TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #540189  by kravmaga
 09-11-2012 10:01
Cat e bullshit si cat e adevar in artele martiale? Eficienta? Eu zic 5%...
Diferenta dintre arte martiale si sporturile de ring e una colosala.
15 ani de "ciotocan" sau aikido (vinovat, si eu am pierdut 4-5 ani cu asta) valoreaza fix zero daca te pune in ring fata in fata cu un boxer rezistent.

Mai mult, diferenta intre AM si sporturi de ring fata de situatiile reala de autoaparare iar e colosala.
In sala de AM totul e controlat, opresti lovitura inainte de impact sau lovesti usor, ca iti protejezi colegul. In ring/competitii se loveste serios, dar exista protectii si te salveaza clopotelul sau arbitrul.

Dar in realitate atacatorul nu se opreste la gong ci loveste pana la desfigurare, nu te ataca doar cu mana sau piciorul din mawashi/ lateral ci mai infige si o surubelnita, la sol iti infige mainile in gat si ochi.
A, si de obicei nu e unul singur.
A, si foarte rar apuci sa vezi cand incepe dansul.

Gresesc scenariul?
Ce facem?

#540193  by Thunderbolt
 09-11-2012 10:53
Eu nu stiu unde ai practicat tu... Dar ca sa iesi bine din voilenta de strada trebuie sa dai si sa maninci multa bataie pe strada... Desi am n baietas care a batut toata discoteca Ring ( localnicii aia de kkt , ma refer) , pe politistii veniti si pe cainii lor la un loc. si era pracwticant de aikido si culturism in paralel. Omul era mic , zmardoi si cu pumnul tare.
Eu am practicat wu-shu santa si dadeam full contact cu protectiile pe noi, si azi mai am nasul strimb de acolo.
Pt simplul fapt ca practici AM nu inseamna ca esti si un smecher... Tre sa-ti placa lupta pe strada, mai iei mai dai, nimic grav , se mai intimpla.

#540196  by kravmaga
 09-11-2012 11:16
Thunderbolt wrote: Pt simplul fapt ca practici AM nu inseamna ca esti si un smecher... Tre sa-ti placa lupta pe strada, mai iei mai dai, nimic grav , se mai intimpla.
Mie unul nu imi place. Nu sunt un smecher, ci foarte pasnic. De nevoie am dat, am luat. Sunt pe plus. In viata. Prefer sa fiu darnic, asa e crestineste :mrgreen: Am prieteni care erau superputernici, Dumnezeu sa ii odeihneasca, cutitul a fost mai puternic....

Aikido nu mi-a folosit prea mult. Doar eschivele, as zice...
Putinele cunostinte de bjj, da, au fost bune pentru ca eram 1 la 1 si ii "iau aerul" sau il las fara cot/genunchi. Dar astea cer mult timp, muuulte ore de antrenament
KM la fel, bun pt. ca vizezi lovituri tari la ochi/nas/oua/gat, e jos, ai plecat.

Dar pe strada iarna nu-i ca vara. Culmea, in putinele cazuri in care a fost nevoie cel mai mult m-a ajutat sa ma abtin, sa vorbesc frumos si sa ii potolesc pe "specimene" - fie ei tigani, betivi inconstienti sau pusti corditi. Pt. mine "after maths" e mult prea complicata, de regula inseamna spital/pamant sau dosar penal, depinde ce loz ai tras.

Cei care au experienta, va rog impartasiti un pic din psihologia violentei (Odin a fost bouncer, Thunder - asta iti e meseria) - eu sincer recunosc ca am de invatat.

#540197  by Thunderbolt
 09-11-2012 11:30
Mie imi plac bataliile cu mai multi...

Psihologia violentei? Ce mai conteaza ? Principalul este sa stai tacut si sa-ti creezi planul de batalie... Stai nemiscat ca un peste dar iti creezi " tai sabachi" pt atac care trebuie sa fie naprasnic fara multe vorbe...
Iar daca sint mai multi iti calculezi ergonomia loviturilor , in git/nas/plex/genunchi/barbie/ochi , chiar daca sint 4 tot ai sanse de cistig... Dar tre sa-ti alegi locul , spatele acoperit de un zid sau nu, in principiu daca esti hotarit sa invingi , invingi. Daca au cutit, nici o problema...fugi pina gaseti o bita sau ceva de fier si te intorci sau nu, depinde de tine.
De ulte ori nu ai de ales si tre s-o dai cu mai multi adversari cind nu ai unde fugi...e bine si non violent cum zice Mircea Badea .

