TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#554954  by Panteristu
 23-05-2013 14:47
Thunderbolt wrote:
Panteristu wrote:
iron_woman wrote:nu m-am adresat tie ca sa ai dreptul sa iti dai cu parerea!
ignora-l, e un marlan :lol
2 pi , tu si ea , femeia de plută
haidi jet

#554962  by Sandu90
 23-05-2013 15:38
Panteristu wrote:
odin wrote:
Marcutz wrote:nu i rau dar cred ca supraantrenezi bratele

Nu există așa ceva !
e o ironie? :confused
Nu e o ironie...A spus clar ca nu exista supraantrenament la brate...supraantrenamnetul nu se manifesta la nivelul unei singure grupe musculare...

#554967  by Thunderbolt
 23-05-2013 16:44
Panteristu wrote:
Thunderbolt wrote:
Panteristu wrote:
iron_woman wrote:nu m-am adresat tie ca sa ai dreptul sa iti dai cu parerea!
ignora-l, e un marlan :lol
2 pi , tu si ea , femeia de plută
haidi jet
2 pufarine

#554974  by AyanN
 23-05-2013 17:13
Sandu90 wrote:
Panteristu wrote:
odin wrote:

Nu există așa ceva !
Nu e o ironie...A spus clar ca nu exista supraantrenament la brate...supraantrenamnetul nu se manifesta la nivelul unei singure grupe musculare...
Cred ca Marcutz s-a referit la faptul ca antreneaza prea mult bratele in comparatie cu alte grupe musculare. N-avea el cum sa stie ca mary se supraantreneaza.

#554975  by Marcutz
 23-05-2013 17:13
suprantrenament=alimentatia necorespunzatoare+odihna
insuficienta.
ca sa se inteleaga exact la ce ma refeream :ok

#554977  by AyanN
 23-05-2013 17:15
iron_woman wrote:
mary wrote::ha
Antrenamentu' de azi
Spate+triceps
Spate:
-Tractiuni priza larga 4x12,10,9,8
-Tractiuni helcometru priza ingusta 4x10-12
-Ramat helcometru priza ingusta 4x10-12
-Hiperextensii 5x10-12

Triceps:
-Presa franceza 4x10-12
-Extensii cu gantera deasupra capului 3x10-12
-Extensii la helcometru 3x12-15
mary,sfatul meu este ca daca vrei sa pui masa musculara nu ai ce cauta sa faci toate exercitiile astea la cabluri.
te poate duce in eroare cand vezi unu' mare si plin de muschi ca face pe la cabluri,dar adevarul e ca muschii aia nu sunt pusi in mod natural ci cu steroizi,gh,insulina etc...
in primul rand trebuie sa faci exercitii de baza - ramat cu bara,indreprari,tractiuni - la spate
flexii cu bara dreapta la biceps
impins cu priza apropiata la triceps si extensii tot cu bara dreapta,flotari la paralele cu greutate atasata
la piept - impins cu bara la drept si la inclinat si 2 serii de fluturari sau pull-over
la coapse - genoflexiuni cu bara in spate neaparat,eventual si ceva presa,magarusul la gambe si la femural flexii cu gantera sau indreptari
si la umeri impins cu bara pe fata,fluturari,ramat cu bara...
eu ca fata am reusit facand astfel de antrenamente sa folosesc greutati mari si sa acumulez masa musculara fara ''ajutorul'' steroizilor :)
si sa tii mereu cont ca mancarea este pe primul loc,inaintea suplimentelor!
fara 5-6 mese pe zi..va fi greu sa acumulezi masa musculara
In principiu ai dreptate insa nu inteleg ce rost are aducerea steroizilor in discutie. Apoi, daca lucrezi la cabluri nu-i o crima. Isi au si ele rostul lor, poate mai putin pentru mary.

