TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#576501  by herta andrei
 02-07-2015 14:55
bolbo wrote:
herta andrei wrote:
M1shu92 wrote:Va stiti cu probleme majore la coloana si faceti geno |indreptari , pt ce ? Va jucati cu focul pe langa butelie.
Poti face geno cu greutate mica si indreptari la fel ,pentru a intarii muschi lombari .Nu trebuie neaparat sa faci cu greutati mari !!
Cum zice si Andrei, faceti exercitii pt intarirea/mentinerea muschilor lombari si abdominali. Ei tin coloana.
Daca merge sa faci indreptari cu greutate mica, corect si nu simti disconfort dupa atunci e ok, dar nu creste greutatile. La fel si la genu, hiperextensii. Fiecare e diferit si are probleme diferite. Experimenteaza si ajusteaza!!!

Sunt multe lucruri marunte de care trebuie sa ti cont. De ex. daca stranuti de fel mai puternic atunci e recomandat sa o faci din picioare si sa indoi
genunchii. Si multe altele...
Exact ,iti poate hernia un disc si de la o miscare brusca ..etc sunt foarte multe cazuri !! tine de la om la om ,la mine a fost o predispozitie pentru ca m-am nascut cu coloana dreapta in zona lombarilor unde normal se afla in forma de S coloana si asta a fost un factor major in cazul meu !! Dar cei ce merg la sala si au hernie de disc ,sa faca exerciti neincetat pentru lombar si abdomen in limita greutatiilor unde cum a zis si Bolbo nu simt discomfort !!

#576602  by Supreme
 13-08-2015 09:14
am vazut ca te-ai operat de hernie si dupa 3 luni ai reinceput antrenamentele.
vroiam sa te intreb ce fel de operatie ai facut ? clasica (bisturiu) sau minim invaziva (laser).

#576632  by Akhenaton
 24-08-2015 00:24
Supreme wrote:am vazut ca te-ai operat de hernie si dupa 3 luni ai reinceput antrenamentele.
vroiam sa te intreb ce fel de operatie ai facut ? clasica (bisturiu) sau minim invaziva (laser).
Daca ai la cervicala te sfatuiesc sa nu faci operatie cu grefa osoasa ci cu proteza(cage).
E cea mai recomandata de doctorii cu adevarat profesionisti...grefa osoasa dupa cativa ani incepe sa se deformeze.