TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#566037  by MariusB
 21-12-2013 16:27
Akhenaton wrote:
MariusB wrote:
vifor_x wrote:
Akhenaton wrote:Proasta alegere,sa bantui orasu in lung si lat pentru 1000-1200 de lei/luna si sa ai dea face cu toti prostii chiar nu se merita,banii aia ii face unu cu profesionala in fabrica si nici nu isi pune viata in pericol.
Un muncitor in fabrica nu poate sa-si cumpere legal si usor un 9mm si sa doarma cu el langa pat ;) Acum deh, sunt avantaje si dezavantaje. Eu unul mi-am bagat pwla in el contract si am reales libertatea si pivilegiul de a fi civil ;)

Ai facut bine . Akhenaton , salariul unui ofiter e peste 1200 lei pe luna !! Chiar si un ofiter debutant are 1.5X ce ai zis tu . cu aproximatie in functie de mai multi factori ...
Nu stiu daca el de la campina iasa ofiter.
Eu vorbeam de mine . De la campina iesi agent . :P Dar daca ii place , e foarte bine . :)

#566040  by Naiku
 21-12-2013 19:10
Fiecare face pana la urma,ce poate sau ce-i place.
Salarul unui agent debutant este 1.500 RON in mana + maxim 400 si cv RON bani pt chirie ... Am inteles ca acum vor sa dea banii de haine direct in salar,decat sa-l dea tot o data in luna decembrie cum era pana acuma,adica +200 ron pe luna la salarul de baza(deci se ajunge undeva la 1700 RON),dar nu stiu concret alte detalii,am aflat si eu din vorba in vorba

La Academie nu mai pot sa candidez,fiindca are locuri doar la BUGET,si in Romania ii o lege cum ca,daca ai facut o facultate la buget (chiar si o zi) nu mai ai dreptul sa candidezi pe alte locuri bugetate la orice facultate ...

#566042  by Panteristu
 21-12-2013 23:00
Naiku wrote: in Romania ii o lege cum ca,daca ai facut o facultate la buget (chiar si o zi) nu mai ai dreptul sa candidezi pe alte locuri bugetate la orice facultate ...
nu e asa, ai vreo 3 ani gratis.
eu unul am fost la Politehnica la Chimie un an, prima oara, la zi. Am plecat d-acolo si ca sa prind un loc la camin am dat la Politehnica la Energetica, unde mi-au trecut pe dosar ca primii 3 ani sunt gratuiti iar pe al patrulea trebuia sa il platesc.
un prieten d-al meu care a fost cu mine la ambele la fel, aceleasi insemnari i le-au facut pe dosar.

#566043  by MariusB
 21-12-2013 23:18
Panteristu wrote:
Naiku wrote: in Romania ii o lege cum ca,daca ai facut o facultate la buget (chiar si o zi) nu mai ai dreptul sa candidezi pe alte locuri bugetate la orice facultate ...
nu e asa, ai vreo 3 ani gratis.
eu unul am fost la Politehnica la Chimie un an, prima oara, la zi. Am plecat d-acolo si ca sa prind un loc la camin am dat la Politehnica la Energetica, unde mi-au trecut pe dosar ca primii 3 ani sunt gratuiti iar pe al patrulea trebuia sa il platesc.
un prieten d-al meu care a fost cu mine la ambele la fel, aceleasi insemnari i le-au facut pe dosar.
Are dreptate Naiku . E legea educatiei din 2011. