TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #67403  by unicorn
 08-12-2005 03:37
Simon Rutz, organizatorul promotiilor "It's showtime", a anuntat ca s-a cazut de acord asupra unui al 3-lea meci Hoost-Sapp la gala din mai de la Amsterdam arena. Hoost anuntase inainte ca nu va mai lupta in sistem turneu, deci nu va mai disputa titlul suprem in K-1, dar ca va mai lupta in superfights atata timp cat ii mai permit varsta si conditia fizica. Hoost a calificat meciurile cu Sapp drept cel mai jos punct al carierei lui. Este interesant ce va aduce ultima "reglare de conturi"...
 #67407  by odin
 08-12-2005 08:12
unicorn wrote:. Hoost a calificat meciurile cu Sapp drept cel mai jos punct al carierei lui....

Din ce punct de vedere?

#67422  by eurro
 08-12-2005 08:30
cel mai de jos punct? dar cand L-a facut Sapp ko acum cativa ani, si s-a dus mai departe doar pentru ca s-a accidentata sapp? lucky bastard.

...

#67426  by odin
 08-12-2005 08:36
eurro wrote:cel mai de jos punct? dar cand L-a facut Sapp ko acum cativa ani, si s-a dus mai departe doar pentru ca s-a accidentata sapp? lucky bastard.
Asteapta p-tul de vedere al unuia care stie...
Poate e cel mai intunecat punct al carierei lui Hoost,pentru ca a "luat-o" de la unul ca sapp,desi am auzit ca era bolnav olandezul atunci...
Nu le am,nu ma bag...
Eram decat curios...

#67430  by eurro
 08-12-2005 08:38
asa nici eu nu ma bag, nici nu ma omor prea mult dupa subiectul asta. sunt chiar curios sa vad punctul de vedere al unui mai in masura sa il exprime.

#67544  by englandunited
 08-12-2005 16:47
Unicorn a spus destul de clar....cred , nu trebuie sa te pricepi prea tare ca sa intelegi , Hoost a luat bataie de la Sapp de 2 ori in 2 luni , prin TKO repriza 1 si Ko repriza 2 . Este normal ca o legenda ca Ernesto Hoost sa considere aceste 2 infrangeri la rand in cel mai de jos punct al carierei lui cu un luptator mai mult freak decat "un adevarat mare luptator".
Asta e riscul cand accepti astfel de meciuri...el probabil il considera un luptator f slab..fata de el si poate chiar asa si e.(cu toate ca meciurile intre ei nu a demonstrat asta)...dar a fost invins de 2 ori ....Cand esti "mare" si il bati pe unul "mic" e normal....cand iei bataie atunci e rau....si mai ales de 2 ori....as preconiza ca in cazul inca unei infrangeri , Hoost se va retrage...total...

#67579  by unicorn
 08-12-2005 20:07
Situatia a fost asa :

Revansele lui Hoost pana la Sapp :

Singurul care mai are record total negativ asupra lui Hoost (din cunostintele mele, poate mai sunt exceptii de cand era foarte tanar) este Rob Kaman, el insusi o legenda. Kaman l-a invins categoric pe Hoost in toate intalnirile lor, dar acestea au avut loc cand Hoost era tanar, cand nu era in divizia greilor, deci nu afecteaza palmaresul la open division, si cand Kaman avea un avantaj clar de varsta si experienta asupra lui. In plus, Hoost si-a luat o revansa morala, in turneul K-2. K-2 a fost un "experiment" de a extinde regulile K-1 in zona cruiser, adica sub 86 kg, dar, dupa o gala in Olanda si una la Tokyo, FEG a renuntat sa mai promoveze K-2 pentru ca practic se confunda ca zona de piata cu K-1 si nu avea aceeasi audienta, se stie ca "superheavy" e un cuvant magic pentru fani timp in care "cruiser" din pacate suna ca "aceia care nu pot face fata la grei", desi e nedrept ca lucrurile stau in felul acesta.

Pe scurt, Kaman nu s-a intalnit cu Hoost in K-2, desi probabil ca Hoost isi dorea foarte mult oportunitatea unei ultime revanse, insa Hoost a castigat turneul. Kaman a fost invins de Kiatsongrit, dupa un knockdown care a trasat clar scorul la puncte, Kiatsongrit fiind apoi practic masacrat de Hoost, cu un KO extrem de brutal (cam 9 pumni in plin pe serie si un picior in gat la final). Deci Hoost si-a reparat onoarea, chiar daca indirect.

In zona greilor :

Orice alt greu care l-a invins pe Hoost a fost invins de Hoost cu alta ocazie. Hug, Le Banner, si multi altii au platit cu infrangeri rara ocazie de a-l invinge pe Hoost. Aerts l-a invins in K-1 si pe teritoriul K-1 meciul nu s-a repetat desi a fost mult asteptat, insa Hoost il invinsese categoric inainte, in promotii non-K1.

