TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #2878  by vali
 09-01-2004 17:46
ca a fost de 6 ori Mr. Olympia spune multe (1992-1997), era genul care tacea si facea
Attachments
idolul meu-dorian yates.jpg
idolul meu-dorian yates.jpg (34.39 KiB) Viewed 11521 times

#2881  by vali
 09-01-2004 17:49
si dupa mine este cel mai tare la spate si de departe cel mai bun la gambe

#2888  by .mihai
 09-01-2004 20:33
nu zic ca nu arata bine ronnie astazi dar nu are densitatea lui dorian si vascularizarea lui care este de neegalat ,sa nu mai zic de spate...
 #2905  by cristi neagu
 10-01-2004 09:42
Eu (desi multi vor da cu caramida) pe Yates il consider cel mai bun culturist al tuturor timpurilor, ca valoare sportiva! Gradul de dezvoltare al musculaturii sale m-i se pare de neegalat! Masa musculara, densitatea, forma si proportiile nu au fost depasite decat ''pe bucati''. Eu consider ca grupele mari fac legea, chiar si printre mr. O sunt unii care au avut "gauri" la grupele mari! Ori la Yates spatele nu cred ca va fi batut vreodata, am curajul sa afirm ca e cel mai bun din cate au aparut! Nici pieptul sau coapsele nu cred ca pot fi batute, iar pe toate la1 loc nu le-a avut decat Yates:clap

#2911  by cstavaru
 10-01-2004 11:27
Coleman il bate clar pe Yates la piept si la coapse...ce sa mai vorbim de umeri. Yates e mai bun la spate, triceps, gambe. M-am uitat si eu la Blood and Guts cu Dorian Yates si la The Unbelievable cu Ron Coleman. Dorian Yates e impresionant, dar cand il vezi pe Coleman nu-ti vine sa crezi ca e real. Si credeam ca antrenamentul HIT al lui Yates e dur, dar antrenamentul lui Coleman e mult mai dur.

#2916  by cristi neagu
 10-01-2004 12:01
cstavaru wrote: Coleman il bate clar pe Yates la piept si la coapse...ce sa mai vorbim de umeri. Yates e mai bun la spate, triceps, gambe. M-am uitat si eu la Blood and Guts cu Dorian Yates si la The Unbelievable cu Ron Coleman. Dorian Yates e impresionant, dar cand il vezi pe Coleman nu-ti vine sa crezi ca e real. Si credeam ca antrenamentul HIT al lui Yates e dur, dar antrenamentul lui Coleman e mult mai dur.
....hm, bine ca nu esti arbitru:lol , zici ca il bate la coapse?I a uita-te tu deasupra genuchilor la Yates si la Ronnie vezi diferenta, ca e cam mare! Pe urma 2 compari doua schelete opuse; Yates cu incheieturi groase si cutie toracica uriasa;c u Ronnie care e mai subtire la schelet (ca toti sp de culoare). Stii ce ai deosebeste clar pe cei doi in afara de ce am scris mai sus?Densitatea musculara, care la Coleman e aproape de nivelul celorlalti, pe cand la Yates...hehehe! Eu nu am spus ca Yates e cel mai puternic, nope! E important cum arata si parerea mea e ca Ronnie a luat si va lua bataie de la taticu' Yates. Ronnie e bun, da pe Yates nu prea il bate. Da tu ai parea ta si eu pe a mea, sa traiesti!:clap

#2929  by Peter
 10-01-2004 17:54
Yares nu a avut niciodata quadricepsii lui Ronnie.

#2939  by cristi neagu
 10-01-2004 21:34
Peter wrote: Yares nu a avut niciodata quadricepsii lui Ronnie.
normal, ai are pe ai lui!:clap
 #2976  by leeloo
 11-01-2004 10:05
:lol :lol :lol :lol

#2978  by cstavaru
 11-01-2004 11:34
Acum sa punem si o poza cu Ronnie, ca sa aiba oamenii cum sa compare, nu ? :)
No offense, dar coapsele lui Dorian sunt de copil pe langa ale lui Ronnie. Bine, nu zic, si dopingul este mai evoluat in zilele noastre.
Attachments
ddd0083.jpg
ddd0083.jpg (35.2 KiB) Viewed 11482 times
 #2980  by leeloo
 11-01-2004 11:49
hm...
indiferent de marime eu zic asa ca dorian este cel mai"frumos"(echilibrat,definit,ca marime ca orice..)dintre toti
adik foarte masiv,foarte proportionat,echilibru,linia foarte frumoasa pentru asemenea masivitate...etc
 #2981  by ulise
 11-01-2004 12:48
leeloo wrote: hm...
indiferent de marime eu zic asa ca dorian este cel mai"frumos"(echilibrat,definit,ca marime ca orice..)dintre toti
adik foarte masiv,foarte proportionat,echilibru,linia foarte frumoasa pentru asemenea masivitate...etc
i agree 100%!!!
cum aratau culturistii de top acum 50 de ani?cum arata acum?inchipuiti-va cum vor arata peste 50 de ani...scary!!!!