#554978  by Marcutz
 23-05-2013 17:17
AyanN wrote:
Sandu90 wrote:
Panteristu wrote:
odin wrote:

Nu există așa ceva !
Cred ca Marcutz s-a referit la faptul ca antreneaza prea mult bratele in comparatie cu alte grupe musculare. N-avea el cum sa stie ca mary se supraantreneaza.
mi se par bratele mici in comparatie cu spatele.d aici si ideea mea :ok

#554984  by iron_woman
 23-05-2013 17:22
nu am spus ca nu au si cablurile si exercitiile de izolare rostul lor,il au,dar nu in situatia lui...steroizii i-am adus in discutie doar pentru simplul fapt ca vreau sa il incurajez sa faca sportul asta natural in limitele pe care i le permite geneticul si sa nu plece urechea pe la ce aude prin sali legat de subiectul asta

#554988  by MariusB
 23-05-2013 17:25
Marcutz wrote:
AyanN wrote:
Sandu90 wrote:
Panteristu wrote:
odin wrote:

Nu există așa ceva !
mi se par bratele mici in comparatie cu spatele.d aici si ideea mea :ok
Pai si daca are bratele mai mici inseamna ca se supraantreneaza ? daca unuia nu ii cresc coapsele/gambele e obligatoriu supraantrenat ? :ha

#555000  by joker
 23-05-2013 17:46
supraantrenamentul apare in urma unui antrenament ce depaseste capacitatea de refacere a organismului.poate prea intens,poate prea mult volum,poate corpul nu e refacut complet dupa alt antrenament.
deci poa' sa apara si in urma unui singur antrenament.

repetarea sistematica duce la oboseala patologica,la care va referiti ca fiind supraantrenament.ceea ce e,intr-un fel.

#555006  by BRUTUSXXX
 23-05-2013 18:03
Nu poate aparea dupa un singur antrenament, ci doar dupa cateva saptamani, chiar luni. In cel mai rau caz, poate aparea o accidentare la o singura sesiune de antrenament. Supraantrenamentul se acumuleaza in timp, pentru ca depinde de o multime de variabile ( volum-intensitate-frecventa a antrenamentelor, odihna, nutritie-suplimente-doping , genetic, varsta etc ). In urma aparitiei simptomatice atat fizice (dureri musculare, scaderea tonusului, scaderea poftei de mancare,febra musculara persistenta ) cat si psihologice ( apatie,oboseala cronica,nervozitate excesiva,tulburari de somn,dezinteres pt antrenament ) se poate avea o perioada de stagnare sau chiar de regres. Se recomanda analiza verigilor principale : antrenament-nutritie-odihna si echilibrarea acestora, bineanteles dupa o pauza de minim o saptamana.

#555007  by Panteristu
 23-05-2013 18:09
joker wrote:supraantrenamentul apare in urma unui antrenament ce depaseste capacitatea de refacere a organismului.poate prea intens,poate prea mult volum,poate corpul nu e refacut complet dupa alt antrenament.

repetarea sistematica duce la oboseala patologica,la care va referiti ca fiind supraantrenament.ceea ce e,intr-un fel.
la prima parte te referi la supra-incordare, nu la supra-antrenament.
un singur antrenament facut prea puternic pe fond de resurse fizice/psihice/medicale slabe nu te baga in supra-antrenament, te baga in supra-incordare

ce a zis si brutusxx.
ce ai scris in a doua parte e fix asa cum stau lucrurile :ok numai ca nu intr-un fel, ci in toate felurile. Fix asta e si termenul in cartile de specialitate: oboseala patologica.

