TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#557144  by Moon
 21-06-2013 17:30
Esti sigur ca faci powerlifting?
Detaliezi, te rog, ce exercitii follosesti ?

#557159  by Cezar Ionica
 22-06-2013 00:30
Moon eu nu am spus ca fac powerlifting ori ca intentionez sa fac powerlifting. Scopul acestui thread este altul. Ca fapt divers fac rugby. On-topic pieptul il antrenez impins orizontal dupa sfaturile lui Andrei, gantere inclinat si cateodata fac declinat sau inclinat cu bara.
Scopul pt care am facut acest thread este de a afla cum se antreneaza powerlifterii pt competitiile de impins la piept.

Daca ai vreun sfat util sunt mai mult decat bucuros sa il aud! Numai bine

#557375  by Cezar Ionica
 26-06-2013 02:32
Asa ma gandeam si eu...
Revenind la subiect,
Powerlifterii folosesc gantere in antrenamentul de piept?

#557377  by Moon
 26-06-2013 06:56
Cezar Ionica wrote:Asa ma gandeam si eu...
Revenind la subiect,
Powerlifterii folosesc gantere in antrenamentul de piept?

Initial, as fi vrut sa-ti dau cateva sfaturi, dar tonul tau m-a facut sa renunt.
Totusi, iti dau un sfat: google...

#557638  by Cezar Ionica
 29-06-2013 21:13
Apreciez intentia dar finalizarea lasa de dorit...

Din pctul meu de vedere acest thread si-a atins scopul. Multumesc pe aceasta cale lui Irimie Andrei, BigVio si Kabana pt sfaturile lor!

Nu pot sa nu observ ca totusi exista aproape 1000 de vizualizari pana in acest moment insa doar 3 sportivi au avut curajul sa posteze! Nici pe forumul federatiei de powerlifting nu se gasesc prea multe info, probabil ca e secret felul in care sportivii se pregatesc...
Numai bine, Cezar

#557654  by Panteristu
 30-06-2013 01:06
Cezar Ionica wrote:Nu pot sa nu observ ca totusi exista aproape 1000 de vizualizari pana in acest moment insa doar 3 sportivi au avut curajul sa posteze! Nici pe forumul federatiei de powerlifting nu se gasesc prea multe info, probabil ca e secret felul in care sportivii se pregatesc...
e mai usor sa stii sa faci muschi si sa stii sa dai grasimea jos decat sa iti cresti forta constant
asta e motivul ;)

#557668  by BRUTUSXXX
 30-06-2013 11:25
Nu asta e motivul si nici nu e mai usor sa pui muschi apoi sa elimini grasimea, ai de-a face cu 2 procese fundamentale si antagonice ( anabolism/catabolism) , trebuie sa jonglezi cu "N" variabile din diferite domenii (antrenament,nutritie,biochimie alimentara,anatomie si fiziologie). De aceea vei gasi in orice sala baieti puternici care imping sute de kile pe banca orizontala, dar culturistii ii poti numara pe degete in toata tara ;) si nu ma refer la "umpluturile" de pe scena....

#557684  by Cezar Ionica
 30-06-2013 15:43
Tind sa-i dau dreptate lui Butusx. As vrea sa precizez ca nu a cerut nimeni programe de antr,nr.rep/serii etc. era vb doar de o idee generala/principiu etc. La urma urmei e vb de bunavointa iar cei care au deja state vechi in sportul asta ar trebuii sa se gandeasca si la ce dau inapoi sportului. De unde sa se informeze un junior sau un incepator? Eu m-am declarat multumit fiindca, cu cele cateva idei luate de la cei 3 sportivi am reusit sa progresez. Dar eu deja sunt la un nivel.
Nu pot sa condamn pe nimeni la urma urmei este alegerea fiecaruia, probabil ca federatia insasi ar trebuii sa creeze un leaflet pt incepatori cu toate informatiile necesare despre acest sport...

