TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #4395  by zbang
 11-02-2004 03:03
Asta este un transcript al unei emisiuni de sfaturi, subiectul zilei fiind "Cum sa traim sanatos"

I - Am auzit ca exercitiile cardiovasculare pot prelungi viata - este adevarat?
R - Inima ta poate faca fata numai unui anumit numar de batai. Nu le pierde pe exercitii. Totul se strica la un moment dat daca e folosit prea mult. Marindu-ti numarul de batai de inima nu te va face sa traiesti mai mult - asta e ca si cum ai spune ca masina ta va dura mai mult daca o conduci cu viteze mari. Daca vrei sa traiesti mai mult, trage un pui de somn.

I - Ar trebui sa mananc mai putina carne si sa mananc mai multe fructe si legume?
R - Trebuie sa intelegi eficientele logice. Ce mananca o vaca? Fan si porumb. Ce sunt astea? Verdeturi. Deci o friptura nu e nimic mai mult decat un mecanism eficient de a introduce verdeturi in organismul tau. Ai nevoie de carbohidrati? mananca pui. Vaca este deasemeni o buna sursa de salata (iarba este frunza). Iar o friptura de porc iti da 100% cantitatea de amestec de legume recomandata zilnic.

I - Imi fac rau vinul sau berea?
R - Totul duce la discutia anterioara despre fructe si legume. Dupa cum toti stim, oamenii de stiinta impart totul in 3 categorii: animale, minerale si vegetale. Toti stim ca berea si vinul nu sunt animale si nu sunt nici pe tabela lui Mendeleev, deci nu ramane decat o singura categorie, nu? Sfatul meu: mananca o friptura si bea o bere si bea-ti legumele in forma lichida.

I - Cum sa-mi calculez proportia de grasime corporala?
R - Pai, daca ai un corp si ai grasime, proportia de de 1 la 1. Daca ai 2 corpuri e 2 la 2 s.a.m.d

I - Care sunt avantajele sa participi intr-un program de exercitii fizice regulat?
R - Nu pot sa ma gandesc la nici un avantaj, imi pare rau. Filozofia mea este "Nu-i durere... E bine"

I - Mancarurile prajite sunt nesanatoase?
R - Nu ma asculti. Mancarurile in ziua de azi sunt prajite in ulei vegetal. De fapt sunt pline de el. Cum poate sa fie nesanatos faptul ca mananci mai multe vegetale?

I - Facand abdomene o sa ma ajute sa nu fac burta?
R - Categoric nu! De fapt, cand faci exercitii, folosesti muschii - care se maresc in felul asta. Ar trebui sa faci abdomene numai daca vrei un stomac mai mare.

I - E adevarat ca ciocolata nu e buna pentru organism?
R - Ai innebunit?? Hei... BOABE DE CACAO!!! - alta leguma! E mancarea care din toate punctele de vedere iti face bine.

Ei, sper ca toata discutia asta v-a clarificat orice conceptie gresita care ati avut-o despre mancare si diete. Mancati o prajitura: faina e vegetala!

Si inca ceva... Cand va vine acru in viata, cere o tequila si sare.

#388357  by cezarc
 16-12-2009 11:06
Eu vreau sa adaug aici o chestiune din realitatea de zi cu zi:
bunicii mei au trait o viata extrem de sanatoasa: casa langa padure, aer curat, absolut nici un factor poluant pe o raza de minim 30km, nici macar o centrala. Au trait in post respectat cu strictete, dar la Craciun au mancat si ei ca tot omul carne de porc dar nu in excces ci cu moderatie. Nu au mancat in viata lor mancare de supermaket ori magazin, nici macar colorant pt cozonaci nu foloseau sau esenta de rom. Foloseau stafide facute de ei,iar in loc de zahar miere de albine, nu cred din ce imi aduc aminte sa fi mancat macar vreun pate/parizer/salam in viata lor pt ca au si trait intr o zona destul de izolata, ati putea spune ca erau innapoiati rau de tot. Pe undeva cam asa e. Nu au fost vreodata balnavi poate doar vreo raceala scurta, asta pana cand au murit: de CANCER ambii.
Concluzia o trageti singuri :ok