#540198  by Thunderbolt
 09-11-2012 11:41
Desi as vrea sa mai renunt la zmardoieli avind in vedere virsta la care am ajuns , nu prea sint lasat in pace...vine lumea pusa pe cafteala pe la cluburi, cu droguri si alcool la bord....cind vreau sa fie pace stau noptile pe acasa si-i las pe altii sa se omoare cu ei...

Dar am mai avut parte si de alte incidente: s-au asezat fraierii in fata masinii sa se dea smecheri , asa aiurea cu ifose de zmardoi...i-am alergat odata pe 4 insi cu bita telescopica de fier si -iam si ars din fuga de i-am lesinat...

Sau s-au luat de nevasta si pe urma au saritcu sticlele pe mine , tot asa i-am ars ca pe hotii de cai de nu-si mai gaseau cuvintele sa-i las in pace...

Pe mine m-a ocolit ghinionul de cutit desi s-a scos la minesi asa ceva , alti prieteni din bransa au fost injunghiati bine de tot linga ficat si la git, iar unul a fost impuscat mortal in cap tot la intrare in club .

#540201  by kravmaga
 09-11-2012 11:56
Thunderbolt wrote: s-au asezat fraierii in fata masinii sa se dea smecheri
:lol Da, asta e recenta si la mine, acum vreo 2 saptamani a sarit o cioara de pe trotuar in fata masinii pe o alee intre blocuri, am franat dar se oprise in fata masinii si tot el injura ca nu-l vad, ca vreau sa il omor etc
Am apasat acceleratia la fund, au scartait rotile cu fum si l-a impins nevasta-sa din fata...Nu am scos nici un cuvant, dar asa ma manca talpaaa....Am plecat, m-am plimbat cu barca, am avut o zi minunata.
O prietena a patit aceeasi schema (ei o fac pt a ii lovi usor, se tavalesc pe jos si apoi te santajeaza si cer bani la proces etc) si au aparut instantaneu 10 ciori de dupa colt, i-au vandalizat masina desi ea franase, nu atinsese pe nimeni, in parcare la Real...

intr-o situatie de acest gen daca ii dai o lectie mica la genunchi sa zicem, ghici cine e agresorul?
E clar, gandesc prea mult...

#562739  by [email protected]
 26-09-2013 02:10
kravmaga wrote:Cat e bullshit si cat e adevar in artele martiale? Eficienta? Eu zic 5%...
Si cum ai ajuns la acel 5%?
kravmaga wrote:Diferenta dintre arte martiale si sporturile de ring e una colosala.
15 ani de "ciotocan" sau aikido (vinovat, si eu am pierdut 4-5 ani cu asta) valoreaza fix zero daca te pune in ring fata in fata cu un boxer rezistent.
De unde acea fixatie pe acel 'boxer rezistent'? Nu stiti ca un 'boxer rezistent' nu e tocmai asa?
N-ati vazut niciodata asa ceva:
https://www.youtube.com/watch?v=jNB5cqdmIUQ
https://www.youtube.com/watch?v=EXkcYul1LRo
?

Sau pe acest 'boxer rezistent', campion:
https://www.youtube.com/watch?v=h227sP9Gc-I si ceea ce a patit, in singura sa lupta in MMA, contra lui Randy Couture, in cadrul UFC 118: http://www.boobootv.com/2010/08/30/rand ... ull-fight/
?

Mai crede cineva, astazi, ca boxul reprezina 'lupta' suprema? Pentru ca nu e cazul. In ringul de box ai parte de reguli, de box. Boxul reprezinta arta de a lovi cu pumnul - nu arta de a lupta. In box esti obligat sa stai la bataie - daca nu, esti avertizat/penalizat - iar arsenalul iti e limitat. Motiv pentru care boxul e spectaculos. Pentru unii, atat de spectaculos, incat nu pot 'vedea' nimic altceva.
In mod exact, ce te impiedica ca in afara ringului de box sa intri in clinch cu boxeurul, sa-i servesti un double leg, un suplex, o tehnica din Judo (arta martiala):

https://www.youtube.com/watch?v=4yZvk6OUfyE sau altele, de exemplu, din ('Brazilian') Jiu Jitsu (tot arta), acele tehnici de 'rupt oase' si pus baieti nervosi 'la somn'? Daca tot vorbim 'lupte'.

Nu stii nimic despre Mitsuyo Maeda, Gene LeBell - altii - si luptele lor impotriva 'boxeurilor rezistenti', probabil.

