TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #575605  by Ronin
 03-02-2015 22:05
Stie cineva daca injectiile cu PRP (plasma imbogatita cu trombocite) sunt eficiente pentru hernie de disc?

#575611  by mango
 04-02-2015 11:19
Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, dar un lucru mi-i clar: odata ce ai avut hernie acest sport e cam "Pa" pt. tine. Degeaba te agiti, degeaba insisti.
Asta nu inseamna insa ca nu mai poti practica bodybuildingul deloc. Doar ca e interzis sa mai visezi vreodata ca vei face geno/indreptari/ramat/flexii/impins umeri etc cu greutati medii/mari si sa speri la vreo performanta notabila. Ori daca nu bagi tare tocmai la aceste exercitii nu cresti serios.

#575625  by Gorge
 04-02-2015 21:46
mango wrote:Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, dar un lucru mi-i clar: odata ce ai avut hernie acest sport e cam "Pa" pt. tine. Degeaba te agiti, degeaba insisti.
Asta nu inseamna insa ca nu mai poti practica bodybuildingul deloc. Doar ca e interzis sa mai visezi vreodata ca vei face geno/indreptari/ramat/flexii/impins umeri etc cu greutati medii/mari si sa speri la vreo performanta notabila. Ori daca nu bagi tare tocmai la aceste exercitii nu cresti serios.

Parerea mea este ca se poate practica bb-ul de catre o persoana care sufera de hernie de disc, atata timp cat sportivul are o baza fizica solida si executa miscarile corect.
Cunosc cativa baieti care au practicat mult timp sport de performanta si pe parcursul carierei au carat si hernia pt perioade bune, fara sa fie afectati foarte tare (halterofili, atleti, rugbisti).
Si eu am fost halterofil si am dus o hernie de disc de pe la 17 ani pana cand am renuntat la sportul de performanta si am bagat greutati ca stii cum e la haltere. :im:
In prezent inca mai lucrez cu greutati destul de mari (pt nivelul meu actual) si nu ma deranjeaza hernia. Probabil ca o sa vina si vremea mea vreodata, dar cand o sa simt prima data durere o sa o las moale.

#575626  by Gorge
 04-02-2015 21:48
Asa ca idee, avem si exemplul lui R.Coleman care a trait cu hernie de prin '98 pana la finalul carierei. Si stim cu totii cam ce greutati folosea el.
Dar na, unul e Ronnie.

#575649  by Marcutz
 08-02-2015 17:43
Prp e pt tendoane/muschi ,nu cartilaje/oase!
Parerea mea :ok

#575663  by Ronin
 08-02-2015 21:30
Marcutz wrote:Prp e pt tendoane/muschi ,nu cartilaje/oase!
Pe internet scrie ca stopeaza artroza.
Artroza fiind o boala care distruge cartilajele incheieturilor,discurile intervertebrale sunt tot niste cartilagii care atunci cand se deshidrateaza incep sa prinda viata discopatiile si herniile,deci daca hraneste un cartilaj de la genunchi automat trebuie sa il hraneasca si pe cel de la coloana.
Nu este logic asa?

Image

#575666  by froyo
 09-02-2015 14:32
Ronin wrote:
Marcutz wrote:Prp e pt tendoane/muschi ,nu cartilaje/oase!
Pe internet scrie ca stopeaza artroza.
Artroza fiind o boala care distruge cartilajele incheieturilor,discurile intervertebrale sunt tot niste cartilagii care atunci cand se deshidrateaza incep sa prinda viata discopatiile si herniile,deci daca hraneste un cartilaj de la genunchi automat trebuie sa il hraneasca si pe cel de la coloana.
Nu este logic asa?

Image
Pe internet scrie si ca vaccinurile nu sunt bune si ca extraterestrii traiesc printre noi, daca intelegi ce vreau sa spun.

Tu cand vrei sa cumperi o masina, ceri sfaturi de la vanzatorii de pepeni? ;)
 #575667  by Lucian.
 09-02-2015 18:49
Ronin wrote:Stie cineva daca injectiile cu PRP (plasma imbogatita cu trombocite) sunt eficiente pentru hernie de disc?
Vezi si tu. Daca te simti mai bine, ne spui si noua...