TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #39580  by JohnnyBravo
 04-05-2005 10:10
nu cred ca banii sunt o problema pt a se re-innoi licenta de vBulletin (ma gandesc ca ati avut licenta) http://www.vbulletin.com/order/

dr.redis este inca pe vBulletin il veti skimba si pe acela?

daca exploitul folosit a fost calendar.php atunci se poate fixa fara sa mai dati bani (cred ca licenta permite acest lucru)

prea multa munca si pt voi si pt cei obisnuiti cu vekiul format pt a nu pastra ceea ce construisem impreuna :cry

poate este chestie de gusturi dar pana si fonturile la phpBB le urasc :verymad

#39582  by parintele
 04-05-2005 10:20
oare de ce>:)

cum e jb, tu ai mai sapat in rahaturile astea???pe unde se mai afla php, e tot ca acum 2 ani ?

#39583  by JohnnyBravo
 04-05-2005 10:44
nu...de 2 ani am skimbat profilu din webdev in embedded asa ca n-am mai avut interes sa fiu la curent cu bugurile si nici mail de la bugtraq nu mai primesc :confused

#39584  by bolbo
 04-05-2005 11:34
Am ales acest format de forum pentru ca celalalt era foarte usor de spart si cineva ni-l ataca aproape zilnic. Daca va fi atacat forumul dr. Redis, il vom schimba si pe acela. Acest format se pare ca este sigur. Daca vor fi probleme cu acest forum il vom schimba cu altul free sau platit, vom alege solutia cea mai buna. Baza de date o avem pe Cd-uri si nu exista pericolul sa pierdem mesajele vechi.

#39588  by JohnnyBravo
 04-05-2005 12:06
defapt e impropriu spus format fiind vorba de softuri diferite.
cand un soft devine vulnerabil se face upgrade la el, nu se skimba cu altul. Exemplul cel mai simplu este windows-ul, trec pe linux pt ca are buguri? nu, il patch-uiesc si bugurile respective nu vor mai fi exploatate.

exista versiunea 3.0.7 voi cred ca aveati 2.2.6 (dr.redis cel putin asta foloseste).

adica asteptati sa vedeti daca primiti atacuri si acolo in loc sa il patch-uiti ? asta e kiar funny....sa ne rugam impreuna sa nu se intample acest lucru :bb

$160 cu posiblitatea de upgrade gratuita pt un an nu mi se pare mult.
acea versiune era f usor de spart pt ca probabil aceeasi gaura era exploatata. Ma indoiesc sa fie vorba de o gaura care sa nu fi fost publicata pana acum deci exista si un fix/patch pt ea.

#39594  by cstavaru
 04-05-2005 13:59
Mie sincer imi place PhpBB. E singurul ( din astea trei bune ) care a ramas free. Oricum, dupa cum se stie a fost o vulnerabilitate in el de curand, o gramada de forumuri au fost afectate.

Din cate aud eu InVision Power Board e cel mai bun acum:

http://www.invisionboard.com/

NeoWin ( care e ditamai forumul ) il foloseste, si arata foarte bine.

#39748  by cronos
 05-05-2005 14:42
Mie imi place cum arata si in plus avem mai multe functionalitati.

#40369  by JohnnyBravo
 10-05-2005 01:05
si in minus destule, de exemplu editarea unui mesaj, who's online cu posibilitatea vederii ce face userul respectiv, fonturi pe care nu le poti modifica...

#40414  by cronos
 10-05-2005 09:10
JohnnyBravo wrote:si in minus destule, de exemplu editarea unui mesaj, who's online cu posibilitatea vederii ce face userul respectiv, fonturi pe care nu le poti modifica...

cum nu poti modifica fonturile ? poti si inca cu destule posibilitati nu mai tin minte daca la celalalt alegeai tipuri de fonturi...
Oricum, chestia cu editarea, eu nu prea sunt de acord: se poate intampla ca unul sa scrie un reply la cineva si celalalt sa modifice...haos.
In plus nu e chat, fiecare ar trebui sa reciteasca ce a scris macar odata.
Si nu in ultimul rand: importanta e ideea si nu forma.
:D

#40417  by JohnnyBravo
 10-05-2005 10:51
optiunea de edit exista in phpBB doar ca e cam buggy (am vazut la alte forumuri).

ma refer la fonturile cu care s-au scris deja mesajele (din IE, View > Text Size > Largest de exemplu, sau CTRL + mouse wheel)

#108874  by crystygye
 28-05-2006 01:38
cstavaru wrote: Din cate aud eu InVision Power Board e cel mai bun acum:

http://www.invisionboard.com/

NeoWin ( care e ditamai forumul ) il foloseste, si arata foarte bine.
auzi prost credema.
vbulletin e cel mai tare.cica phpbb e cam cel mai prost securizat.in fine.daca merge ttreaba asa continuati.
conteaza informatiile care ne ajuta nu sa arate forumu cu floricele si tot ce vreti