'You've got Floyd Mayweather making $25 million. He can't stop a double-leg.' afirma, la un moment dat, Nick Diaz, luptator activ in MMA, centura neagra in BJJ, practicant de Sambo.
Nick Diaz a inceput artele martiale cu Karate, la varsta de 14 ani; la 16 ani, Sambo (un sistem de lupta avand ca baza arta martiala numita Judo, diferite stiluri de lupte regionale/traditionale - 'wrestling' - presarate cu fel si fel de alte stiluri de arte martiale), cu un campion al Bulgariei, care-l antreneaza si astazi in Sambo, de unde 'solul' sau diferit de alti practicanti de BJJ, in MMA.

Nu stii nimic despre Bas Rutten; despre faptul ca primul sau contact cu artele martiale a constat in sase saptamani de Taekwondo, mai tarziu, Muay Thai si Kyokushin, probabil. 'De acolo' iti explica, in acest material, cum se face ca Mike Tyson obisnuia sa-si rupa mainile cu ocazia fiecarei lupte de strada:
https://www.youtube.com/watch?v=-_Kn6mjjSq4

Nu stii nimic despre McDojouri, probabil. Iti spune tot Bas Rutten, impreuna cu Joe Rogan, aici:
https://www.youtube.com/watch?v=EXkcYul1LRo - ai, tot aici, si partea cu cei precum baietii de pe forum si luptele lor de strada.
Bas Rutten a devenit, printre altele, campion UFC. Daca, tot probabil, nu stiusi.
kravmaga wrote:Mai mult, diferenta intre AM si sporturi de ring fata de situatiile reala de autoaparare iar e colosala.
In sala de AM totul e controlat, opresti lovitura inainte de impact sau lovesti usor, ca iti protejezi colegul. In ring/competitii se loveste serios, dar exista protectii si te salveaza clopotelul sau arbitrul.

Dar in realitate atacatorul nu se opreste la gong ci loveste pana la desfigurare, nu te ataca doar cu mana sau piciorul din mawashi/ lateral ci mai infige si o surubelnita, la sol iti infige mainile in gat si ochi.
A, si de obicei nu e unul singur.
A, si foarte rar apuci sa vezi cand incepe dansul.

Gresesc scenariul?
Ce facem?
kravmaga wrote:
Thunderbolt wrote: Pt simplul fapt ca practici AM nu inseamna ca esti si un smecher... Tre sa-ti placa lupta pe strada, mai iei mai dai, nimic grav , se mai intimpla.
Mie unul nu imi place. Nu sunt un smecher, ci foarte pasnic. De nevoie am dat, am luat. Sunt pe plus. In viata. Prefer sa fiu darnic, asa e crestineste :mrgreen: Am prieteni care erau superputernici, Dumnezeu sa ii odeihneasca, cutitul a fost mai puternic....

Aikido nu mi-a folosit prea mult. Doar eschivele, as zice...
Putinele cunostinte de bjj, da, au fost bune pentru ca eram 1 la 1 si ii "iau aerul" sau il las fara cot/genunchi. Dar astea cer mult timp, muuulte ore de antrenament
KM la fel, bun pt. ca vizezi lovituri tari la ochi/nas/oua/gat, e jos, ai plecat.
Felul in care vorbesti despre BJJ [eu prefer sa-i spun (simplu) Jiu Jitsu sau 'Mitsuyo Maeda Jiu Jitsu' - daca poti intelege...] imi demonstreaza faptul ca nu stapanesti nimic, probabil.
Faptul ca userul tau e 'kravmaga' si chiar ne scrii - ceea ce ne scrii - despre KM, nu doar intareste ceea ce scriu anterior, insa imi si 'transmite' senzatia ca nu stii, literalmente, nimic; nu stii sa lupti - nu stii nici (macar) sa 'vorbesti' despre lupte.
kravmaga wrote:Dar pe strada iarna nu-i ca vara. Culmea, in putinele cazuri in care a fost nevoie cel mai mult m-a ajutat sa ma abtin, sa vorbesc frumos si sa ii potolesc pe "specimene" - fie ei tigani, betivi inconstienti sau pusti corditi. Pt. mine "after maths" e mult prea complicata, de regula inseamna spital/pamant sau dosar penal, depinde ce loz ai tras.

