TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#81340  by Batman
 12-02-2006 10:54
Draga Diana poate ne spui si noua cum ai ajuns sa reprezinti Romania la acest campionat mondial, cand a fost concursul de preselectie si cate adversare ai avut?

#81353  by Viorel Ristea
 12-02-2006 12:09
nu inteleg de ce te-ai suparat...eu mi-am spus parerea mea de sportiv/antrenor ....si nu am zis nimic rau de tine sau de performanta ta........

eu am o parere f buna despre tine ca sportiva, arati foarte bine ........ ....ca persoana nu te cunosc f bine, decat din ce am discutat la sala.....

ai inteles gresit

eu am criticat concursul....si arbitrajul...nu pe tine

am zis ca este topaiala....fiindca notiunea de fitness competitional ....cunoscuta noua, nu se aseamana cu concursul ce a avut loc

a fost o combinatie intre un concurs de miss si fitness

#81354  by Viorel Ristea
 12-02-2006 12:14
sincer insa un campionat mondial nu se tine cu 10 sportivi la nici un sport, iar pt a reprezenta o tara trebuie sa fi cel mai bun in tara respectiva ...titlu castigat in urma unui campionat national........drept dovada....concursul nu a fost recunoscut de ANS.....afland asta de la un secretar de stat.....

nu uita nu te-am criticat pe tine sau performanta ta....daca noi sportivii nu stim cat ai muncit ....cine ar mai sti :ok

P.S. mi-a placut cum ai dansat azi la clasa ....

#81362  by odin
 12-02-2006 13:17
Viorel Ristea wrote:............................

eu am o parere f buna despre tine ca sportiva arati foarte bine , ........ ....[/b]
Precizeaza sportul sa nu existe confuzii...

#81432  by bogdanovici
 12-02-2006 18:46
odin wrote:
Viorel Ristea wrote:............................

eu am o parere f buna despre tine ca sportiva arati foarte bine , ........ ....[/b]
Precizeaza sportul sa nu existe confuzii...
Sportul acela cu promenada in rochie de seara si costum de baie ! Cum ii zice ca am uitat ? :lol :lol :lol

:ok

#81918  by meow
 15-02-2006 01:43
V-ati napustit toti asupra unei domnisoare, care nu are alta vina decit sa fi cistigat un concurs mondial la alta federatie decit cea cu care cei inregistrati pe acest forum sint obisnuiti, cu comentarii mai mult sau mai putin jignitoare, care dovedesc necunoasterea in detaliu a subiectului sau a fenomenului despre care este vorba...

In primul rind, ca sa inlaturam orice confuzii, pe plan international exista 3 federatii de fitness recunoscute: IFF, IFBB si IFS. Titlul cucerit de Diana
este in cadrul IFF, ea nu sustine ca este campioana ABSOLUTA a tuturor federatiilor amintite, ci doar a federatie respective, deci remarcile gen "concureaza la noi la nationale ( mondiale, etc ) si apoi lauda-te" sint deplasate.

Apoi... regulamentul IFF este diferit de cel al IFBB, criteriile de apreciere a calitatilor si performantelor concurentelor fiind diferite, dupa cum chiar
numele o lor spun: IFF = International Fitness Federation, iar IFBB = International Federation of Body Builders... Va recomand pentru lectura
www.fitnesssport.org, sectiunile "The story of FitnessWoman" si "Rules and regulations". Si v-as intreba: citi dintre voi au vazut LIVE in ultimii 5 ani un campionat european sau mondial de fitness IFBB, ca sa faceti o comparatie?

Cit despre comentariile vis-a-vis de concurentele IFF... iar nu stiti nimic...Citeva exemple??? Margarita Belinskaya, loc 5 la IFF in 1999, loc 3 la IFBB in 2002, 2003 si loc 2 IFBB in 2004. Marietta Zigalova, loc 6 la IFF in 2003, CAMPIOANA MONDIALA la IFBB in 1998 si 2001, loc 3 la Jan Tana Classic in 1999 ( dupa Kelly Ryan si Jenny Worth ), concurs fitness IFBB profesionist. Kamila Porczyk(http://www.msfitness.com/galleries/2004/Porzcyk.html) , loc 5 la IFF
in 2002 si Campioana Mondiala la IFF in 2003, CAMPIOANA MONDIALA la IFBB in 2000 si 2001. Faptul ca 2 DUBLE campioane mondiale la IFBB au concurat apoi la IFF nu va spune nimic?? Pentru verificarea rezultatelor la fitness amator IFBB va recomand pentru lectura www.ifbb.com, "Contest results".

Diana a ajuns sa reprezinte Romania in cadrul acelui concurs pentru ca a fost finalista la mondialele IFF din 2005.

Si nu inteleg inversunarea impotriva unui roman care reuseste sa se impuna pe plan mondial... Indiferent de parerea unora, Diana este infinit mai cunoscuta si mai mediatizata in lumea fitness-ului international decit orice alta concurenta de fitness IFBB din Romania... In loc sa ne bucuram ca o romanca ajunge sa cistige, noi spunem ca titlul ei este furaciune pe fata... Cind au fost Europenele IFBB de barbati de la Brasov, lumea se lamenta ca noi am organizat concursul si nu s-a "tras" si pentru sportivii nostri sa iasa mai in fata. Daca asta s-ar fi intimplat, nu s-ar mai fi ofuscat nimeni, nu?? Toata lumea ar fi fost extaziata de "performantele" alor nostri... Deja este ipocrizie pe fata.
Ar trebui sa se ia ce a fost bun din organizarea concursului IFF de la Bucuresti si sa se foloseasca in organizarea concursurilor IFBB nationale sau internationale in Romania. Ar trebui sa avem suficienta minte sa ne folosim de publicitatea adusa fitness-ului in Romania de acel concurs, pentru a atrage sponsori si spectatori si la Nationalele IFBB.

Si daca Diana ar concura in 2006 la Nationale ce-ar fi?? AR CISTIGA!!! Chiar nu aveti ochi sa vedeti ce este pe scena Nationalelor la fitness sau
bodyfitness??? Chiar aveti ochelari de cal?? Chiar atit de indoctrinati sinteti?? Ce face IFBB Romania pentru sportivii ei??? Mai mult decit IFF??? Stiu sigur ca nu... Una peste alta, Diana a cistigat pe merit locul 1 din 10 la un campionat mondial. Pentru alte sportive s-a spus ca trebuie sa existe RESPECT pentru un loc 3 din patru concurente la mondialele de juniori... Cu ce este mai prejos Diana?? Cu nimic, conform criteriilor IFF, Diana reprezinta pentru acest an imaginea fitness-ului in conceptia lor.

Iar faptul ca IFF nu este recunoscuta de ANS... Asa, si???? Si daca IFBB este recunoscuta de ANS, iar un ocupant al unuia din primele 6 locuri la Europene sau Mondiale este "recompensat" pentru efortul sau de catre aceasta cu 30% din suma acordata oricarui alt performer al unui sport "olimpic", un exemplu ar fi tir cu arcul... cu ce ma ajuta pe mine ca sportiv, care ma sacrific pentru un rezultat faptul ca ANS imi recunoaste performanta??? Traiesc mai bine? Ma recunoaste lumea pe strada
si-mi cere autografe? Sint chemata la casting pentru reclame/filme, etc?? Hai sa fim seriosi... Si nu spun asta numai in nume personal... ci este situatia oricarui sportiv valoros IFBB din Romania...

Vorbiti de RESPECT??? Respectul asta ar trebui sa existe pe acest forum pentru orice persoana care face sport, indiferent de ramura sportiva sau de federatie, pentru oricine reprezinta Romania si face cunoscut numele tarii peste hotare, indiferent de rezultate, dar mai ales cind cistiga. Bine ca ne apreciza altii, ( apropo, arbitrii au fost internationali, iar organizatorii, inclusiv staff-ul World Class Romania, reprezentat prin Michelle Dietrich, care ar fi avut puterea sa influenteze in vreun fel rezultatul final, sint cetateni STRAINI) , dar noi nu stim sa o facem si aruncam cu noroi doar pentru ca este alta federatie decit a "noastra".
Bine ca sintem revoltati ca altii fac ce ar trebui sa faca "ai nostri" pentru federatia "noastra" mult laudata.

Nu vreau sa inchei fara sa o felicit ca de la sportiv la sportiv pe Diana. :ok Si sper ca la nationalele "noastre" sa avem pe podium sportive cel putin de valoarea Dianei. Si macar 5... sa se poata tine o finala adevarata...Si daca as vrea sa fiu rea... care sa arate din punct de vedere fizic decent macar pentru strand. Sa nu mai spun ca ar fi bine sa poata executa corect macar un flick-flack sau stind pe miini corect...

#81937  by dr.alban
 15-02-2006 08:58
te sfatuiesc sa mergi pe la ORL pentru un control la ochi!
Diana eu am toata stima pt. performanta ta , dar sa stii ca ORL-UL n-are nici o treaba cu ochii , aia care se ocupa cu ochii se numeste oftalmologie
Last edited by dr.alban on 15-02-2006 09:02, edited 1 time in total.

#81939  by Peter
 15-02-2006 09:00
:ok

de acord cu tine Meow.

#81940  by odin
 15-02-2006 09:16
meow wrote:....... ea nu sustine ca este campioana ABSOLUTA a tuturor federatiilor amintite, ci doar a federatie respective, deci remarcile gen "concureaza la noi la nationale ( mondiale, etc ) si apoi lauda-te" sint deplasate.

Ce e deplasat in faptul ca i s-a spus sa intre si la Nationale si apoi sa se laude...vezi Doamne pentru ca e campioana mondiala?

Si v-as intreba: citi dintre voi au vazut LIVE in ultimii 5 ani un campionat european sau mondial de fitness IFBB, ca sa faceti o comparatie?

Nu vad relevanta intre a vedea un concurs mondial/european live si a aprecia ca o concurenta este de I sau nu...

Cit despre comentariile vis-a-vis de concurentele IFF... iar nu stiti nimic...........Faptul ca 2 DUBLE campioane mondiale la IFBB au concurat apoi la IFF nu va spune nimic??

Acum stim ca ne-ai spus... :lol
Dincolo de gluma ce am inteles eu din pleiada asta de campioane e ca IFF-ul este un fel de lowest as u can go(la nivel mondial bineinteles),inainte sa "iesi" de pe scena fitness-ului adevarat.De ce spun asta?Pentru ca toate campioanlele postate de tine mai sus,au avut timp din '99 pana-n '02 sa faca ceva treaba si sa ia un loc mai serios,presupunand ca tendinta e de cizelare de la an la an.Zigalowa este clar in regres de la campioana mondiala la locul VI ...faptul ca 2 duble campioane au concurat si la IFF dupa IFBB in capul meu suna cam trick-urile facute de Monica Brandt,cand a tot coborat categoriile,asa cum astea au schimbat federatiile...

Diana a ajuns sa reprezinte Romania in cadrul acelui concurs pentru ca a fost finalista la mondialele IFF din 2005.

... In loc sa ne bucuram ca o romanca ajunge sa cistige, noi spunem ca titlul ei este furaciune pe fata...

Au zis-o si altii care au fost acolo si au stat in stanga ta...

Cind au fost Europenele IFBB de barbati de la Brasov, lumea se lamenta ca noi am organizat concursul si nu s-a "tras" si pentru sportivii nostri sa iasa mai in fata. Daca asta s-ar fi intimplat, nu s-ar mai fi ofuscat nimeni, nu?? Toata lumea ar fi fost extaziata de "performantele" alor nostri... Deja este ipocrizie pe fata.

Tragi concluzii concrete (ipocrizie pe fata) pentru lucruri care nu s-au intamplat,gen ce-ar fi fost dac'ar fi fost...

Si daca Diana ar concura in 2006 la Nationale ce-ar fi?? AR CISTIGA!!!

Intreb sincer:te-ar "bate"?Eu zic ca daca ati concura si numai voi 2 ar fi pe III...

Pentru alte sportive s-a spus ca trebuie sa existe RESPECT pentru un loc 3 din patru concurente la mondialele de juniori...

Am incasat "injectia"...:ok
Diferenta intre ce am zis eu si ce spui tu aici e ca Roxana si-a luat locul pe merit...Nu e vina ei ca nu s-au prezentat fete la concurs asa cum nu e nici vina Dianei ca au fost 8 sau 10 in categorie.Totusi concursul ei nu s-a tinut acasa ,unde stii si tu ca tara organizatoare are blatul ei (zi ca nu-i asa!)...

Iar faptul ca IFF nu este recunoscuta de ANS... Asa, si????

Si...
Pai problema e ca ai dreptate cand te referi in mod particular la Romania si la capitolul bani,dar cand esti campioana mondiala IFBB spune tu ca nu te vad altfel in rank cei care trebuie sa "vada" decat daca esti IFF a.k.a. entry level...?!