#557687  by Panteristu
 30-06-2013 16:37
BRUTUSXXX wrote:Nu asta e motivul si nici nu e mai usor sa pui muschi apoi sa elimini grasimea, ai de-a face cu 2 procese fundamentale si antagonice ( anabolism/catabolism) , trebuie sa jonglezi cu "N" variabile din diferite domenii (antrenament,nutritie,biochimie alimentara,anatomie si fiziologie). De aceea vei gasi in orice sala baieti puternici care imping sute de kile pe banca orizontala, dar culturistii ii poti numara pe degete in toata tara ;) si nu ma refer la "umpluturile" de pe scena....
dupa parerea mea e mai simplu sa stii sa pui carne pe tine si sa te definesti, si zic de ce:
pentru a te defini ai nevoie de deficit caloric (asta odata), un control bun al carbohidratilor si niste cardio. Adica regim si cardio.
Pastrezi proteinele sus ca sa nu pierzi masa.
Proteine care oricum erau sus in urma regimului de acumulare de masa musculara.
Despre antrenament nu discut aici, fiecare se antreneeaza cum ii merge mai bine, ideea e sa o faca intens.

dar sa zicem ca fac acum geno cu 120, si vreau sa ajung la 150, fara sa imi cresc greutatea corporala sau fara sa ma dopez. Cum fac asta..?
cum periodizez antrenamentul, ce exercitii ajutatoare folosesc? cat sa fie pauzele dintre serii, dintre antrenamente? ce incarcaturi sa folosesc la fiecare serie.? fac cardio sau nu fac? dar daca in acelasi timp vreau sa mai dau jos 5 kilograme sa prind categoria..?

mie asta mi se pare mult mai greu..

Cat despre baietii de prin sali care sunt puternici si imping sute de kile.. eu vad lucrurile putin altfel, poate ma insel.

cel putin in salile prin care am fost am vazut vreo 4 categorii de oameni.
primii sunt aia incepatori pe care nu ii luam in calcul, a doua categorie o reprezinta fitnessistii care arata mediu si care fac de intretinere si misca greutati relativ mici spre medii.
A treia categorie e reprezentata de taurii gym-freaks, pe care i-ai descris, care vor sa fie mari, rai :))) care misca tone, cum ai zis, pentru ca asta conteaza la ei. Mananca orice, mult si injecteaza la greu de toate si vor dimensiune si forta cu orice scop. Nu prea au habar de multe in ceea ce priveste antrenamentul si nutritia, merg pe principiul "mananca mult, ridica mult si injecteaza mult" si cam atat. Si e evident ca atunci cand mananci o tona si iti bagi toti esterii de pe planeta in tine, e evident ca o sa iti creasca forta in ultimul hal. Am incercat si eu ceva similar sa fac iarna trecuta, am zis ca oricum nu mai 'gustasem' demult nimic. Niste tren, niste winny fake (un androgen puternic era, am scris de el la threadul 'Steroizi'), niste test si mancare la greu.. Dupa 3 saptamani, am ajuns sa fac cu 130 la inclinat (de la 95 anterior) ramat cu 160 (de la 120), military press cu 110 (de la 85), flexii cu bara cu 75 de kg ( de la 60), tractiuni la piept cu 120 de kg ( de la 96).. aspect p..a. definire p..a, retentie de apa nici nu prea cautam asta, dar ma rog. ca s-a dus totul phulii de suflet dupa ce am sistat instantaneu si sala si injectii fara pct fara nimic, la o luna si putin de administrare, asta e alta treaba :lol macar am ramas cu recordurile :lol

ultima categorie sunt aia care arata bine, culturistic vorbind, dimensiune, armonie, definire, echilibru intre grupele musculare.
si rar vezi unul ca asta ca se antreneze cu mai mult de 120-150 la impins din culcat, sau sa faca flexii cu bara Z cu mai mult de 50-70 de kg, asta in cel mai bun caz (om de peste 90 kg definit)
desi oamenii respectivi arata mult mai bine decat pot ridica.

e greu sa aplici tehnicile 'culturistice', mai ales pe cele legate de dieta, let's face it, ca aia ne omoara, nu antrenamentul. Ca toti care facem facem de placere, nu cred ca exista nimeni, sa zicem, pe forumul asta care vrea sa creasca, sa vrea sa arate bine dar sa nu ii placa sa traga de fiare intens. tuturor le place trasul de fiare.

bine, legat tot de dieta, mai e un downside, si anume ca e relativ dificil si pentru tara asta sa ai o dieta 'culturistica' beton. e nevoie de bani si in tara in care salariul minim e de 7 milioane si chiria medie e 8-10 milioane, nu e multa lume dispusa sa isi prapadeasca banii pe mancare.