Cei care au experienta, va rog impartasiti un pic din psihologia violentei (Odin a fost bouncer, Thunder - asta iti e meseria) - eu sincer recunosc ca am de invatat.
kravmaga wrote:
Thunderbolt wrote: s-au asezat fraierii in fata masinii sa se dea smecheri
:lol Da, asta e recenta si la mine, acum vreo 2 saptamani a sarit o cioara de pe trotuar in fata masinii pe o alee intre blocuri, am franat dar se oprise in fata masinii si tot el injura ca nu-l vad, ca vreau sa il omor etc
Am apasat acceleratia la fund, au scartait rotile cu fum si l-a impins nevasta-sa din fata...Nu am scos nici un cuvant, dar asa ma manca talpaaa....Am plecat, m-am plimbat cu barca, am avut o zi minunata.
O prietena a patit aceeasi schema (ei o fac pt a ii lovi usor, se tavalesc pe jos si apoi te santajeaza si cer bani la proces etc) si au aparut instantaneu 10 ciori de dupa colt, i-au vandalizat masina desi ea franase, nu atinsese pe nimeni, in parcare la Real...

intr-o situatie de acest gen daca ii dai o lectie mica la genunchi sa zicem, ghici cine e agresorul?
E clar, gandesc prea mult...
Nu-nu, stai linistit, nu gandesti prea mult. Iar faptul ca un Odin, un Thunder samd., ar fi fost la un m d/activeaza in 'bouncing', iar tu presupui ca acestia ar avea pentru tine 'ceurile si cumurile' atunci cand vorbim despre lupte, imi spune ca, DACA (,) chiar ai intrat intr-un dojo/sala de sport vreodata, ai facut-o pentru a te putea bate, jos, la birt si e bine daca nu stii mai mult arati aici ca ai sti. Probabil.

da1 wrote:
!!! ATENTIE !!!
KM NU este un sport, este o forma de auto-aparate (supravietzuire) unde NU exista reguli (defel). ce inseamna asta? pe scurt... lovituri la oo, bagat degete in ochi, sucit/rupere incheituri/genunchi, umeri, etc...toate sunt permise. Desigur, avem echipamente de protectie, dar asta nu inseamna k nu lovim Smile. Aparatoarea de oo se numeste cupa. credetima.... si cu cupa mai simti cateodata lovitura Smile
Voi decideti ce si cum. daca va pot ajuta cu raspunsuri I'm here.

Karate wrote:
Cum antrenati bagatul degetelor in ochi?

pasoleatis wrote:
IKFM se extinde destul de repede. insa din pacate nu in Romania. Cineva trebuie sa plece in afara ssa se antrenze.
Aviz amanatorilor. Daca sunteti experti in arte martiale (centura neagra , o gramada da ani ...) puteti sa deveniti instructor acreditat KM.
http://www.krav-maga.com/instructor_courses.html
Ceva cursuri sunt in vara prin Olanda si Budapesta.
Success.

Pasoleatis

kido wrote:
Asta sincer mi se pare ca aduce iar a mcdojo dar fiecare face ce doreste!
Cat despre faza cu antrenatul degetelor la ochi sunt total deacord cu "karate"!
Daca o sa calc vreodata intr-o sala de KM o sa vin cu casca de motociclist sa nu raman chior lol!

defbest wrote:
dar muscat? exista? de antrenat sunt convins ca poate fi antrenat. merge ca la caini. il imbracam pe unul in iepure si il punem sa alerge prin sala, iar celalti fug dupa el sa-l muste. Very Happy
Si la oo se loveste si la bjj. Neintentionat, dar depasirile alea de garda...sau unele sweepuri..pot fi lucrate ca atare, Asta asa, pe langa subiect:))

Cam greu sa nu se lase cu mistouri un asemenea post. Desi sa zicem ca e oarecum ok cursul de instructor, dureaza destul de multe ore, pe langa experienta ceruta. Nu e din ala de doua saptamani.

PS: Intrebare serioasa. 2h.30? ce faceti atata timp? cum decurge antrenamentul, adica?

pasoleatis wrote:
Fiecare poate sa inteleaga ce vrea si sa faca misto la discretie.

PL

Karate wrote:
Care misto? Scrie acolo ca una din "tehnici" este bagatul degetelor in ochi. Vreau sa stiu cum antrenati aceasta tehnica. Ce te-ai ofuscat asa? Raspunde-mi la intrebare, cum antrenati bagatul degetelor in ochi?

tudor_bjj wrote
Bagatul destelor, ca si alte multe tehnici "murdare", nu pot fi lucrate "live". Adica in sparring. Ceea ce lasa antrenamentul la varianta cooperanta "Tu vii de la spate, eu stiu ca tu vii de la spate, eu iti bag degetele in ochi, tu stii ca eu iti bag degetele in ochi". Arte martiale fara sparring, e frectie la picior de lemn. Nu exista sport in lumea asta in care sa se intample ce vedem prin AM: antrenamente fara "aliveness". Poti chiar sa-ti formezi automatismul de a initia (atentie, "a initia"!) un atac de genul asta. Dar fara sparring nu-ti vei forma timing, ne vei stii sa apreciezi distantele, cata forta sa folosesti etc. si cel mai important sa vezi cum reactioneaza adversarul.