#2994  by cstavaru
 12-01-2004 11:24
Un culturist zicea "Lumea vine la Mr. O sa vada tigri si lei, nu caini si pisici". Eu sunt de acord cu asta. Cei de la Mr. O trebuie sa fie la limita extrema a dezvoltarii, sa ridice standardele existente, daca vrem sa vedem armonie musculara si chestii ne uitam la Chippendales. La Mr. O cel putin eu vreau sa vad unde se poate ajunge, care e limita umana. Bineinteles, mi-ar placea sa vad care e limita umana la care se poate ajunge nepunand viata in pericol.

Si daca va uitati la The Unbelievable o sa-l vedeti pe Ronnie in viata de zi cu zi cand e relaxat, nu neaparat in pozitii de culturism. Si o sa vedeti ca nu e deloc disproportionat, din contra, cred ca multi si-ar dori sa arate ca el, nu numai sa-l priveasca la Mr. Olympia ca pe un specimen ciudat.

#2999  by cristi neagu
 12-01-2004 13:09
cstavaru wrote: Acum sa punem si o poza cu Ronnie, ca sa aiba oamenii cum sa compare, nu ? :)
No offense, dar coapsele lui Dorian sunt de copil pe langa ale lui Ronnie. Bine, nu zic, si dopingul este mai evoluat in zilele noastre.
Tu chiar nu vezi ''pauza'' de deasupra genunchilor lui Ronnie?Uita-te bine si apoi uita-te si la Yates asa o sa vezi diferenta. Pare mai mare datorita incheieturilor mai mici (lucru care nu e rau)dar la Yates coapsa e plina de sus pana jos fara pauze! Muschii de deasupra genunchiului, aproape ca il acopera.:b:

#3007  by .mihai
 12-01-2004 14:19
nu are rost sa ne tot contrazicem ronnie ii imens ce sa mai zic dar poare sa mai puna inca 18 kg pe el si tot nu o sa ajunga la densitatea lui dorian
uitativa ce vene are dorian le el eu asa ceva nu am mai vazut la nici un culturist si nu is vene de cal gretoase...

#3009  by JohnnyBravo
 12-01-2004 14:23
forma cvadricepsului nu tine de genetic? de exemplu uitati-va la cvadricepsul lui bolbo (deasupra genunkiului) si uitati-va la cel al lui uceanu de exemplu.
Ca marime (grosime) perimetrul coapsei lui uceanu este mult mai mare.... asa este si cazul lui Ronnie....ce se puncteaza/depuncteaza in arbitraje asta nu mai stiu exact...dar cei cu genetic bun (forma muskiului si skelet) stau in fata :)

#3015  by cristi neagu
 12-01-2004 18:23
.mihai wrote: nu are rost sa ne tot contrazicem ronnie ii imens ce sa mai zic dar poare sa mai puna inca 18 kg pe el si tot nu o sa ajunga la densitatea lui dorian
uitativa ce vene are dorian le el eu asa ceva nu am mai vazut la nici un culturist si nu is vene de cal gretoase...
Imi permiti o intrebare?Ce inseamna special guest(ce scrie sub numele tau)?

#3016  by cristi neagu
 12-01-2004 18:28
JohnnyBravo wrote: forma cvadricepsului nu tine de genetic? de exemplu uitati-va la cvadricepsul lui bolbo (deasupra genunkiului) si uitati-va la cel al lui uceanu de exemplu.
Ca marime (grosime) perimetrul coapsei lui uceanu este mult mai mare.... asa este si cazul lui Ronnie....ce se puncteaza/depuncteaza in arbitraje asta nu mai stiu exact...dar cei cu genetic bun (forma muskiului si skelet) stau in fata :)
Ti-ai raspuns singur,cei doi se deosebesc ca structura(am spus si eu asta mai sus).Daca ganditi cu capul vostru si nu va ghidati dupa ce va place pur si simplu iese bine.In arbitraj se cheama bun simt(pe care din pacate multi arbitri romani nu il au).Eu voi incuraja mereu ca arbitrii noi sa fie tineri care au practicat culturism,astfel ei nu vor fi tentati sa dea clasamente pt. o friptura(citat din Alexandru Costache):lol
 #3051  by evil
 13-01-2004 13:17
...daca tot suntem la momentul comparatiilor yates vs coleman...care dintre criteriile de arbitraj in vigoare l-ar avantaja pe yates???...daca densitatea musculara e unul dintre ele...atunci asta ar fi...in rest noapte buna...
 #3052  by cristi neagu
 13-01-2004 14:34
evil wrote: ...daca tot suntem la momentul comparatiilor yates vs coleman...care dintre criteriile de arbitraj in vigoare l-ar avantaja pe yates???...daca densitatea musculara e unul dintre ele...atunci asta ar fi...in rest noapte buna...
Structura scheletica,proportiile,masa musculara,densitatea+detaliile
Attachments
1eye.gif
1eye.gif (695 Bytes) Viewed 11219 times
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 88