TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#566001  by Panteristu
 19-12-2013 10:42
parintele wrote: Bunaoara o incalzire generala extrem de bine facuta, cam 10-15 minute, intens, plus o incalzire a zonei lucrate, la fel de temeininc facuta, atentie pe articulatii, usoare intinderi samd... sunt chestii de bun simt.
Evident ca daca intri in sala, rotesti de 2-3 ori bratele, mergi 2 minute pe banda si apoi faci incalzirea de 1-2 serii ....aia nu reprezinta o incazire corecta pt exercitiu simai mult ca sigur ca in 3-4 incercari te bulesti.
La acest capitol eu nu m-as juca si nu as face incercari, indiferent cine ce traznai zice...
Incalzirea e mai importanta pentru un sportiv decat antrenamentul propriuzis pentru ca in primul rand scade mult riscul de accidentare, adica e vitala, iar in al doilea rand creeaza legatura aia mentala, concentrarea pe forma de executare dorita, castigarea controlului pe muschi , care in fond da mare parte din eficienta antrenamentului.
cand am spus eu toate chestiile astea acum acum un an, mi-a sarit lumea in cap

#566002  by kuvo
 19-12-2013 14:10
Panteristu wrote:
parintele wrote: Bunaoara o incalzire generala extrem de bine facuta, cam 10-15 minute, intens, plus o incalzire a zonei lucrate, la fel de temeininc facuta, atentie pe articulatii, usoare intinderi samd... sunt chestii de bun simt.
Evident ca daca intri in sala, rotesti de 2-3 ori bratele, mergi 2 minute pe banda si apoi faci incalzirea de 1-2 serii ....aia nu reprezinta o incazire corecta pt exercitiu simai mult ca sigur ca in 3-4 incercari te bulesti.
La acest capitol eu nu m-as juca si nu as face incercari, indiferent cine ce traznai zice...
Incalzirea e mai importanta pentru un sportiv decat antrenamentul propriuzis pentru ca in primul rand scade mult riscul de accidentare, adica e vitala, iar in al doilea rand creeaza legatura aia mentala, concentrarea pe forma de executare dorita, castigarea controlului pe muschi , care in fond da mare parte din eficienta antrenamentului.
cand am spus eu toate chestiile astea acum acum un an, mi-a sarit lumea in cap
Pentru ca le-ai zis tu, altfel ar fi fost ok :mrgreen:
just joking

#573476  by Andrei Gogoase
 12-09-2014 03:39
Am tot fost rugat sa mai filmez niste antrenamente asa ca am filmat cel de ieri piept si umeri lateral si frontal. Deobicei nu combin grupele astea doua intr-un singur antrenament dar le-am comasat ca sa am ultimul antrenament de picioare sambata cu exact 7 zile inainte de concurs.
Din fiecare miscare s-au facut 2 serii fara sa le iau in calcul pe cele de incalzire.

https://www.youtube.com/watch?v=WNkhCcr ... e=youtu.be
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27