...Si daca as vrea sa fiu rea... care sa arate din punct de vedere fizic decent macar pentru strand. Sa nu mai spun ca ar fi bine sa poata executa corect macar un flick-flack sau stind pe miini corect...

Esti rea pe bune aici...
Nu este stimul pentru ca fete frumoase si aratoase sa se prezinte la Nationale.Dar sunt muulte fete bine in tara.Ai sa zici de ce nu ies si eu ti-am raspuns mai sus.Dovada cea mai buna am luat 2 instructoare de fitness din oras impreuna cu o alta fata si au iesit toate 3 in primele 3 la Nationale din primul an,cu abdomen and shit ce nu prea era decat la laocul I...deci potential este,dar nu toate au oportunitatea sa fie in Capitala sa aiba acces la anumite relatii sau mai stiu eu de ce numai Diana Oprea e singura gimnasta ajunsa la Fitness,pentru ca sunt sigur ca in pepiniera gimnastelor ajunse "mari" sunt zeci care arata poate cel putin k ea...
Inchei prin a-ti spune ca din partea mea ai cel mai mare respect ever dintre toate concurentele fitness din Romania,asta tocami ca sa intaresc faptul ca nu m-am luat "in gura" cu tine ci mi-am spus si eu parerea pe care sper sa o respecti asa cum o respect si eu pe-a ta...

#81941  by odin
 15-02-2006 09:19
dr.alban wrote:
te sfatuiesc sa mergi pe la ORL pentru un control la ochi!
Diana eu am toata stima pt. performanta ta , dar sa stii ca ORL-UL n-are nici o treaba cu ochii , aia care se ocupa cu ochii se numeste oftalmologie
Imi cazuse okii in gura si de-acolo pe faringe cand am vazut-o si de aceea a introdus subtilitatea Cu Oto Rino Laringologia...
Asta ca sa o scot...
:b:
Last edited by odin on 15-02-2006 10:01, edited 1 time in total.

#81944  by Batman
 15-02-2006 09:41
Eu crezusem ca era prima participare la un concurs de fitness si nu stiam cum se facuse selectia. Daca a mai participat si la alte concursuri e ok. Totusi, cate sportive legitimate are IFF in Romania si as vrea sa stiu daca s-a facut vreodata un concurs intern?

#81970  by meow
 15-02-2006 12:10
Odin, si eu iti respect parerea.. si nu numai a ta, ci a tuturor celor care posteaza aici. Dar tonul folosit in aces thread a fost unul nu tocmai elegant vis-a-vis de Diana sau concursul IFF in speta, total nesportiv si neprofesionist.

Are IFF vreo vina ca a organizat un concurs de nivelul lor mondial si cistigatoarei, o romanca, i s-a facut cea mai mare publicitate??? Are vreo vina IFF ca a gasit in Romania sponsori pentru a organiza un eveniment sportiv de acel nivel? Este IFF vinovat ca nu exista o concurenta la fitness IFBB campioana mondiala?? Campioanelor mondiale la culturism IFBB, din Romania, nu li s-a facut nici o publicitate, de-abia daca s-a amintit de performantele lor citeva minute, in total de-a lugul anilor, la stirile sportive. Cita lume stie ca I.Muntean e dubla campioana mondiala sau M. Muresan e campioana mondiala absoluta?? Avem dubla campioana de culturism la juniori, F. Cernat... cine stie de ele in afara de noi? Le promoveaza cu ceva IFBB? Au vreun mare cistig prin faptul ca sint campioane intr-o federatie recunoscuta de ANS? Sau fiecare se descurca cum poate? Cit de mult se implica IFBB in Romania pentru sportivii ei?

Ar trebui sa ne vedem propriile greseli si lipsuri si sa incercam sa gasim o modalitate sa facem cel putin ce au facut si cei de la IFF in ianuarie.

Pina una alta, IFF a organizat un concurs dupa propriile lor criterii de selectie, evaluare si promovare a propriilor sportive. Ca sa avem comentarii acide de genul celor de mai devreme, ar fi trebuit ca Nationalale IFBB sa fie cel putin la nivelul acelui concurs IFF ca organizare si promovare.