Lasa ca merge si cu margarina :lol daca o stropesti cu niste enanthat
si asa creste forta la majoritatea. Si nu pentru ca ei au cunostinte sa si-o creasca metodic si progresiv.

parerea mea umila..
:ok

#557690  by BRUTUSXXX
 30-06-2013 18:04
Din gura e usor Panteristule :lol , ca asta citesc zilnic pe toate topicurile aici, toti stiu tehnici de antrenament, super serii,mega kaka maca, toti o "ard" numai in cifre cand e vorba de calorii,proteine,carbs,grasimi ca sa nu mai spun de doape, pffff zici ca-s medici sportivi de la cel mai tare laborator din USA :b: . Dar eu te intreb altceva:
1. Cati fac intr-adevar corect o perioada de castig in masa musculara adica in 4-5 luni sa ia in greutate 15 kg din care sa ramana cu 4-5 kg "curat" ( nu ma intereseaza stero, ca nici cu alea nu ramane nimic la majoritatea, doar apa,grasime si bube ).
2. Cati oameni stiu sa faca antrenamentul fat-burn(timp,intensitate,tempo) ?
3. Cati au habar de o nutritie cat de cat echilibrata pe termen lung, sau de o dieta pentru definire ?

Fiind una din calitatile motrice de baza a organismului uman, forta este determinata genetic prin raportul dintre fibrele musculare. Poate fi de mai multe feluri sau in raport de alte calitati motrice. Ca sa ramanem on-topic mi se pare mult mai usor de dezvoltat aceasta doar pentru o singura miscare ( in cazul nostru impins culcat ), sau geno ca ai dat exemplul, decat sa lucrezi cu intregul corp pentru a creste masa musculara sau a scadea procentul de grasime ( A T E N T I E !!!!! - pastrand cat mai multi muschi, deci scaderea in greutate nu o urmarim pe cantar ci in oglinda ;) )

#567328  by Cezar Ionica
 25-01-2014 12:14
Salutare tuturor. Dupa ce am pus cap la cap detalii de aici si de pe diferite alte siteuri si am reusit sa mai pun cateva kg pe bara am ajuns la urm concluzii:
- tehnica corecta este cea mai imp parte a impinsului(bara atinge partea de jos a pieptului controlat fara balans iar cand ajunge sus incheietura coatele si umerii treb sa fie in linie dreapta)
-chest up, traps tight, speed (aceste 3 elemente sunt crezul oricarui Impins)
-niciodata nu incerca o repetare daca nu esti sigur ca poti sa o faci (uita de ajutorul partenerului pe faza finala a miscarii, nimeni nu treb sa atinga bara dupa ce ai inceput sa lucrezi)
-treb alternate antr grele cu cele usoare astfel inca in permanenta sa antr tehnica si viteza de executie
Cea mai curata tehnica am vaz la big james hendersson dar nici eric spoto nu este mai prejos. In mare cam acestea sunt cele mai imp aspecte a unui impins curat si puternic.
Daca are cineva ceva de adaugat sau corectat e invitatul meu. Numai bine

#567382  by IrimieAndrei
 27-01-2014 10:09
Cezar Ionica wrote:Salutare tuturor. Dupa ce am pus cap la cap detalii de aici si de pe diferite alte siteuri si am reusit sa mai pun cateva kg pe bara am ajuns la urm concluzii:
- tehnica corecta este cea mai imp parte a impinsului(bara atinge partea de jos a pieptului controlat fara balans iar cand ajunge sus incheietura coatele si umerii treb sa fie in linie dreapta)
-chest up, traps tight, speed (aceste 3 elemente sunt crezul oricarui Impins)
-niciodata nu incerca o repetare daca nu esti sigur ca poti sa o faci (uita de ajutorul partenerului pe faza finala a miscarii, nimeni nu treb sa atinga bara dupa ce ai inceput sa lucrezi)
-treb alternate antr grele cu cele usoare astfel inca in permanenta sa antr tehnica si viteza de executie
Cea mai curata tehnica am vaz la big james hendersson dar nici eric spoto nu este mai prejos. In mare cam acestea sunt cele mai imp aspecte a unui impins curat si puternic.
Daca are cineva ceva de adaugat sau corectat e invitatul meu. Numai bine
Ar fi de discutat 2-3 zile despre proba de impins. Canalul meu de fb este:

https://www.facebook.com/AndreiPowerlifting

Voi pune clipuri de la antrenamente, tips and tricks pentru cei interesati. Spor.

