TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#575183  by zen69
 22-12-2014 19:18
asta-i o anomalie sa muncesti 24/7 ca sa traiesti decent
normal e sa fii platit decent si pentru o munca de 8 ore la aprozar, asa cum se intampla in alte tari civilizate
daca muncesti 24/7 TU cand mai traiesti???
singurii cate TRAIESC in cazul de mai sus sunt jmekerii pentru care sclavagesti si nu TU
tot ei sunt vinovati si nu TU cel care vrei sa muncesti si sa traiesti decent
salarii decente nu exista in romania decat in fffff putine cazuri

#575184  by Marcutz
 22-12-2014 19:28
Si afara lucrezi 8 ore pt atat esti platit,
lucrezi mai mult incep sa apara si banutii!
Nu dai din coate nu iesi in fata,simplu ;)

#575189  by dr.alban
 23-12-2014 08:46
Adevarul e ca sunt destui in .ro care au salarii babane si o freaca la rece de nu se poate: pupatori in cur, amante de sefi , tot felul de curve sus puse..care au dat din cur sa ajunga unde sunt , nu din coate.....puse( pusi ) acolo de partid sau mai stiu eu de cine, astia o duc in .ro mult mai bine decat ar duce-o afara.....apropo era un banc, cica se intlanesc doua babe: ce mai face tu fiica-ta o intreaba una: ca sa faca,... e bine are un serviciu f. bun. merge pe la 11-12 ( la servici) ii dicteaza ceva seful si vine acasa .....Aha zice cealalta , pai si a mea e tot curva , da n-accepta sa-i dicteze nimeni.....
Pe de alta parte suntem un neam caruia ii place sa-si planga de mila de nu se poate...vai ce greu e....vai ce rau o ducem....si supermarketurile sunt tot timpul pline.. nu mai ai loc pe strada de masini, ca a ajuns tot melteanul sa aiba un jaf de masina.......si nu-si mai da curu jos din ea nici sa se duca dupa paine la colt macar... asta-i mentalitatea de ghertoi ajuns la masina direct de la caruta......

#575190  by MadStely
 23-12-2014 09:08
dr.alban wrote: Pe de alta parte suntem un neam caruia ii place sa-si planga de mila de nu se poate...vai ce greu e....vai ce rau o ducem....si supermarketurile sunt tot timpul pline.. nu mai ai loc pe strada de masini, ca a ajuns tot melteanul sa aiba un jaf de masina.......si nu-si mai da curu jos din ea nici sa se duca dupa paine la colt macar... asta-i mentalitatea de ghertoi ajuns la masina direct de la caruta......
:clap :ok

#575193  by Akhenaton
 23-12-2014 13:17
Marcutz wrote:Si afara lucrezi 8 ore pt atat esti platit,
1500.
E suficient incat sa nu faci foame cum faci in romania pe un salariu de 8 ore...

#575194  by Adi Grecia
 23-12-2014 22:57
Akhenaton wrote:
1500.
E suficient incat sa nu faci foame cum faci in romania pe un salariu de 8 ore...
Nu e suficent deloc in suedia un salar de baza e in jur la 1400 de eu si chiria in jur la 800 daca daca nu faci ceva sa castigi cam 3000 de eu mai bine stai in tara

#575195  by Akhenaton
 24-12-2014 00:33
Adi Grecia wrote:
Akhenaton wrote:
1500.
Nu e suficent deloc in suedia un salar de baza e in jur la 1400 de eu si chiria in jur la 800 daca daca nu faci ceva sa castigi cam 3000 de eu mai bine stai in tara
Daca iti inchiriezi apartament 800...dar pentru o persoana singura sau chiar doua e suficient si o garsoniera.
Hai vere ca am vecini de ai mei care merg in germania pe vara la cules...si isi ridica casa.
Peste vreo 2 posturi o sa imi zici ca pana la urma in romania e mai bine ca afara... :lol :lol
Asa ca mai bine incheiem aici.

#575196  by Panteristu
 24-12-2014 01:57
BRUTUSXXX wrote:In cazul tau Panteristule o pun pe seama faptului ca ai alte origini si poate in copilarie ai invatat la alte scoli :

ÎNMUIÁT, -Ă, înmuiați, -te, adj. 1. Introdus în apă sau în alt lichid; umezit, îmbibat cu un lichid

In cazul de fata e un simplu plural , daca tii mortzis sa folosesti acea cratima trebuie sa utilizezi genitivul , inmuia-TI-as gramatica lu' matale ! :book
sa imi fie cu iertaciune draga Brutusxxx dar nu muiati e forma corecta si originala ci "mu ie ți" (fara spatii). Forumul mi a autocenzurat prima parte a cuvantului, a confundat-o cu termenul utilizat popular pt felație.

http://soringrumazescu.ro/expresii-roma ... -posmagii/

Nu e nevoie sa imi inmoi gramatica, stau foarte bine cu ea in ciuda faptului ca mai vorbesc inca 5 limbi straine :lol

#575197  by Panteristu
 24-12-2014 02:03
Akhenaton wrote:
1500.
nu faci foamea deloc.
chiria la un 3 camere in dresda e 800-900 de euro i functie de apartament. La garsoniere e si mai jos.
mancarea e aproape la fel de ieftina ca la noi poate o idee mai scumpa la anumite alimente dar si mai ieftina la alte alimente.
in spania la fel.
portugalia la fel. Cu 1500 de euro traiesti binisor in toate statele astea de mai sus. Nu in lux si nu iti permiti sa iesi sa mananci numai in oras dar nu e salariu de austeritate catusi de putin.

#575199  by vifor_x
 24-12-2014 07:39
Panteristu wrote:Cu 1500 de euro traiesti binisor in toate statele astea de mai sus. Nu in lux si nu iti permiti sa iesi sa mananci numai in oras dar nu e salariu de austeritate catusi de putin.
Pai cu 1000 de euro traiesti foarte bine si la noi...
Faza e ca nu ti-i da nimeni gratis si trebuie sa muncesti pentru ei. Trist, stiu! Trebuie sa te trezesti in fiecare dimineata sa mergi la munca, sa dai din coate, sa te agiti...cel mai nasol e ca asa trebuie sa il pierzi pe Maruta si clejanii :lol :lol

#575201  by Akhenaton
 24-12-2014 11:13
vifor_x wrote:
Panteristu wrote:Cu 1500 de euro traiesti binisor in toate statele astea de mai sus. Nu in lux si nu iti permiti sa iesi sa mananci numai in oras dar nu e salariu de austeritate catusi de putin.
Pai cu 1000 de euro traiesti foarte bine si la noi...
Faza e ca nu ti-i da nimeni gratis si trebuie sa muncesti pentru ei. Trist, stiu! Trebuie sa te trezesti in fiecare dimineata sa mergi la munca, sa dai din coate, sa te agiti...cel mai nasol e ca asa trebuie sa il pierzi pe Maruta si clejanii :lol :lol
Diferenta e ca acolo iei 1500 pe 8 ore.
Aici faci 1000 daca lucri 14-15 ore pe zi...apai aia nu-i viata boss.

#575202  by Akhenaton
 24-12-2014 11:44
Panteristu wrote:
Akhenaton wrote:
1500.
nu faci foamea deloc.
chiria la un 3 camere in dresda e 800-900 de euro i functie de apartament. La garsoniere e si mai jos.
mancarea e aproape la fel de ieftina ca la noi poate o idee mai scumpa la anumite alimente dar si mai ieftina la alte alimente.
in spania la fel.
portugalia la fel. Cu 1500 de euro traiesti binisor in toate statele astea de mai sus. Nu in lux si nu iti permiti sa iesi sa mananci numai in oras dar nu e salariu de austeritate catusi de putin.
Exact asta spuneam si eu....
Dar vad ca la multi le place sa lucreze cate 14 ore pe zi pentru 40 de milioane.
In loc sa zica...ba ce dracu aia lucreaza 8 ore si iau 1500 si noi lucram ca fraierii tot 8 ore pe zi si luam 10 milioane.Pai e corect?Asta trebuie sa se intrebe ei,nu sa isi ia 100 de serviciuri si la 30 de ani sa dea coltu,ca ala din franta traieste pana la 80 si el moare ca prostu la 30.
Dar ei vad ca o tin una si buna...ce sa faci frate daca le place sclavia.
Aia cum fac guvernele lor putin tam tam ies pe strazi,fac revolte.
La noi cand scumpesc astia alimente,gaze..etc.
Ce face romanu?Isi mai ia inca un serviciu,mentalitate de sclav.