RV wrote:
RV wrote: @Watcher: iti dau voie sa-mi spui "profet"
@pasoleatis: acum o luna ti-am anuntat aceste mesaje pe forum. Poate ca tu nici nu stiai pe atunci ca o sa le scrii, dar noi stiam si asteptam sa le savuram
Nu numai ca nu m-ai dezamagit, dar esti o sursa de bucurie pentru noi toti.

In asteptarea zilei cind ne vei parasi cu textul "^*&^(%)(*&$*&# si nu mai intru/contribui niciodata pe forumul asta", eu iti urez toate cele bune si iti multumesc pentru divertismentul de calitate pe care ni-l oferi.

pasoleatis wrote:
Ai dreptate cand expertii vorbesc noi oamanii de rand trebuie sa nu mai spunem nimic.
Succes pe viitor cu meseria de prezicator (sau ghicitoare ?).

PL

tudor_bjj wrote:
Nu ma refer deloc la filmuletul ala. Dar daca tu imi spui ca la antrenamentele astea la care noi nu am participat, faceti sparring cu deste in ochi, suturi in oo, karate in beregata etc., eu ma declar profund impresionat alaturi de un mare semn de intrebare. Daca insa e asa cum cred eu, ca nu faceti sparring introducand elementele astea, atunci situatia se schimba radical.

RV wrote:
Discutii ca asta au mai fost zeci. Te crezi in direct, dar de fapt esti in reluare
Prezic ca topicul asta va fi inchis in curind, stai sa ne mai certam o pagina-doua.

Pina una-alta, incearca sa ma uimesti. Spune-mi ceva ce nu stiu despre Krav Maga. Lasa generalitatile si schemele-minune, ca astea-s stiute de toata lumea
Spune-ne, de exemplu, de ce ai ales stilul asta, de ce, cu ce, si daca tu consideri ca e mai bun decit altele. Vorbeste doar prin prisma experientelor tale, ca de textele altora sintem satui deja.
Important e sa-ti placa tie, nu sa ne obligi pe noi sa ne placa.

EDIT:
Revin la clipul tau: acolo stia ca vine pe la spate, stia si cu ce tehnica. Tu chiar crezi, sincer, ca ofera KM raspuns la orice atac, din pozitia "cu spatele la adversar"?
Ar trebui sa fiu timpit sa-l atac asa atunci cind imi ofera un RNC sau cind pot sa-i dau o caramida in ceafa.

Am si eu o manie, sa umblu prin diverse sali de AM si sa vad ce si cum se preda. Am fost mai demult (nu spun sala, nu spun instructorul) sa vad cum e cu Aikido. E misto. Dupa 20 de minute a trebuit sa plec, ca nu-mi mai puteam stapini risul. Se invatau raspunsuri la atacuri care nu s-ar face niciodata...nimic cu aplicabilitate. Nici acum 300 de ani nu se bateau asa neindeminatic prin baruri. Nici in filmele cu indieni nu vezi asa atacuri.

Iar tu vii si sustii ca STAI CU SPATELE si POTI RIPOSTA EFICIENT ORICARUI ATAC.

This is a "must see".

pasoleatis wrote:
tudor presupun ca in antrenamentel de BJJ cand faceti 'lock' pe o incheietura nu va rupeti mainile si aveti grija de partener.

tudor_bjj wrote:
Eu mi-am luxat cotul chiar la antrenamentul trecut, de la un armbar. Am vazut maini, picioare rupte si oameni pusi la somn. Tu ai trecut vreodata in antrenament (ca de sparring si/sau competitii inteleg ca nu poate fi vorba) de stadiul "ma fac ca iti bag degetele in ochi, te faci ca imi blochezi unghia cu pleoapa"?