:)

#567882  by MadStely
 11-02-2014 09:55
Panteristu wrote:
BRUTUSXXX wrote:Nu asta e motivul si nici nu e mai usor sa pui muschi apoi sa elimini grasimea, ai de-a face cu 2 procese fundamentale si antagonice ( anabolism/catabolism) , trebuie sa jonglezi cu "N" variabile din diferite domenii (antrenament,nutritie,biochimie alimentara,anatomie si fiziologie). De aceea vei gasi in orice sala baieti puternici care imping sute de kile pe banca orizontala, dar culturistii ii poti numara pe degete in toata tara ;) si nu ma refer la "umpluturile" de pe scena....
dupa parerea mea e mai simplu sa stii sa pui carne pe tine si sa te definesti, si zic de ce:
pentru a te defini ai nevoie de deficit caloric (asta odata), un control bun al carbohidratilor si niste cardio. Adica regim si cardio.
Pastrezi proteinele sus ca sa nu pierzi masa.
Proteine care oricum erau sus in urma regimului de acumulare de masa musculara.
Despre antrenament nu discut aici, fiecare se antreneeaza cum ii merge mai bine, ideea e sa o faca intens.

dar sa zicem ca fac acum geno cu 120, si vreau sa ajung la 150, fara sa imi cresc greutatea corporala sau fara sa ma dopez. Cum fac asta..?
cum periodizez antrenamentul, ce exercitii ajutatoare folosesc? cat sa fie pauzele dintre serii, dintre antrenamente? ce incarcaturi sa folosesc la fiecare serie.? fac cardio sau nu fac? dar daca in acelasi timp vreau sa mai dau jos 5 kilograme sa prind categoria..?

mie asta mi se pare mult mai greu..

Cat despre baietii de prin sali care sunt puternici si imping sute de kile.. eu vad lucrurile putin altfel, poate ma insel.

cel putin in salile prin care am fost am vazut vreo 4 categorii de oameni.
primii sunt aia incepatori pe care nu ii luam in calcul, a doua categorie o reprezinta fitnessistii care arata mediu si care fac de intretinere si misca greutati relativ mici spre medii.
A treia categorie e reprezentata de taurii gym-freaks, pe care i-ai descris, care vor sa fie mari, rai :))) care misca tone, cum ai zis, pentru ca asta conteaza la ei. Mananca orice, mult si injecteaza la greu de toate si vor dimensiune si forta cu orice scop. Nu prea au habar de multe in ceea ce priveste antrenamentul si nutritia, merg pe principiul "mananca mult, ridica mult si injecteaza mult" si cam atat. Si e evident ca atunci cand mananci o tona si iti bagi toti esterii de pe planeta in tine, e evident ca o sa iti creasca forta in ultimul hal. Am incercat si eu ceva similar sa fac iarna trecuta, am zis ca oricum nu mai 'gustasem' demult nimic. Niste tren, niste winny fake (un androgen puternic era, am scris de el la threadul 'Steroizi'), niste test si mancare la greu.. Dupa 3 saptamani, am ajuns sa fac cu 130 la inclinat (de la 95 anterior) ramat cu 160 (de la 120), military press cu 110 (de la 85), flexii cu bara cu 75 de kg ( de la 60), tractiuni la piept cu 120 de kg ( de la 96).. aspect p..a. definire p..a, retentie de apa nici nu prea cautam asta, dar ma rog. ca s-a dus totul phulii de suflet dupa ce am sistat instantaneu si sala si injectii fara pct fara nimic, la o luna si putin de administrare, asta e alta treaba :lol macar am ramas cu recordurile :lol

ultima categorie sunt aia care arata bine, culturistic vorbind, dimensiune, armonie, definire, echilibru intre grupele musculare.
si rar vezi unul ca asta ca se antreneze cu mai mult de 120-150 la impins din culcat, sau sa faca flexii cu bara Z cu mai mult de 50-70 de kg, asta in cel mai bun caz (om de peste 90 kg definit)
desi oamenii respectivi arata mult mai bine decat pot ridica.

e greu sa aplici tehnicile 'culturistice', mai ales pe cele legate de dieta, let's face it, ca aia ne omoara, nu antrenamentul. Ca toti care facem facem de placere, nu cred ca exista nimeni, sa zicem, pe forumul asta care vrea sa creasca, sa vrea sa arate bine dar sa nu ii placa sa traga de fiare intens. tuturor le place trasul de fiare.

bine, legat tot de dieta, mai e un downside, si anume ca e relativ dificil si pentru tara asta sa ai o dieta 'culturistica' beton. e nevoie de bani si in tara in care salariul minim e de 7 milioane si chiria medie e 8-10 milioane, nu e multa lume dispusa sa isi prapadeasca banii pe mancare.

Lasa ca merge si cu margarina :lol daca o stropesti cu niste enanthat
si asa creste forta la majoritatea. Si nu pentru ca ei au cunostinte sa si-o creasca metodic si progresiv.

parerea mea umila..
:ok
thumbs up :clap :book :im: :ok

#572150  by BigVio
 24-06-2014 19:56
Bv,frumos!

#572154  by Moon
 24-06-2014 20:56
Bravo Andrei ! Felicitari !