Sa se inteleaga pentru toata lumea,eu nu vreau bani pentru ceva ce nu muncesc,eu vreau sa fiu platit decent pentru munca pe care o depun si nimic mai mult.
Asa trebuie sa gandeasca toti romanii,nu ca imi mai iau inca un serviciu si inca unu si inca unu,ca deja ne intoarcem in epoca sclavagiei.
Dar ca cineva sa inteleaga asta trebuie sa aiba un minim de gandire in dovleacu ala de pe umeri.

#575203  by vifor_x
 24-12-2014 12:08
Akhenaton wrote: Exact asta spuneam si eu....
Dar vad ca la multi le place sa lucreze cate 14 ore pe zi pentru 40 de milioane.
In loc sa zica...ba ce dracu aia lucreaza 8 ore si iau 1500 si noi lucram ca fraierii tot 8 ore pe zi si luam 10 milioane.Pai e corect?Asta trebuie sa se intrebe ei,nu sa isi ia 100 de serviciuri si la 30 de ani sa dea coltu,ca ala din franta traieste pana la 80 si el moare ca prostu la 30.

Sa se inteleaga pentru toata lumea,eu nu vreau bani pentru ceva ce nu muncesc,eu vreau sa fiu platit decent pentru munca pe care o depun si nimic mai mult.
Asa trebuie sa gandeasca toti romanii,nu ca imi mai iau inca un serviciu si inca unu si inca unu,ca deja ne intoarcem in epoca sclavagiei.
Dar ca cineva sa inteleaga asta trebuie sa aiba un minim de gandire in dovleacu ala de pe umeri.
:lol :lol Am si eu o intrebare. Tu cat castigi pe luna, maestre?

Eu iti spun, ca nu e confidential: asa sclav cum sunt si cu 100 de joburi, fac pe luna peste 4000 de lei. Sotia face si ea peste 3500 de lei (lucram la aceeasi firma si ea tine si contabilitatea part-time la firma unor cunoscuti). Care-va-sa-zica, in Romania, imi intra in casa, aprox. 8000 de lei lunar...si nu am murit la 30, am 35 momentan.
Repet intrebarea, tie ca esti liber si ai cap pe umeri, cati bani iti intra in casa? :lol :lol

P.S. Si asta e topic inchis pentru mine. ;)

#575204  by Akhenaton
 24-12-2014 12:20
vifor_x wrote:
Akhenaton wrote: Exact asta spuneam si eu....

:lol :lol Am si eu o intrebare. Tu cat castigi pe luna, maestre?

Eu iti spun, ca nu e confidential: asa sclav cum sunt si cu 100 de joburi, fac pe luna peste 4000 de lei. Sotia face si ea peste 3500 de lei (lucram la aceeasi firma si ea tine si contabilitatea part-time la firma unor cunoscuti). Care-va-sa-zica, in Romania, imi intra in casa, aprox. 8000 de lei lunar...si nu am murit la 30, am 35 momentan.
Repet intrebarea, tie ca esti liber si ai cap pe umeri, cati bani iti intra in casa? :lol :lol

P.S. Si asta e topic inchis pentru mine. ;)
Nu asa multi ca tie,ca sunt "puturos" si lucrez doar 8 ore pe zi.
Chestia care am vrut eu sa o evidentiez probabil ca ai si bagat-o de seama.
Daca vrei sa o accepti bine daca nu iara e bine.
Dar atat timp cat vor exista oameni ca tine...in tara asta nu vor fi salarii de 1000 de euro.
Hai salut si sarbatori fericite.

