TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #2891  by cstavaru
 10-01-2004 00:34
Am inceput culturismul in urma cu 6 ani. Pe langa o imbunatatire a fizicului, m-a ajutat foarte mult sa ma mentin pe linia de plutire in perioadele cu probleme si stres. E un sport care te obliga sa inveti ce inseamna disciplina, sa inveti sa ai niste scopuri si sa le atingi, lucruri care sunt foarte folositoare in viata.

In momentul acesta, datele mele sunt:

Inaltime 1.73
Greutate 91Kg
Perimetrul bratului 45 cm.
Perimetrul coapsei 67 cm.
Perimetrul gambei 42 cm.

Cel mai mult am avut 98Kg si 46.5 cm perimetrul bratului, dar eram cam gras si am mai slabit (multumesc pe aceasta cale lui Florin Uceanu care in treacat la o emisiune TV (nu de culturism) a mentionat o chestie care m-a ajutat sa slabesc :) ).

Alimentatia mea:

6 mese pe zi, 3 din suplimente proteice si 3 din alimente (in general pui + cartofi, orez, etc. ).

Suplimentatie:

Acum o sa mentionez niste nume de produse, dar nu cred ca se supara nimeni pentru ca sunt comercializate de Redis :)

- Mega Minerals - 2 pastile dimineata
- Vitamina B complex - 1 capsula dimineata + 1 capsula dupa antrenament
- Vitamina C 1000mg - 1 capsula dimineata + 1 capsula dupa antrenament
- Vitamina E forte - 2 capsule dimineata + 2 capsule dupa antrenament

- Creatina - Uneori, in cicluri de 1 luna, 10 g inainte de antrenament
- Glutamina - Uneori, in cicluri de 1 luna - 5 g dupa antrenament + 5 g inainte de culcare
- Carnitina - Uneori, in cicluri de 2 saptamani, 1 capsula de 500mg dimineata, imi mareste foarte mult "suflul" la antrenament, imi diminueaza considerabil oboseala

Antrenament:

Ma antrenez 4 zile pe saptamana, antrenez tot corpul in 3 zile iar ziua a 4-a repet antrenamentul din ziua 1, deci o grupa musculara e lucrata de ori in 2 saptamani.

Ziua 1: piept + triceps + femurali + abdomen
Ziua 2: spate + biceps + gambe
Ziua 3: coapse + umeri + trapez

Pentru fiecare grupa musculara fac 2 exercitii a cate 3 serii grele ( greutate ce imi permite maxim 6 rep, dar in ultimul timp am inceput sa fac si 4 serii de cate 8 ), plus doua serii de incalzire.

Recorduri: Impins de la piept: 160Kg - 1 rep.
Genuflexiuni: 180Kg - 1 rep.
Indreptari: 200Kg - 1 rep.
Ramat: 170Kg - 4 rep.

#2893  by .mihai
 10-01-2004 05:36
asteptam niste poze ca sa avem ce comenta nu....?:) :)
se pare ca ti-ai modificat scopul ,nu ?
sau poate te-ai saturat sa tragi numai pt masa,mai trebuie si ceva definire si pe urma o iei de la capat

#2908  by cstavaru
 10-01-2004 11:11
Poze recente nu am (inca) iar cele mai vechi nu imi plac, asa ca o sa pun peste doua-trei saptamani niste poze noi si imbunatatite (sper)

Scopul meu acum, dupa ce mi-am dat seama ca 100Kg definit e cam imposibil de atins natural, e sa obtin 85-90Kg definit :)

#3006  by .mihai
 12-01-2004 14:11
pai vezi...oricum si la 85 de kg definit o sa areti beton asta ii clar.
 #3010  by JohnnyBravo
 12-01-2004 14:27
Originally posted by cstavaru
Cel mai mult am avut 98Kg si 46.5 cm perimetrul bratului, dar eram cam gras si am mai slabit (multumesc pe aceasta cale lui Florin Uceanu care in treacat la o emisiune TV (nu de culturism) a mentionat o chestie care m-a ajutat sa slabesc :) ).
parca stiam de 101 :)

nah care e chestia care te-a ajutat sa slabesti?

#3012  by cstavaru
 12-01-2004 15:54
Sincer, nu am gasit doua cantare care sa arate acelasi lucru pana acum...:) Chestia e ca nu aveam cantarul meu pana nu demult si nu puteam sa ma cantaresc dezbracat, deci era o fluctuatie.

Chestia cu slabitul am explicat-o aici:

http://www.topculturism.ro/phorum/showt ... readid=231

#3097  by cstavaru
 14-01-2004 20:13
Azi mi-am luat Natural Sterol...pentru prima data de cand ma antrenez. Am exact 92Kg acum.

Din cate am vazut, o cutie tine 15 zile. Daca vad ca merge, dupa 15 zile o sa mai iau o cutie.