tudor_bjj wrote:
Problema nu e daca se pot forma automatisme, daca pot fi exersate etc. Ci cat de eficiente vor fi acestea in timp real. Asta-i marea buba a AM de acest gen. Mai simplu spus, e diferenta intre un kickboxer care toata viata a lucrat la sac si a facut box cu umbra, fara sparring si unul care s-a antrenat normal. Ca primul are avantaj in fata unuia care nu a facut nimic, e evident, dar nu vi se pare ca e pierdere de vreme, atata timp cat exista varianta a doua?
E un fel de situatie ca cea despre religie. Sunt unii care cred, fara sa fi vazut. Asa si aici. Intri in sala si crezi ca tehnicile, pe care le poti face si 20 de ani, functioneaza ca ti-a spus instructorul. Eu nu zic, prin reducere la absurd, pot functiona, dar nu e frustrant sa nu ai o dovada acolo cat de mica? De ce l-ai crede pe unu' care e foarte posibil sa nu le fi folosit niciodata, nici instructorul lui, nici instructorul instructorului lui. Si foarte posibil, nici inventatorul stilului, care a avut cel mult o revelatie.

id_liviu wrote:
dar sa iti imaginezi ca stai cu oo-le adversarului in mana suna cam bizar ....... parerea mea ..............

tudor_bjj wrote:
Dar da-mi voie (de citit neaparat textul):

#562740  by [email protected]
 26-09-2013 02:39
Thunderbolt wrote:Eu nu stiu unde ai practicat tu... Dar ca sa iesi bine din voilenta de strada trebuie sa dai si sa maninci multa bataie pe strada... Desi am n baietas care a batut toata discoteca Ring ( localnicii aia de kkt , ma refer) , pe politistii veniti si pe cainii lor la un loc. si era pracwticant de aikido si culturism in paralel. Omul era mic , zmardoi si cu pumnul tare.
Eu am practicat wu-shu santa si dadeam full contact cu protectiile pe noi, si azi mai am nasul strimb de acolo.
Pt simplul fapt ca practici AM nu inseamna ca esti si un smecher... Tre sa-ti placa lupta pe strada, mai iei mai dai, nimic grav , se mai intimpla.
Serveste-ne cu un material video avandu-l pe tip in actiune, de acolo, din/din afara/de langa discoteca. Stiu ca aveti asa ceva.

#562741  by Thunderbolt
 26-09-2013 03:47
Interesant ce ai dat mai sus cu tudor_bjj, personaj cunoscut ,de mine cel putin.
Nu pot pune film cu baietasul ala de a casapit Ring-ul deoarece s-a intimplat 25 de ani , dar ca idee pe baiat il chema Manuel Moțoc si a concurat pe timpul lui Cristi Neagu. Mic dar rau.
Cit despre kravmaga ... Nu este complicat dar este f efectiv , raniri f grave aplicat cum trebuie si cind trebuie. Antrenamente full contact , nu este de gluma cind intri pe mina instructorilor nostri din armata.
Sambo este arta martiala ruseasca creata de si pentru Spetznatz.
 #562742  by [email protected]
 26-09-2013 05:01
Brazilian Jiu-Jitsu vs Krav Maga (under Pankration rules)

https://www.youtube.com/watch?v=fsYEId8bE8k

MrOhiobjj
Uploaded on 20 Nov 2011

This was at the world pankration championship in 1999 in greece the clothing is same fabric as a judo gi . He was from Israel said his training was krav maga due to my mma background I was not allowed to strike in this match only use brazilian jiu jitsu he was allowed to use full force due to his lack of ground fighting they thought it would be fair .I get him with straight foot lock he screams at end and ref yells to stop match

Felipe Frota 7 months ago
And than i think this kinda settles down what style of fighting is more usefull than .. kkk Are you brazilian ?

MrOhiobjj 7 months ago
No im American at the time I had been doing Brazilian jiu jitsu for about 3 years

MrOhiobjj 7 months ago
parents where born in Greece so I was asked to go over there and compete

Kurtsayin2 6 months ago
If KM doesn't teach how to beat one guy quickly and efficiently, how could it possibly beat 3 guys? Train boxing or Muay Thai for stand up and BJJ or Wrestling for ground fighting. Kali/Escrima if you want to learn knives and blunt weapon fighting. Everything else is just fancy, worthless garbage.

Dan Dixon 6 months ago
It's funny how the krav maga guy had to put limitations on what the bjj guy could do, but the krav maga guy didn't have any....I am quite sick of hearing about krav maga. It's sucky kickboxing, sucky jujutsu, sucky boxing, sucky aikido, and sucky brazilian jiu jitsu techniques all wrapped up in one big sucky package!!!!