#575206  by paulblack90
 24-12-2014 13:22
Uneori un om al strazii merita mai mult respect ( ca tot se vorbea de respect) si cinste
https://www.youtube.com/watch?v=AUBTAdI7zuY nu inteleg cum poate omenirea sa ii judece pe cei neajutorati... respect primesc de multe ori persoanele cu statut financiar inalt - chiar daca se incadreaza si curvele , proxenetii, asasinii ,inerlopii ,frustratii si meltenii in categoria asta ... multi alegem sa "respectam" iluzia ... un om al starzii este un suflet uneori mai evoluat decat multi dintre noi :ok

#575207  by paulblack90
 24-12-2014 13:23
chiar daca este reala sau regizata intamplarea.. tot este ceva extraordinar !

#575208  by vifor_x
 24-12-2014 15:09
Akhenaton wrote: Dar atat timp cat vor exista oameni ca tine...in tara asta nu vor fi salarii de 1000 de euro.
:lol :lol Ma faci sa rad, n-ai inteles nimic.
Citeste un pic de economie sau macar asculta-l pe Moise Guran sa-ti explice legatura dintre economia unei tari, PIB-ul si salariul mediu.

O sa avem salarii de 1000 de euro cand o sa avem PIB-ul Germaniei...asa ca ori te multumesti cu 10 milioane salariu, ori pleci in Germania, ori muncesti mai mult si cinstit in Romania.

#575209  by BRUTUSXXX
 24-12-2014 17:16
Panteristu wrote:
BRUTUSXXX wrote:In cazul tau Panteristule o pun pe seama faptului ca ai alte origini si poate in copilarie ai invatat la alte scoli :

ÎNMUIÁT, -Ă, înmuiați, -te, adj. 1. Introdus în apă sau în alt lichid; umezit, îmbibat cu un lichid

In cazul de fata e un simplu plural , daca tii mortzis sa folosesti acea cratima trebuie sa utilizezi genitivul , inmuia-TI-as gramatica lu' matale ! :book
sa imi fie cu iertaciune draga Brutusxxx dar nu muiati e forma corecta si originala ci "mu ie ți" (fara spatii). Forumul mi a autocenzurat prima parte a cuvantului, a confundat-o cu termenul utilizat popular pt felație.

http://soringrumazescu.ro/expresii-roma ... -posmagii/

Nu e nevoie sa imi inmoi gramatica, stau foarte bine cu ea in ciuda faptului ca mai vorbesc inca 5 limbi straine :lol
E forma populara si arhaica a cuvantului, daca ti-a cenzurat forumul primele litere eu am crezut ca imi atragi atentia asupra folosirii unei cratime pt acel "ti" . Cu "e" sau "a" in cuvantul respectiv nu se altereaza sensul ori mesajul , acum ca s-a lamurit problema.....Craciun fericit ! :ok :lol

#575210  by Panteristu
 24-12-2014 17:28
Si tie si familiei tale de asemeni! :ok

#575211  by Akhenaton
 24-12-2014 17:35
vifor_x wrote:
Akhenaton wrote: Dar atat timp cat vor exista oameni ca tine...in tara asta nu vor fi salarii de 1000 de euro.
:lol :lol Ma faci sa rad, n-ai inteles nimic.
Citeste un pic de economie sau macar asculta-l pe Moise Guran sa-ti explice legatura dintre economia unei tari, PIB-ul si salariul mediu.

O sa avem salarii de 1000 de euro cand o sa avem PIB-ul Germaniei...asa ca ori te multumesti cu 10 milioane salariu, ori pleci in Germania, ori muncesti mai mult si cinstit in Romania.
De fapt singurul care nu a inteles nimic esti tu.
Pai pibul asta nu e tot din cauza prostilor care le-au permis politicienilor sa il scada atat de mult?(aia care cand au vazut ca statu fura si ofera salarii mici si-au mai luat inca un serviciu,in loc sa puna picioru in prag)
Sa nu te superi dar tie ti se potriveste urmatoarea lozinca:"noi muncim nu gandim".