Apoi... zici ca nu e STIMUL pentru fete aratoase si atletice sa concureze la Nationale... pai si a cui e vina?? A IFF?? Sau a noastra?? Nivelul Nationalelor a scazut si ca numar de participanti, si a nivelului de performanta. Poate ar trebui sa facem ceva in aceste directii, inainte sa ne luam de altii. Sau intreba

Cit depre 1 din 10 vs 3 din 4, concurs organizat in Romania vs concurs organizat afara... Diana nu ar fi trebuit sa iasa mai jos de locul 2 oricum, indiferent din ce tara era sau unde s-ar fi tinut concursul. Dar criteriile de arbitraj ale IFF sint diferite de cele ale IFBB... asta trebuie inteles... Iar depre avantajele pe care un concurent din tara organizatoare le-ar avea... e discutabil. La Brasov, anul trecut, n-am vazut pe nimeni sa fie avantajat ca a fost din Romania. Sau Moja a luat locul respectiv datorita "blaturilor"? Hai sa fim seriosi.

Una peste alta, ma repet, dar ar trebui sa ne imbunatatim noi mentalitatea si atitudinea vis-a-vis de sport, sportivi si concursuri in general, sa vedem ce nu e bine in "ograda" noastra si sa facem ceva pentru a avea cu ce ne lauda din toate punctele de vedere. Pentru ca in prezent, sint mult prea multi sportivi si spectatori nemultumiti.
Last edited by meow on 15-02-2006 12:19, edited 1 time in total.

#81975  by meow
 15-02-2006 12:17
Batman wrote:Eu crezusem ca era prima participare la un concurs de fitness si nu stiam cum se facuse selectia. Daca a mai participat si la alte concursuri e ok. Totusi, cate sportive legitimate are IFF in Romania si as vrea sa stiu daca s-a facut vreodata un concurs intern?

Nu s-a facut nici un concurs intern sub IFF, iar din cite stiu eu sint doar 2 sportive care concureaza pentru ei, desi pentru concursul din ianuarie, staff-ul organizator al IFF World Grand Prix a facut eforturi serioase pentru gasirea unei alte concurente care sa reprezinte Romania, in afara Dianei. Din diverse motive, nici una din sportivele contactate, chiar si din cadrul IFBB, nu au raspuns invitatiei facute. Iar Diana concureaza pentru IFF din 2001.

#81980  by odin
 15-02-2006 12:57
meow wrote:Odin, si eu iti respect parerea.. si nu numai a ta, ci a tuturor celor care posteaza aici. Dar tonul folosit in aces thread a fost unul nu tocmai elegant vis-a-vis de Diana sau concursul IFF in speta, total nesportiv si neprofesionist.

Are IFF vreo vina ca a organizat un concurs de nivelul lor mondial si cistigatoarei, o romanca, i s-a facut cea mai mare publicitate??? Are vreo vina IFF ca a gasit in Romania sponsori pentru a organiza un eveniment sportiv de acel nivel? Este IFF vinovat ca nu exista o concurenta la fitness IFBB campioana mondiala?? Campioanelor mondiale la culturism IFBB, din Romania, nu li s-a facut nici o publicitate, de-abia daca s-a amintit de performantele lor citeva minute, in total de-a lugul anilor, la stirile sportive. Cita lume stie ca I.Muntean e dubla campioana mondiala sau M. Muresan e campioana mondiala absoluta?? Avem dubla campioana de culturism la juniori, F. Cernat... cine stie de ele in afara de noi? Le promoveaza cu ceva IFBB? Au vreun mare cistig prin faptul ca sint campioane intr-o federatie recunoscuta de ANS? Sau fiecare se descurca cum poate? Cit de mult se implica IFBB in Romania pentru sportivii ei?

Ar trebui sa ne vedem propriile greseli si lipsuri si sa incercam sa gasim o modalitate sa facem cel putin ce au facut si cei de la IFF in ianuarie.

Pina una alta, IFF a organizat un concurs dupa propriile lor criterii de selectie, evaluare si promovare a propriilor sportive. Ca sa avem comentarii acide de genul celor de mai devreme, ar fi trebuit ca Nationalale IFBB sa fie cel putin la nivelul acelui concurs IFF ca organizare si promovare.

