TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #2599  by cristi neagu
 04-01-2004 16:45
Am inceput antrenamentele de culturism in urma cu 17 ani. Am concurat timp de 7 ani, cucerind mai multe tiluri, medalii etc. Am fost translator personal la CE de la Ct din 1996 pt CHARLES CLAIRMONTE si SONNY SCHMIT.
In prezent sunt arbitru de culturism , antrenor de culturism si de inot.Lucrez ca profesor de Educatie Fizica la o scoala ,unde am infiintat si un club de culturism.
Acum ma antrenez pt mine am 99 kg, 176 cm. Datele mele antropometrice se modifica lunar (sunt in regim si mai am de dat inca 15kg).

La 5.01.2004
torace: 133 cm
talie: 89 cm
gat: 47 cm
brat: 50,5 cm
antebrat: 44 cm
coapse: 74 cm
gambe: 45,5 cm

Nu consider ca sunt un culturist puternic, gambele sunt punctul meu slab. Ca model il am pe Schwarzenegger, iar culturistul meu preferat e Yates. Din 1997 conduc propria sala de fitness CHRIS GYM.

Recorduri forta:
impins culcat 210 kg (1 repetare fara ajutor)
genuflexiuni complete cu bara: 240 kg (asigurat)
indreptari: 230 kg - promit si o poza cat mai repede :book
Last edited by cristi neagu on 12-01-2006 11:18, edited 1 time in total.

#2869  by JohnnyBravo
 09-01-2004 12:52
alimentatie, antrenament?
 #2907  by cristi neagu
 10-01-2004 11:08
Mai pot spune ca am inceput culturismul la 13 ani la liceul Spiru Haret (dupa 5 ani de atletism si handbal) am concurat prima oara la 14 ani la Cupa Rapid unde am luat locul 4, la categ. 55kg (eu aveam51).
In 1988 am renutat la polo si m-am apucat serios de antrenamente. Am mai practicat de-a lungul timpului in paralel cu culturismul box si rugby.I n iarna anului 1995-1996 in urma unui accident rutier am intrerupt antrenamentele si am stat prin spital. La momentul accidentului aveam 107kg in forma. Dupa recuperare(9luni) am decis sa ma retrag din competitii si am devenit arbitru.
In 1996 am absolvit Anefs cu lucrarea de diploma ''CONTRIBUTII PRIVIND ANTRENAMENTUL SPORTIV DE INALTA PERFORMANTA LA CULTURISM'' LUCRARE NOTATA DE COMISIE CU 9,25. Am sustinut in sesiunea de comunicari stiintifice de la academie lucrarea: METODE NOI DE IMBUNATATIRE A MASEI MUSCULARE IN CULTURISMUL DE INALTA PERFORMANTA (lucrarea se gaseste la biblioteca Anefs). A doua specializare pe langa culturism si fitness este box. Ca arbitru activez din 1996 si in prezent am categoria 1.
 #2910  by cristi neagu
 10-01-2004 11:22
Desi nu cred ca va puteti folosi de aceste informatii (avand in vedere varsta si accidentele suferite, precum si faptul ca am scazut de la 123kg si ma straduiesc sa slabesc la 90 sau mai jos)iata regimul alimentar:
masa1 - branza telemea 100gr, 1albus de ou fiert, 1sfert de piept de pui fiert, o rosie (sau ardei gras, gogosar etc), 1cana de lapte cu cafea
masa 2 - 1 salata + piept de pui( peste sau curcan) fiert sau gratar cu garnitura de mazare (morcov, porumb, fasole verde)fiarta si atat; uneori dc mi-e f. foame adaug 1 pic de branza desarata
Dupa antr de dupa amiaza 1 fruct sau o cana cu lapte.
Seara 1 iaurt sau 1 lapte.
Ma antrenez de 2 ori pe zi, lucrez toate grupele de 2 ori/sapt. Fac minim 20 repetari/serie. Programul meu e ciclic, cu exercitii alternative si varfuri de forta periodice. E destul de complicat si individualizat ca sa il puteti folosi. Succes!

#2912  by cstavaru
 10-01-2004 11:32
Dar masa ta de dupa antrenament e exact invers fata de cum e recomandat, e cea mai saraca din zi. Normal ar trebui sa contina multi carbohidrati si multe proteine, pentru ca atunci nivelul de testosteron e ridicat si asimilarea e buna si nu produce grasime....

