TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #578595  by Costin88
 19-08-2017 17:26
Salutare, de ceva timp cand fac geno ma tot supara genunchiul drept, am fost la doctor si am aflat ca am fisura de menisc.Nu stiu exact din ce cauza am facut o ca nu cobor niciodata sub 6 repetari la orice exercitiu si forma zic eu e cat mai corecta.Intrebarea mea este daca a mai patit cineva asta si ce a facut, doctora a zis ca e ceva minor si se reface daca fac repaus 2 luni, dar cand am ajuns acasa am intrat pe net si toti zic ca se ajunge la operatie ca nu se mai regenereaza. :b:

#578604  by cristi neagu
 23-08-2017 09:28
Meniscul ciupit se reface in anumite cazuri.Majoritatea nu respecta cele doua luni de repaus si nici nu stiu ca de fapt meniscul se rupe de la miscarile dinamice in forfecare, nu de la exercitii de forta statica.
Incearca sa il tii intr-o orteza dura ziua si sa nu pivotezi pe el cele doua luni.Eu mi-am salvat ambii genunchi de la operatii dure (ruptura partiala de tendon cvadriceps) cu fizioterapie si recuperare inclusiv exercitii facute tintit pe muschii stabilizatori (extensii) dupa ce am terminat lunile de fizio si electroterapie.
Daca nu rezolvi, cauta un ortoped bun, o operatie nereusita la menisc te poate scoate din carti pentru mult timp.Imi dai mesaj privat daca esti din Bucuresti si iti spun.
Sanatate!

#578606  by mango
 23-08-2017 14:34
Intrebarea e daca colegul Costin face sport de performanta sau nu. Daca nu face atunci un repaus de 2luni e nimica toata cand te raportezi la ani de zile.

Eu am avut o problema la umar(accidentare de la munca fizica nu antrenament) si initial am crezut ca dureaza maxim 2-3 saptamani. A trecut o luna, doua, in care am luat pauza si nimic. Pastile, unguente...vrajeala. Abia dupa 5 luni de pauza totala am putut sa ridic 10kg deasupra capului. Eu daca calculez, pauza asta de 5luni e doar un mic segment din cei 17 ani de cand m-am apucat de sala, asa ca pe termen lung nu reprezinta nimic.

Problema e sa poti merge, sa nu ramai cu sechele ca sala nu e o prioritate(daca gandesti pe termen lung) si daca nu faci de performanta. Chiar si cu o operatie, de pasiune poti face sport.

#578607  by Costin88
 23-08-2017 23:01
Am luat pauza de la sala si deja dupa prima saptamana de pauza ma simt mai bine, stiti cumva daca inotul e bun in cazul asta ? Sau poate sa faca mai mult rau ? Acum cativa ani am avut o mica accidentare la spate si cu o luna pauza plus mers la bazin de 2 ori pe sapt s a rezolvat..ma gandeam ca face bine si la genunchi.Miscari dinamice in forfecare ? Mai pe scurt de ce trb sa ma feresc, ca nu am facut nici o miscare aiurea zic eu..
Daca la geno coboram sub 90 de grade cu bara avea ceva ? Ca multi spun ca nu e bine, ca te accidentezi..altii ca alea sunt geno adevarate. :b:
Last edited by Costin88 on 23-08-2017 23:12, edited 1 time in total.

#578608  by Costin88
 23-08-2017 23:05
Multumesc mult pentru sfaturi ( din greseala am mai facut un post :ha )

#578613  by cristi neagu
 24-08-2017 17:29
Meniscul se rupe la pivotari, schimbari bruste de directie, joc sportiv dinamic si mai putin de la genu.La inot daca tragi mai tare din brate, da, dar de ex la brass nu prea il protejezi.Orteza aia iti tine genunchiul blocat in ideea de a nu mai solicta meniscul cand mergi, cobori scari etc.

#578618  by adion
 26-08-2017 05:23
Supliment: 3-5 g Turmeric + putin piper per servire , ajuta mult :ok

#578635  by Costin88
 06-09-2017 21:04
cristi neagu wrote:Meniscul se rupe la pivotari, schimbari bruste de directie, joc sportiv dinamic si mai putin de la genu.La inot daca tragi mai tare din e brate, da, dar de ex la brass nu prea il protejezi.Orteza aia iti tine genunchiul blocat in ideea de a nu mai solicta meniscul cand mergi, cobori scari etc.
V-am trimis mesaj privat, sa mi dati si mie detalii despre doctor daca puteti.

#578636  by cristi neagu
 07-09-2017 16:23
Ti-am raspuns :ok