Apoi... zici ca nu e STIMUL pentru fete aratoase si atletice sa concureze la Nationale... pai si a cui e vina?? A IFF?? Sau a noastra?? Nivelul Nationalelor a scazut si ca numar de participanti, si a nivelului de performanta. Poate ar trebui sa facem ceva in aceste directii, inainte sa ne luam de altii. Sau intreba

Cit depre 1 din 10 vs 3 din 4, concurs organizat in Romania vs concurs organizat afara... Diana nu ar fi trebuit sa iasa mai jos de locul 2 oricum, indiferent din ce tara era sau unde s-ar fi tinut concursul. Dar criteriile de arbitraj ale IFF sint diferite de cele ale IFBB... asta trebuie inteles... Iar depre avantajele pe care un concurent din tara organizatoare le-ar avea... e discutabil. La Brasov, anul trecut, n-am vazut pe nimeni sa fie avantajat ca a fost din Romania. Sau Moja a luat locul respectiv datorita "blaturilor"? Hai sa fim seriosi.

Una peste alta, ma repet, dar ar trebui sa ne imbunatatim noi mentalitatea si atitudinea vis-a-vis de sport, sportivi si concursuri in general, sa vedem ce nu e bine in "ograda" noastra si sa facem ceva pentru a avea cu ce ne lauda din toate punctele de vedere. Pentru ca in prezent, sint mult prea multi sportivi si spectatori nemultumiti.
100% de acord.
O singura problema,toti sunt de acord ca trebuie sa se schimbe ceva,culmea ca nu a gasit nimeni o varianta s-o faca...si aici ma includ si pe mine...
:bb

#81987  by meow
 15-02-2006 13:22
Ma intreb de ce Pepsi s-a implicat in organizarea IFF World Grand Prix la Bucuresti? Sau Solano, Gett's Hair Studio, etc? De ce nu vedem sponsori de acest fel si la Nationalele noastre?
Bine ca sintem rai si comentam jignitor un eveniment de nivel mondial, transmis de nu stiu cite posturi de televiziune, in Europa si in America, organizat de niste cetateni STRAINI la Bucuresti cu sprijinul unor reprezentante romanesti ale unor companii straine sau companii romanesti in totalitate, care poate n-au nici o legatura cu fitness-ul sau culturismul, s-au strins peste 100 000 de euro... iar noi nu gasim citeva mii de dolari pentru Nationale, recunoscute de ANS... Ajung sa se organizeze niste concursuri IFBB pe ultima suta de metri, pentru ca nimeni nu e interesat sa le faca... nimeni nu vede cum s-ar putea gasi sponsori sau cum ar putea fi profitabil un concurs IFBB national... in schimb IFF gaseste solutii... De ce nu se incearca intelegerea managementului, advertisingului, marketingului aplicate de IFF, de ex, pentru a putea aplica si la noi ce e bine la ei? De ce Pepsi, de ex, e mai interesat sa organizeze un concurs IFF si nu unul IFBB? A cistigat o romanca, si nici asta nu ne convine...

#82014  by parintele
 15-02-2006 14:15
Un singur lucru vreau sa mentionez:
Fitnessul si culturismul ca SPORT sunt asa cum voi judecati aici, corect.
Probabil ca Diana la IFBB nu ar face fata IN STADIUL ACTUAL de dezvoltare musculara. Poate... La program insa eu cred ca e foarte aproape de nivelul mondial daca isi face programul dupa criteriile IFBB.
si ca program nu doar ea a fost aproape. dupa mine, si nu o spun ca sa supar pe Diana, la program a fost o fata mai buna decat ea, cea in costum negru, si inca una, spanioloaica, foarte apropiata de daina...

problema este ca aceste discipline NU AU PUBLIC. genul de fizic si genul de concurs pe care IFBB il promoveaza in ultima vreme, cel putin pana anul trecut, NU este apreciat de spectatori si spun asta prin prisma interesului sponsorilor care sunt SINGURUL criteriu valabil pt ca sponsorii merg acolo unde lumea se strange, acolo isi pot promova produsele.

marele merit al IFF este ca a inteles CE VREA PUBLICUL sa vada, adica fete FRUMOASE in primul rand, ELEGANTE, si care FAC SI SPORT, care isi intretin corpul in sala.
aceasta este IMAGINEA care se vinde...iar IFF promoveaza ACEASTA imagine de cand s=a infiintat.

ca dovada ca IFF are dreptate in aceasta abordare este noua orientare a IFBB care a introdus regula cu 20% mai putin la culturismul feminin profesionist de peste ocean si mai mult, chair la amatori exista cel mai recent exemplu de campioana europeana la open....Castigatoarea openuli de anul trecut este o sportiva FRUMOASA si la fata si la corp, cu proportii ideale dar fara musculatura completa si dezvoltata a celorlalte fete pe care le-a batut la open, inclusiv pe campioana romana Irina muntean, dubla campioana mondiala in anii trecuti.
si nu cred ca motivul a fost faptul ca doamna Muntean nu a avut o forma ca in trecut ci pt ca IFBB a SCHIMBAT trendul de evaluare....