Pe scurt, singura "pata" in recordul lui Hoost este Bob Sapp. Ea confirma zicala ca in K-1 totdeauna si cel mai mare campion are a se teme de cineva - a se teme neinsemnand frica, ci ca e posibil oricand ca un ins altfel fara stralucire sa-ti faca probleme mari. Primul meci a fost controversat, arbitrul Kakuda ingaduind foul-uri clare ale lui Sapp (tinere de cap cu o mana pentru a aplica lovituri cu cealalta, impins pe corzi etc.). Ironic vorbind, al doilea a fost categoric. Hoost a facut o greseala pe care el singur si-a comentat-o destul de aspru. L-a uzat pe Sapp pana un upercut de fata i-a lovit ficatul, Sapp a fost down, Hoost a mirosit "go for the kill" in aer si, imprudent, s-a aplecat de prea multe ori pe aceeasi directie ca sa repete upercutul. Sapp, care era schimonosit de durere, la inceput a ezitat, dar la a treia incercare consecutiva a expediat la disperare un croseu de spate varianta "coasa" care a conectat in plin. Niciodata Hoost nu a mai facut erori in ring de o asemenea dimensiune. Normal ca a considerat ca intr-un fel sau altul, daca mai are ocazia, e de dorit sa repare onoarea oarecum sifonata. Intrebat acum ceva timp intr-un interviu ce considera a fi momentul cel mai dificil intr-o lupta si care e maximul insucces (termenul a fost "flaw" adica ceva la mijloc intre eroare si pata), Hoost a spus ca in materie de meci greu cea mai dificila lupta a fost cu Mike Bernardo. Despre aceasta : a avut loc in 1999. Pumnii lui Bernardo i-au cauzat un knockdown si era cat pe ce sa piarda meciul, dar a urmat gongul de pauza salvator si ulterior Hoost a intrat cu faimoasa lui combinatie dreapta-upercut-lowkick care a "terminat" coapsa deja slabita a lui Bernardo). Hoost a spus "a fost mental vorbind cea mai dura provocare", probabil in sensul ca era depasit ca arsenal, nu mai avea ce "inventa" si numai o determinare si concentrare extraordinara au putut salva meciul. Apoi, Hoost a zis : punctul meu jos (flaw) a fost Sapp, si a comentat ca nu s-a regasit tactic in primul meci si a facut greseala mentionata in al doilea. Hoost are supranumele Mr. Perfect, si cu exceptia Sapp Hoost nu a gresit niciodata in felul acesta. Now time will tell. Eu sincer ii doresc o victorie, mai ales ca lucrurile pe care le-a avut Sapp de spus in K-1 nu mai sunt cine stie ce. Ironic vorbind, Sapp a fost masacrat de doi invinsi ai lui Hoost - Mirko Crocop si Ray Sefo. Crocop a fost invins de 3 ori categoric de Hoost, de doua ori cu KO-uri brutale, iar Ray Sefo, desi i-a pus probleme, nu a reusit sa-l invinga. Se dovedeste inca odata zicala - si cel mai bun se teme de cate cineva...

#67585  by JohnnyBravo
 08-12-2005 20:28
eu zic ca e destul de uzat ca sa ii poata tine piept lui sapp...vom vedea :)

#67590  by eurro
 08-12-2005 20:34
nu se stie, Sapp e in crestere de forma de cand e antrenat de australian. dar cine stie ce are in maneca hoost. eu il simpatizez mai mult pe sapp asa ca...

#67875  by oni
 10-12-2005 18:21
primul meci al lui hoost cu sapp a fost zic eu un meci in care trebuia sa inceapa "mitul" bob sapp(din punct de vedere publicitar) si imi aduc aminte cum arbitrul a intrerupt meciul intr-un moment de slabiciune al lui hoost dar nu decisiv
al doilea nu cred ca l-am vazut pentru ca dupa comentariul lui unicorn nu imi aduc aminte de nimic :confused
ca punct de referinta crocop,hoost l-a invins dar greu intr-un meci tin minte ca datorita oboselii sau mai mult a plictiselii de a lupta dupa 3 reprize egale Crocop s-a lasat pur si simplu luat la palme si picioare de hoost
pe cealalta parte sapp a primit cel mai dur KO de la Crocop
parerea mea e ca sapp e un adversar incomod pentru hoost care se descurca mai bine cu adversari mai tehnici si mai putin brutali
va fi interesant meciul mai ales daca sapp va veni pregatit ca la piramida aceea la care a dus 3 meciuri in picioare