#555015  by mary
 23-05-2013 19:00
iron_woman wrote:
mary,sfatul meu este ca daca vrei sa pui masa musculara nu ai ce cauta sa faci toate exercitiile astea la cabluri.
te poate duce in eroare cand vezi unu' mare si plin de muschi ca face pe la cabluri,dar adevarul e ca muschii aia nu sunt pusi in mod natural ci cu steroizi,gh,insulina etc...
in primul rand trebuie sa faci exercitii de baza - ramat cu bara,indreprari,tractiuni - la spate
flexii cu bara dreapta la biceps
impins cu priza apropiata la triceps si extensii tot cu bara dreapta,flotari la paralele cu greutate atasata
la piept - impins cu bara la drept si la inclinat si 2 serii de fluturari sau pull-over
la coapse - genoflexiuni cu bara in spate neaparat,eventual si ceva presa,magarusul la gambe si la femural flexii cu gantera sau indreptari
si la umeri impins cu bara pe fata,fluturari,ramat cu bara...
eu ca fata am reusit facand astfel de antrenamente sa folosesc greutati mari si sa acumulez masa musculara fara ''ajutorul'' steroizilor :)
si sa tii mereu cont ca mancarea este pe primul loc,inaintea suplimentelor!
fara 5-6 mese pe zi..va fi greu sa acumulezi masa musculara
Am trecut de acea faza.. eram la inceput nu prea aveam idee de ce si cum,mi-am schimbat antrenamentul intre timp ,rar folosesc scrietii si aparatele,majoritatea exercitiilor sunt cu greutati libere

#555021  by joker
 23-05-2013 19:18
Panteristu wrote:
joker wrote:supraantrenamentul apare in urma unui antrenament ce depaseste capacitatea de refacere a organismului.poate prea intens,poate prea mult volum,poate corpul nu e refacut complet dupa alt antrenament.

la prima parte te referi la supra-incordare, nu la supra-antrenament.
un singur antrenament facut prea puternic pe fond de resurse fizice/psihice/medicale slabe nu te baga in supra-antrenament, te baga in supra-incordare

ce a zis si brutusxx.
ce ai scris in a doua parte e fix asa cum stau lucrurile :ok numai ca nu intr-un fel, ci in toate felurile. Fix asta e si termenul in cartile de specialitate: oboseala patologica.
asa am citit pe undeva,cum ca oboseala acuta ar fi supraantrenament in loc de supra incordare.de aceea mi-a ramas asa in memorie.

#555029  by Thunderbolt
 23-05-2013 20:03
iron_woman wrote:nu am spus ca nu au si cablurile si exercitiile de izolare rostul lor,il au,dar nu in situatia lui...steroizii i-am adus in discutie doar pentru simplul fapt ca vreau sa il incurajez sa faca sportul asta natural in limitele pe care i le permite geneticul si sa nu plece urechea pe la ce aude prin sali legat de subiectul asta
Bah , da proasta esti femeie !

#555049  by M1shu92
 23-05-2013 23:03
Thunderbolt wrote:
iron_woman wrote:nu am spus ca nu au si cablurile si exercitiile de izolare rostul lor,il au,dar nu in situatia lui...steroizii i-am adus in discutie doar pentru simplul fapt ca vreau sa il incurajez sa faca sportul asta natural in limitele pe care i le permite geneticul si sa nu plece urechea pe la ce aude prin sali legat de subiectul asta
Chiar nu inteleg de ce o jignesti pe domnisoara din cauza, nu a zis nimic rau ... sa vb chiar asa , ea ii spunea doar sa faca natural ,iar el nu zicea ca vrea sa fie vreun culturist. :a:

#555096  by iron_woman
 24-05-2013 06:52
M1shu92 wrote:
Thunderbolt wrote:
Chiar nu inteleg de ce o jignesti pe domnisoara din cauza, nu a zis nimic rau ... sa vb chiar asa , ea ii spunea doar sa faca natural ,iar el nu zicea ca vrea sa fie vreun culturist. :a:
stati linistiti ca individul asta nu merita pic de atrentie,sa zica ce il taie capul,jigneste si el femeile pentru simplul motiv ca ii place sa o primeasca in poponet,e pe forum ca sa admire muschii altora ca material de l*ba!

Aroganta ta să ţi-o bagi matale în poponeţ, ca să nu ţi-o bage alţii pe-a lor!

#555145  by Panteristu
 24-05-2013 16:04
iron_woman wrote:e pe forum ca sa admire muschii altora ca material de l*ba!

Aroganta ta să ţi-o bagi matale în poponeţ, ca să nu ţi-o bage alţii pe-a lor!
:lol :clap

#559361  by mary
 27-07-2013 23:16
poze

Image
Image
Image

#575151  by mary
 21-12-2014 14:52
1.74 ,72 kg(nu stau bine cu pozatu')
Image