Sau te referi la ce mananci in afara de proteine ?

#2915  by cristi neagu
 10-01-2004 11:50
cstavaru wrote: Dar masa ta de dupa antrenament e exact invers fata de cum e recomandat, e cea mai saraca din zi. Normal ar trebui sa contina multi carbohidrati si multe proteine, pentru ca atunci nivelul de testosteron e ridicat si asimilarea e buna si nu produce grasime....

Sau te referi la ce mananci in afara de proteine ?
Ai dreptate dar tu nu intelegi ca eu vreau sa reduc masa corpului? Exact invers decat tine si ceilalti! Eu cresc oricum fara sa vreau (asa e organismul meu) si ma zbat sa scap de masa asta care nu-si mai are rostul dc nu concurez(176/100kg?). Iau inainte si dupa ant 4 pastile de amino (redis fara misto) pt ca sunt mai curati si ard mai usor grasimea. Uneori cand nu ajung sa maninc si plec direct de la al 2-lea antrenament la bazin (sunt si prof de inot) mai mananc 1-2 Fibrobar ca altfel inebunesc de foame.

#2920  by cstavaru
 10-01-2004 13:37
Sunt de acord, dar problema este ca nimeni nu vrea sa reduca masa musculara, ci doar masa adipoasa. Cel putin asa cred eu. Daca nu mananci bine dupa antrenament organismul nu isi poate reface fibra musculara distrusa in timpul antrenamentului (pentru ca nu ii oferi proteina suficienta) si masa musculara are de suferit. In plus, cantitatile de glicogen din muschi fiind epuizate de la antrenament, organismul isi ia energia din catabolism (deci din nou pierzi masa musculara) si apoi din grasimi.

Parerea mea este ca masa de dupa antrenament trebuie sa fie foarte consistenta indiferent de regim. Se poate renunta la calorii din celelalte mese in timpul regimului, dar nu din masa acesta.
 #2926  by cristi neagu
 10-01-2004 16:08
Ce spui tu e adevarat cu 1 organism care e de bun-simt:confused .Al meu organism asimileaza si 1 aluna,pt ca asa e metabolismul meu.Eu am tonus si cand tin regim de slabire,dar ca sa ma definesc sau sa fac categorie tre sa ma chinui mult mai mult.Ca sa slabesc tre sa nu maninc deloc dupa antrenament si in felu asta dau jos.Ce spui tu e regula de aur pt.VOI dar nu si pt MINE;eu sunt cel care a slabit 28kg,pe corpul meu!Deci sa ne intelegem citeste ce am scris mai sus.Aici e profilu meu si spun ce am facut si fac eu,am subliniat ca nu va recomand voua sa faceti asa.Acu intelegi?:clap

#2991  by JohnnyBravo
 12-01-2004 10:02
foarte interesant, da asta era si ideea sa iti vedem (eu cel putin) conduita in ceea ce priveste alimentatia si antrenamentul. Totusi am ramas in dubiu pe kestie: cum reduc stratul adipos aminoacizii??? Eu nu inteleg kestia asta care face parte din "old school"....daca nu contin si altceva, de ce te-ar slabi? Totul se reduce la nr de calorii ....iei amino, iti suplimentezi oarece necesar de proteine fara carbo, fara grasimi....si asta e totul....NU-i ASA?

l-carnitina este un fel de aminoacid dar are rol de a declansa utilizarea acizilor grasi pentru energie, nu formeaza proteina alaturi de alti amino....

nah poate imi zice careva care-i traba cu aminoacizii si slabitul...

#3004  by cristi neagu
 12-01-2004 13:40
JohnnyBravo wrote: foarte interesant, da asta era si ideea sa iti vedem (eu cel putin) conduita in ceea ce priveste alimentatia si antrenamentul. Totusi am ramas in dubiu pe kestie: cum reduc stratul adipos aminoacizii??? Eu nu inteleg kestia asta care face parte din "old school"....daca nu contin si altceva, de ce te-ar slabi? Totul se reduce la nr de calorii ....iei amino, iti suplimentezi oarece necesar de proteine fara carbo, fara grasimi....si asta e totul....NU-i ASA?

l-carnitina este un fel de aminoacid dar are rol de a declansa utilizarea acizilor grasi pentru energie, nu formeaza proteina alaturi de alti amino....