#68236  by unicorn
 12-12-2005 00:12
Crocop-Hoost de care zici a fost in turneu si Hoost nu a vrut sa arunce tot arsenalul pentru ca se temea de loviturile dure care l-ar fi putut accidenta, din care cauza a avut tactica super-safe pana a putut gasi fisuri. Insa celelalte meciuri au fost dezastruoase pentru Mirko. Dreapta la plex in primele 40", down, out. La celalalt nu mai stiu cum a fost KO-ul dar oricum dur si ala.
Nu pariez pe evolutia lui Sapp pentru ca ce a castigat el este turneul K-1 Japonia, unde japonezii sunt de obicei numai intre ei, si sunt strict protejati de cine le poate face probleme. Din ne-japonezi pana la Sapp numai Nicholas Pettas a fost lasat sa concureze acolo, si chiar a castigat turneul, dar Pettas era practic naturalizat in Japonia (locuia acolo, vorbea limba, e casatorit cu o japoneza) - si culmea, cand a indraznit sa vrea sa fie independent l-au marginalizat si pe el. Iar Sapp a fost evident pentru ca oricat doresc sa nu fie invinsi japonezi, era neaparat necesar sa mai gaseasca un motiv sa fie Sapp prezent undeva unde sa si castige, recordul lui fiind sifonat rau :)

#68265  by oni
 12-12-2005 00:56
unicorn wrote:Crocop-Hoost de care zici a fost in turneu si Hoost nu a vrut sa arunce tot arsenalul pentru ca se temea de loviturile dure care l-ar fi putut accidenta, din care cauza a avut tactica super-safe pana a putut gasi fisuri. Insa celelalte meciuri au fost dezastruoase pentru Mirko. Dreapta la plex in primele 40", down, out. La celalalt nu mai stiu cum a fost KO-ul dar oricum dur si ala.
meciul de care am zis eu a fost primul din turneul final care a urmat dupa o finala Hoost-Crocop castigata de Hoost care dupa cate imi aduc aminte a dominat meciul dar nu mai tin minte daca a fost KO cum zici tu ca au fost celelalte 2 meciuri Hoost-Crocop :confused
eu nu am inteles de ce dupa 3 reprize de la egal la egal in a patra Crocop a avut o atitudine total diferita de a lupta (mai bine zis de a nu lupta)
mie mi se pare ca hoost se este incomodat de luptatori gen Sapp care se misca haotic parca se intampla ceva de genul ca daca te antrenezi cu cineva mai putin pregatit nu poti sa iti pui prea bine calitatile in valoare
la turneul acela am facut referire la forma fizica a lui Sapp si nu la calitatea celorlalti concurenti care erau cu mult sub valoarea lui Ernesto Hoost ;)

#68734  by cristi neagu
 13-12-2005 11:39
Ar fi bine daca ne-ati informa si pe noi cind se transmite o astfel de gala la tv(ziua ,ora si bineinteles postul tv)...tvr nu face promo iar pro-tv skimba programul cind vrea fara sa anunte! :ok

#68740  by oni
 13-12-2005 12:11
cristi neagu wrote:Ar fi bine daca ne-ati informa si pe noi cind se transmite o astfel de gala la tv(ziua ,ora si bineinteles postul tv)...tvr nu face promo iar pro-tv skimba programul cind vrea fara sa anunte! :ok
pai e vorba despre un meci revansa dintre Hoost si Sapp care dupa cum spune unicorn in primul post ar avea loc in mai la Amsterdam arena :ok

#68743  by cristi neagu
 13-12-2005 12:51
Corect raspunsul , eu m-am exprimat gresit!Simbata seara a fost pe pro-tv turneul de K1 pe care nu l-am vazut , unde a cistigat Semmy!
M-am uitat in programul tv nimic!Am aflta ulterior ca l-au dat...neseriosi!
La fel si meciurile de box live ale lui Bute si Diaconu pe tvr.
Macar sa ne dati voi cite o mina de ajutor daca pe cei care ar trebui sa promoveze corect aceste transmisii de box si AM nu o fac!

#69037  by unicorn
 14-12-2005 05:42
Este pe fight.ro un "fight announcer" dar nu ma ocup eu de rubrica aia, si mai sunt si pana peste cap cam 99% din timp, mai dati si voi un ochi acolo si pe thread-ul de kickboxing, ca de obicei se mai anunta. Matter of fact (desi stiu ca n-o sa-i placa) : pisati-l pe Costi Mocanu, e prezent. Ca prea sunt obisnuiti sa lucreze cu GPR si puncte de rating si alea, unde 1 punct inseamna nush cate zeci de mii de useri. Ia sa lamureasca si ei lumea om cu om, ca noi astialalti mai talpashi :P

#74945  by ironart
 18-01-2006 11:49
englandunited wrote:
un luptator mai mult freak decat "un adevarat mare luptator".

da este adevarat in afara ca este mare cat casa :!: nu are nici o treaba cu sportul asta ;) oricum se vinde bine, toata lumea isi doreste sa vada un urias cum se bate dar sapp de fiecare data dezamageste pt ca se bate ca o fetita :!: ce as fi vrut sa vad un meci intre el si Mike Tyson :D sa vada si el cum este un luptataor adevarat :ok doar ca si Tyson m-a dezmagit in ultimul timp era idolul meu pt ca am practicat si eu acel sport minunat si oricum inca sunt un fan de al lui Tyson :ok