O sa postez rezultatele obtinute...:)

#3145  by JohnnyBravo
 15-01-2004 10:36
DE ABIA ASTEPT! :)

si eu intentionam sa iau saptamanile trecute, dar vad ca deocamdata merge treaba si fara.

hmm eu am crezut ca asta l-ai incercat demult si ai ajuns la concluzia asta

#3167  by cstavaru
 15-01-2004 12:43
Acela era Animal M Stack...asta de acum e Natural Sterol, e o diferenta :)

Sper sa nu aiba si asta acelasi efect cu Animal M Stack...am auzit numai lucruri bune despre Natural Sterol. Dar am crezut ca Animal M Stack fiind mai scump si mai promovat e mai bun :)

Oricum, am luat primele chestii azi dimineata impreuna cu niste creatina si antrenamentul mi-a mers foarte bine. Am avut putin mai multa forta ( sau mi s-a parut :)
 #3170  by JohnnyBravo
 15-01-2004 13:11
Eu am ajuns la urmatoarea concluzie: in afara de prohormoni si steroizi, toate suplimentele "anabolice" sunt doar tampenii comerciale, nu sunt bune de absolut nimic.
;)

variante de administrare: 3 inainte 3 dupa antrenament, dar am auzit ca si toate 6 inainte ar fi ok.

#3171  by cstavaru
 15-01-2004 13:22
Ah, scuze. Da, am ajuns la concluzia respectiva, dar eram si eu la suparare ce sa-i faci :) Doar dadusem o gramada de bani :)

Eu cred ca e mai bine sa fie administrate cum scrie pe cutie( inainte de antrenament, la masa de pranz si la masa de seara), pentru ca sterolii ca si prohormonii sunt destul de slabi si pentru a pastra testosteronul ridicat (si deci starea anabolica) pe tot parcursul zilei trebuie sa iei la intervale regulate.

Oricum, dupa antrenament testosteronul e deja ridicat de la antrenament, deci nu cred ca e eficient sa-i iau dupa. Mai bine mai incolo cand nivelele incep sa scada.
 #3600  by cstavaru
 25-01-2004 00:14
Dupa 10 zile in care am luat Natural Sterol si creatina ( creatina nu mai luasem de vreo luna)

- Am 94,5 Kg, dar se poate sa fie de la retentia de apa provocata de creatina.

- Totusi, mi-am marit forta la antrenament si ma simt mai bine, pompare mai buna. E clar ca are ceva efect, dar am si mancat mai mult decat inainte.

- Apetitul e mai mare, mananc mai mult, la o ora dupa ce consum weight-gainer-ul de dupa antrenament sunt din nou mort de foame :)

- Efecte secundare: putina somnolenta, dar e o somnolenta ciudata, in care esti perfect lucid si ai forta de munca. Numai ca pur si simplu simti ca ti-ar cam fi somn :) Am mai citit de acest efect pe net, dar la o singura persoana. Poate doar mi se pare :)

Una peste alta, cred ca merita si a doua cutie dupa ce o termin pe prima. Se pare ca are ceva efect. Mai vedem...

#3618  by .mihai
 25-01-2004 19:26
mai cataline sa mor io ca tu ai efecte negative de la produse naturale!
in fine....:clap
 #3621  by bitch
 25-01-2004 19:35
.mihai wrote: mai cataline sa mor io ca tu ai efecte negative de la produse naturale!
in fine....:clap
Attachments
puke.gif
puke.gif (1.89 KiB) Viewed 7572 times

#3625  by .mihai
 25-01-2004 20:01
dar voi ati mai auzit efecte negative de la Natural Sterol si glutamina?
eu unul nu

#3634  by cstavaru
 25-01-2004 21:40
Eu de obicei sunt foarte atent la ce se intampla cu corpul meu dupa ce iau un supliment nou. Imi stiu exact parametrii, si imi dau seama cand ceva se modifica.

Uite, eu am simtit clar unele efecte secundare ale glutaminei, de-aia nici nu iau tot timpul. Poate aveti timp sa cititi acest articol, e foarte interesant:

http://www.optexinc.com/glutaminerisks.htm

Uite si o chestie despre Natural Sterol, citeste ultimul comentariu:

http://www.supplementcritic.com/sterolcomplex.htm

Eu am simtit efectele inainte sa citesc respectivele chestii, lucru care m-a facut sa investighez problemele in continuare. Bineinteles ca efectele pot fi neglijate, dar e totusi un semn ca organismul nu trebuie sa fie stresat tot timpul cu acele suplimente.

La fel si cu creatina, daca iau inainte de antrenament simt ca ma doare capul si nu am deloc randament la antrenament. Daca iau dupa antrenament nu mai simt respectiva durere.
Am mai multi colegi la sala care au simtit durere de cap de la creatina. As vrea sa stiu, voi ati simtit asa ceva ? Un fel de ameteala cam la 10-15min de cand luati creatina.

#3645  by JohnnyBravo
 26-01-2004 09:55
de la glutamina am simtit si eu ameteli de care amintesti tu, de la creatina nu, cel putin nu-mi amintesc.
totusi, tu ai avut progrese cu glutamina ceea ce nu s-a intamplat si in cazul meu :(

#3647  by .mihai
 26-01-2004 13:00
glutamina libera nu am luat niciodata deci nu pot sa spun nimic
dar creatina am luat o gramada dar sincer nu am avut nici pe dreq
dar totusi care ar fi explicatia?

#3655  by cstavaru
 26-01-2004 14:02
Creatina iti creste tensiunea diastolica (nu stiu prin ce mecanism). Daca aveai 12 cu 8, dupa ce iei creatina o sa ai cam 12 cu 10. Mai ales la cei ce au tensiunea mai mare o crestere de genul acesta e sesizabila.

Glutamina iti da o stare de nervozitate, daca citesti articolul acela vei vedea de ce.

#3660  by .mihai
 26-01-2004 14:35
Creatina iti creste tensiunea diastolica :datorita retentiei de apa?
stiati ca in franta creatina este considerata doping?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11