#562743  by [email protected]
 26-09-2013 05:59
Sambo nu e arta martiala. Nu e nici rusesc. O spun rusii - cei care nu au nimic (sau nu prea mult) de castigat din popularizarea sistemului - si istoria formarii lui.
https://www.youtube.com/watch?v=8SRnpYalkxo - el e unul dintre cei care nu te minte.
Sambo e un sistem de lupta. Nu exista 'examene de centura', kata si forme stricte, ci doar grade onorifice; esti atat de bun pe cat o poti dovedi prin rezultatele tale in Sambo Sportiv, Sambo Combat sau in acele campionate 'Army Hand-to-Hand Fight' - ceea ce armata practica; parte numita 'Systema' sau altele.
Putin doreste ca Sambo sa ajunga sport olimpic, deci, in final, 'trebuie' sa fie rusesc.
In afara Rusiei, da, iti primesti centura de culoare, in mod regulat, daca practici Sambo, din mai multe motive.

PS

La articolele Wikipedia poate contribui orice cizma.

.

#562750  by paulll_92
 26-09-2013 10:32
Thunderbolt wrote:Mie imi plac bataliile cu mai multi...

Psihologia violentei? Ce mai conteaza ? Principalul este sa stai tacut si sa-ti creezi planul de batalie... Stai nemiscat ca un peste dar iti creezi " tai sabachi" pt atac care trebuie sa fie naprasnic fara multe vorbe...
Iar daca sint mai multi iti calculezi ergonomia loviturilor , in git/nas/plex/genunchi/barbie/ochi , chiar daca sint 4 tot ai sanse de cistig... Dar tre sa-ti alegi locul , spatele acoperit de un zid sau nu, in principiu daca esti hotarit sa invingi , invingi. Daca au cutit, nici o problema...fugi pina gaseti o bita sau ceva de fier si te intorci sau nu, depinde de tine.
De ulte ori nu ai de ales si tre s-o dai cu mai multi adversari cind nu ai unde fugi...e bine si non violent cum zice Mircea Badea .

subscriu! cate o lovitura pt fiecare :ok

#562751  by cristi neagu
 26-09-2013 11:05
Mama cati ninja :lol
Cand eram tanar ficior si eu ma consideram invincibil in luptele directe, mai ales ca aveam viteza de executie si dublam loviturile, pana m-a taiat cutitul si am invatat ca cea mai importanta e eskiva...iar riscul unei lovituri decisive la cap incarcata de forta e fix decesul adversarului.LCM i se spune...in opinia mea cel mai inteligent e sa ai banu in buzunar si carne de tun sa fie altii ;)

#562761  by Thunderbolt
 26-09-2013 12:15
cristi neagu wrote:Mama cati ninja :lol
Cand eram tanar ficior si eu ma consideram invincibil in luptele directe, mai ales ca aveam viteza de executie si dublam loviturile, pana m-a taiat cutitul si am invatat ca cea mai importanta e eskiva...iar riscul unei lovituri decisive la cap incarcata de forta e fix decesul adversarului.LCM i se spune...in opinia mea cel mai inteligent e sa ai banu in buzunar si carne de tun sa fie altii ;)
Mestere, zilnic am cite un meci sau macar o tentativa :lol inca nu am fost invins .
Cit despre toate citatele alea... Krav maga vs tot felul de , depinde unde lupti si cu cine . Daca esti 1 la 1 pe cimp nu ai incotro si ajungi la podea daca nu si dat sau nu ai luat ko. Dar in cluburi sau pe strada este ridicol sa duci o lupta la podea cind nu stii citi sint si unde un "amic" vine si iti poate da o sticla in cap.
De aia pe strada nu este ca in ring , fara reguli treb sa fi rapid , hotarit si extrem de violent.
Exista pe fb un film cu un luptator de mma care si-o fura rau de tot de la nuste agarici inarmati cu bate, din cauza ca nu a fost destul de mobil si cu ochii in 4.
Si inca ceva, in armata la Speciale inveti sa nu lupti cu mina descoperita ci cu manusi de combat ramforsate cu kevlar si carbon. Astfel falangele sint protejate 100%.

