TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #575825  by joker
 04-03-2015 21:18
ati comandat careva de pe amazon?pe mine ma intereseaza niste carti.
am tot auzit ca la vama se deschide pachetul,ca ajungi sa platesti mai mult samd.
stie careva ceva?

#575827  by DanM
 04-03-2015 22:35
Nu am luat niciodata de pe amazon.com, dar de pe amazon.co.uk merge totul foarte bine.
Am luat de multe ori si niciodata nu au fost probleme (s-a intamplat doar odata sa nu primesc ce am comandat, dar am primit un "replacement" imediat ce am anuntat).

#575829  by adion
 04-03-2015 23:22
Tot ce vine din afara UE soseste la posta vama de care apartii daca valoarea marfii este peste 10€( cam asa cava ) mai platesti TVA , pachetul il deschide de fata cu tine cand il ridici .

#575830  by Bill Gates
 05-03-2015 09:00
Am comandat de pe amazon uk si de pe aliexpress, dx.com (cele 2 fiind din china). Valori maricele uneori. Majoritatea marcheaza pachetul ca gift, declara o valoare mai mica si nu platesti nimic in plus. Deci, intereseaza-te daca ti-l pot marca ca si gift. Ah, si nu mi-a verificat nimeni niciodata pachetul. O singura data m-a intrebat la posta ce contine. Daca e mai voluminos, posibil sa ti-l verifice totusi.

#575831  by bolbo
 05-03-2015 09:35
De pe amazon.com am luat un sistem de interconectare pt casti moto (aprox 900 lei). Fazta de pretul afisat pe site (produs+transport) am platit TVA dar la un pret declarat de vanzator la jumatate decat cel real. Nu s-a deschis coletul pana la mine si nu m-au pus sa-l deschid cand a venit curierul.

De pe dx.com si banggood.com au sosit la posta coletele (nu erau voluminoase), nu am platit TVA, transport, nimic, doar direct cu cardul pretul afisat pe site.

#575836  by joker
 05-03-2015 19:26
mersi baieti :ok

#575838  by vifor_x
 05-03-2015 21:28
bolbo wrote:
De pe dx.com si banggood.com au sosit la posta coletele (nu erau voluminoase), nu am platit TVA, transport, nimic, doar direct cu cardul pretul afisat pe site.
Adica daca imi cumpar un telefon de 200 de dolari de pe dx, nu platesc niciun TVA la posta/vama?

#575842  by xander2000
 06-03-2015 07:37
daca doresti sa comanzi din china
marea majoritate au optiunea de transport: POST NL (posta olandeza)
comanzi prin asta si nu platesti nici vama nici tva nimic..iti vine chiar acasa coletul adus de postas

eu am comandat de mai multe ori de sute de $ si nu am platit absolut nimic :)

@vifor

eu telefoane cumparam de pe tinydeal sau dx prin post nl
si nu am platit niciodata nimic

#575844  by vifor_x
 06-03-2015 10:07
xander2000 wrote:daca doresti sa comanzi din china
marea majoritate au optiunea de transport: POST NL (posta olandeza)
comanzi prin asta si nu platesti nici vama nici tva nimic..iti vine chiar acasa coletul adus de postas

eu am comandat de mai multe ori de sute de $ si nu am platit absolut nimic :)

@vifor

eu telefoane cumparam de pe tinydeal sau dx prin post nl
si nu am platit niciodata nimic
Mersi fain! :ok
Inca ceva, in cat timp ti-a ajuns comanda de pe dx? Am citit pe undeva ca ajunge si dupa 2 luni de zile...

#575847  by xander2000
 06-03-2015 13:01
3 saptamani o singura data a durat 4 saptamani ca era inainte de craciun..sarbatori aglomeratie etc
oricum ai nr de track si poti vedea mereu unde iti este coletul :)
cel mai mult astepti sa plece din centru de sortare de la bucuresti..

#575871  by rocknum
 07-03-2015 13:51
am luat de pe DX la greu si nu am platit niciodata nimic. A trebuit sa ma duc sa le iau de la posta.
Dureaza cam o luna pana vin.
O singura data mi-a venit un binoclu cu un telescop dezsurubat di le-am scris alora de pe dx.com si mi-au zis ca imi dau ei 10$ sa ma duc la un shop local sa il repar. Nu cred ca era vina lor, mai degraba la muistii astia de la posta ca arunca coletele alea pe jos, ii doare in pix.
Daca esti dispus sa astepti o luna, ia cu incredere de pe dx.

Iti da si tracking number

Tre sa fii constient ca de pe dx, banggood si alte site-uri de genu, produsele sunt niste chinezarii obosite.

#576155  by xander2000
 08-04-2015 23:28
george0991 wrote:http://www.lightinthebox.com/ - la fel, vin la posta, nu platesti TVA

am vazut ca unele produse sunt in stock-ul european altele nu...

daca comenzile sunt mari si vin din afara stokului european nu platesc vama?
prin post nl nu platesc nimic...dar astia prin ce trimit?
tu de cat ai comandat si erau in stock-ul din europa produsele de nu ai platit vama?
 #576477  by yguoana
 25-06-2015 20:08
joker wrote:ati comandat careva de pe amazon?pe mine ma intereseaza niste carti.
am tot auzit ca la vama se deschide pachetul,ca ajungi sa platesti mai mult samd.
stie careva ceva?
da si eu am comandat si faceau figuri aia , cica sa nu mai cumpar :)) vroiau bani (spaga)