numai bine si bucurati-va de libertatea de care dispuneti pentru ca acum ma gandesc:" ce bine era daca nu aveam mana luxata" dar psihicul uman nu se bucura de necazurile care nu le are doar atunci cant trece peste ele si costientizeaza ca nu a oferit destula bucurie vietii normale, in asamblu bucurati-va de normalitate la fel cum si eu ma bucur ca nu sunt lovit mai rau.

Cu respect,
Claudiu

#573539  by Thunderbolt
 16-09-2014 20:06
Arsenie Boca , tu esti ?

#573541  by Delphi
 16-09-2014 20:22
:lol :lol

#573542  by Delphi
 16-09-2014 20:27
Indreptari cu capu :lol Mai nou e plin in sali de asa ceva. La anii aatia trebuie sa ai cap daca vrei sa faci ceva pe termen lung. 18 ani 300 kg la indreptari dar sunt facute numa din miscarea capului :lol

Doar vreti ca x si y de langa sa spuna mamaaa ce tare e dar PL. Oricum alea nu is asa mari greutatile dupa cum crezi tu, doar ti se pare ca 11o kg e mult

#573545  by ClaudiuApostu
 16-09-2014 23:02
imi recomanzi indreptari cu capul sau faci misto de mine :)) scuze, dar nu stiu sigur la ce te referi, nu am mai vazut pana acum, probabil lucrez muschiul sternocleidomastoidian pentu prorminenta cred si la fel muschi cefei care sunt multi si nu ii mai enumar, as fii tentat sa incerc in perioada asta niste exercitii care evita folosirea bratelor, nu as vrea sa-mi lucrez dreptul pentru a nu aparea un deficid, vreau sa fiu uniform asa cun fiecare vrea, ar fii prea mult daca ai posata un video cu exercitiul, sigur il gasesti pe youtube, te-as ruga frumos :) multumesc anticipat !

#573548  by Delphi
 17-09-2014 00:17
Indreptari cu capu :lol Mai nou e plin in sali de asa ceva. La anii aatia trebuie sa ai cap daca vrei sa faci ceva pe termen lung. 18 ani 300 kg la indreptari dar sunt facute numa din miscarea capului :lol

Doar vreti ca x si y de langa sa spuna mamaaa ce tare e dar PL. Oricum alea nu is asa mari greutatile dupa cum crezi tu, doar ti se pare ca 11o kg e mult

#574388  by ionut82
 30-10-2014 12:01
Am suferit si eu o luxatie de cot pe 31 august anul asta si iti spun ca vei avea de tras. Dar nu dispera, nu este sfarsitul lumii.
Iti vei reveni dar trebuie sa ai rabdare, recuperarea este de durata.
La mine au trecut 9 saptamani de la accidentare si inca nu pot face extensia si flexia mainii pana la capat.