nah poate imi zice careva care-i traba cu aminoacizii si slabitul...
Careva adik eu, ca suntem la profilu meu! Ti-ai cam raspuns singur(cu carnitina) A-A stimuleaza reconstructia tesutului distrus in urma efortului, folosind celule din adiposul cel mai apropiat.:book

#3013  by cstavaru
 12-01-2004 16:00
Scuze ca intervin in thread-ul tau, dar trebuie sa-mi spun si eu parerea :)

Anumiti aminoacizi au un efect anabolic, cum ar fi BCAA-urile, adica au un oarecare efect asupra secretiei de hormoni. Adica anumite combinatii de aminoacizi se comporta in acelasi fel ca si unii steroizi, bineinteles la o scara mult mai mica. Glutamina de exemplu iti poate creste momentan nivelul de testosteron de doua ori.

#3023  by cristi neagu
 12-01-2004 19:01
cstavaru wrote: Scuze ca intervin in thread-ul tau, dar trebuie sa-mi spun si eu parerea :)

Anumiti aminoacizi au un efect anabolic, cum ar fi BCAA-urile, adica au un oarecare efect asupra secretiei de hormoni. Adica anumite combinatii de aminoacizi se comporta in acelasi fel ca si unii steroizi, bineinteles la o scara mult mai mica. Glutamina de exemplu iti poate creste momentan nivelul de testosteron de doua ori.
Corect 100% si 1 din efecte e arderea grasimilor (pe linga cresterea muschilor)! De aceea ii folosesc si in slabire :ok
 #3255  by cstavaru
 17-01-2004 14:23
Felicitari pentru articolul din revista Culturism in care te-au dat ca exemplu ! :) Intr-adevar, e o diferenta uriasa intre cum aratai la 123Kg si cum arati acum. Inca vreo 10-15Kg si poti concura iar :)
 #3272  by cristi neagu
 18-01-2004 10:41
Desi am reusit sa mai slabesc,sunt foarte departe de forma de scena.Nu mi-am propus sa arat de concurs ci doar sa fiu sanatos,sa am un nivel scazut de grasime si o greutate cat mai aproape de normal.Incerc sa scad sub 90kg,desi mai am putina grasime acum la 99kg,incerc ceva nou sa imi construiesc o talie sub 80cm.Motivele pt care nu voi mai concura sunt:
1.Am ales sa fiu arbitru si nu ar fi corect sa urc pe scena si sa concurez!Sansele pe scena trebuie sa fie egale pt toti!
2.Nu vreau sa imi suprasolicit organismul cu regimuri de definire,am cateva accidentari serioase si nu as putea sa ma antrenez ca sa arat cat pot de bine.
Poate in viitor,daca voi fi multumit si voi considera ca arat acceptabil,voi participa la cateva demonstratii,dar asta nu va inlocui niciodata frustrarea ca nu mai lupt pe scena.Desi au trecut 9 ani nu am reusit sa accept ideea ca nu voi mai urca niciodata pe scena sa lupt pt locul 1!
Attachments
sad.gif
sad.gif (689 Bytes) Viewed 22908 times
 #3536  by cristi neagu
 23-01-2004 14:12
15.09.2003 la 6 luni si o sapt. de cand am inceput regimul si antrenamentele.
Attachments
cristi 500.jpg
cristi 500.jpg (30.1 KiB) Viewed 22908 times
 #3537  by cristi neagu
 23-01-2004 14:13
aceeasi data
Attachments
cristi modificat.jpg
cristi modificat.jpg (12.91 KiB) Viewed 21364 times
 #3538  by cristi neagu
 23-01-2004 14:14
inca una
Attachments
cr modif.jpg
cr modif.jpg (19.54 KiB) Viewed 21335 times

#3540  by JohnnyBravo
 23-01-2004 15:02
in celelalte poze cate kg ai?

spatele in dublu biceps fata e impresionant! :ok
 #3543  by odin
 23-01-2004 16:03
Fata de poza aceea la 125 de kg.!!!
Nu stiu cum de te-ai lasat sa ajungi in felul ala...dar important este ca ai remediat o situatie care ar fi putut deveni critica ( la un moment dat ).
Stiu ce inseamna sa dai atatea kile jos deci tot ce pot sa iti spun este,inarmeaza-te cu rabdarea care ti-a mai ramas ca partea cea mai grea de-abia acum incepe !!!Din pacate pentru tine !:bb
Anyway,:clap
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 180