#562781  by [email protected]
 26-09-2013 16:20
cristi neagu wrote:Mama cati ninja :lol
Cand eram tanar ficior si eu ma consideram invincibil in luptele directe,
Nu e vorba despre a fi invincibil sau nu, lupte 'directe' sau 'indirecte'; e vorba despre stiinta/arta luptei. Ceea ce te salveaza - daca te salveaza - in strada. Acele reflexe, automatisme si altele. Ca asa orice caine mic si nervos ar lua locul celui mare si prost; multi catei se cred a fi, isi doresc a fi - daca vorbim despre 'interior'.
Filmele cu Jean-Claude Van Damme si acei 25 de atacatori ordonati pe care-i servesti cu 'decisive', nu reprezinta realitatea, iar el, pentru cei care fac parte din lumea luptelor/nu sunt educati de catre media - un bufon; de fiecare data cand vorbeste despre el, 'luptatorul', adevarati luptatori, MMA si altele. Extrem de trista si acea 'revenire', in fata unui campion (thailandez!, insista el) de Muay Thai, la un moment dat; revenire care n-a mai avut loc niciodata. 'Revenire' nu e singurul cuvant pe care nu-l stapaneste, fiindca, la el, in lumea francofona, subiectul JCVD reprezinta subiect de sketch/stand-up comedy; perlele domnului JCVD despre viata sunt la mare apreciere la el acasa.
In orice caz, JCDV ramne idol in Europa de Est, iar eu am postez off-topic.
cristi neagu wrote:si nu mai ales ca aveam viteza de executie si dublam loviturile, pana m-a taiat cutitul si am invatat ca cea mai importanta e eskiva...
https://www.youtube.com/watch?v=1NE35rm-UY4
cristi neagu wrote:iar riscul unei lovituri decisive la cap incarcata de forta e fix decesul adversarului.LCM i se spune...in opinia mea cel mai inteligent e sa ai banu in buzunar si carne de tun sa fie altii ;)
Pai, daca e 'decisiva'... ce mai dublam? Sau riscam, in strada, altceva decat o 'decisiva'?

#562782  by Thunderbolt
 26-09-2013 16:24
Daca tot am ajuns aici ... Pot sa fac un rezumat a cea ce am invatat eu din AM

AM sint pt auto aparare exclusiv, nu ca sa ne dam zmardoi cu centuri de culori . Sint multi fraierici prin cluburi care se umfla la mine dar nu-i percutez pt ca nu caut sa ma dau zmardoi . In definit stiu ca am cistigat lupta inca inainte de a incepe, le dau sansa de a se retrage inainte de a fi umiliti . Pt ca o lupta nu dureaza mai mult de 2-3 sec . Daca sint atacat se schimba foaia insa... ;)

Singurele dati cind am folosit AM in atac direct au cind actionam prin teritoriile palestiniene in taberele de refugiati in locuri strimte unde nu poti folosi ae de foc pt a nu ucide populatie civila. Lovituri violente in carotida, nas , ochii... Cutite in ficat , in cap si abdomen ... Locuri si modalitati nu lipsesc , din contra..

#562784  by [email protected]
 26-09-2013 16:43
cristi neagu wrote:...in opinia mea cel mai inteligent e sa ai banu in buzunar si carne de tun sa fie altii ;)
'Cel mai inteligent' ar fi sa traim intr-o lume lipsita de gratuitatile care ne sunt servite zi de zi, insa, pana una-alta - mie - gandurile imi sar la situatii in care trebuie protejat un copil, o sotie, o familie; la situatii in care esti pus in fata faptului implinit; situatii in care nu poti pune mana pe tlf., iar baietii tai, daca, totusi, reusesti sa suni, baietii 'e' departe, la bere - la asa ceva ma gandesc atunci cand citesc in subiectul topicului 'autoaparare'.

#562786  by Thunderbolt
 26-09-2013 16:51
Traim intr-o lume violenta , solutia este acting fast with MORE violence.
...asta este deviza unei firme f mari si cunoscute in cercurile de specialitate care is providing global ground security

#562788  by [email protected]
 26-09-2013 17:06
Thunderbolt wrote:Daca tot am ajuns aici ... Pot sa fac un rezumat a cea ce am invatat eu din AM

AM sint pt auto aparare exclusiv, nu ca sa ne dam zmardoi cu centuri de culori . Sint multi fraierici prin cluburi care se umfla la mine dar nu-i percutez pt ca nu caut sa ma dau zmardoi . In definit stiu ca am cistigat lupta inca inainte de a incepe, le dau sansa de a se retrage inainte de a fi umiliti . Pt ca o lupta nu dureaza mai mult de 2-3 sec . Daca sint atacat se schimba foaia insa... ;)

Singurele dati cind am folosit AM in atac direct au cind actionam prin teritoriile palestiniene in taberele de refugiati in locuri strimte unde nu poti folosi ae de foc pt a nu ucide populatie civila. Lovituri violente in carotida, nas , ochii... Cutite in ficat , in cap si abdomen ... Locuri si modalitati nu lipsesc , din contra..
Uita-te la materialele video postate mai sus (ca sa nu repet unele), dupa care revin in schimb; discutam strada, club/spatiu interior, competitie/sport si pregatire armata, in mod concret.