de ce? pt ca si-au dat si ei in sfarsit seama ca sposorii nu cauta neaparat daor muschi mari si definiti.....
uitati-va la pozele de la europene si vedeti ce spun. uitati-va la Olympia cum Iris kyle, definita pana la os a fost invinsa de o yaxeni care arata mai "UMAN".....

acestea sunt motivele pt care aceasta federatie a putut capta publicul si sponsorii...nu pe voi poate, care sunteti "defecti" in sensul ca aveti o anumita imagine si anumite preferinte...dar restul publicului priveste performerii IFBB ca pe "freack" si apreciaza genul de imagine IFF....

deci care e mai campioana mondiala in fond??? una care concureaza la o federatie INTERESANTA pt public si sponsori sau una care concureaza la niste europene cu 200 de spectatori in sala si aia antrenori si colegi concurenti la acea competitie????
faptul ca NIMENI nu vrea sa organizeze europenele IFBB si NIMENI in .ro nu vrea sa organizeze concursuri pt ca nu e public nu va spune nimic?????

om trai si om vedea, parerea mea este ca voi intelegeti gresit ce se intampla si va aruncati sa judecati ceea ce nu cunaposteti pe baza unor preferinte personale IN CEL MAI BUN CaZ, sa nu mai psun de cei care habar nu au ce inseamna fitness si comenteaza doar pt ca asa au auzit la odin si neagu si altii care probabil au criteriile si argumentele lor sa aiba asemenea pareri....
eu o felicit inca o data pe Diana si ii urez succes in continuare. pana una alta beneficiul pe care ea l-a adus acestui sport in romania prin promovarea de care s-a bucurat nu este egalat de toate titlurile IFBB de cand exista federatia romana...si sunt titluri mondiale si europene si nu putine....asta ar trebui sa va puna pe ganduri.....serios.

#83084  by odin
 20-02-2006 11:23
Cand o sa vad la Diana Oprea asa ceva am sa zic ca este de Nationale.
De Fitness.
Attachments
bodyfit-bistrita-08.jpg
bodyfit-bistrita-08.jpg (22.79 KiB) Viewed 3403 times

#83089  by Arnoldfan
 20-02-2006 12:14
Hmm , chestia asta cu federatiile seamana cu treaba aia cu WBF -ul de la inceputul anilor 90. Cat as fi io de pornit pe fratii Weider (am scris in alte posturi) trebuie sa recunosc ca ei fac cel mai bun lucru. Parerea mea este ca trebuie facuta o diferenta intre concursurile de frumusete (gen Miss) si cele de fitness-culturism .
Recentul concurs de aerobic l-as asemana cu concursurile de la WBF in care comercialul are o pondere accentuata. Aceste concursuri sunt mai mult axate pe senzualitate si show decat pe aspectul pur sportiv si implicit scot mai multi bani pe care apoi ii utilizeaza pentru promovare in mass-media ( aruncand cu noroi in traditionalul culturism) si aici cercul vicios se inchide. Cu bani multi poti sa iti permiti sa apari la tv si sa latri ca baietii musculosi de la culturism sunt plini de steroizi.

Despre o concurenta de la acest gen de concurs (ca cel organizat de IFF ) prima caracterizare care iti vine in cap este ca e "buna" :lol , in schimb una de la un concurs clasic ca arata ca o sportiva . Cred ca asta spune tot.

#83090  by Arnoldfan
 20-02-2006 12:18
parintele wrote:...sa nu mai psun de cei care habar nu au ce inseamna fitness si comenteaza doar pt ca asa au auzit la odin si neagu si altii care probabil au criteriile si argumentele lor sa aiba asemenea pareri....
Asta aici e ceva de genul : "unii sunt pupincuristii lui Neagu si Odin" . Bravos, domle , ne-ai pus la colt ! :b:

#83167  by odin
 20-02-2006 16:35
Arnoldfan wrote: Asta aici e ceva de genul : "unii sunt pupincuristii lui Neagu si Odin" . Bravos, domle , ne-ai pus la colt ! :b:
Coltz rotund... :lol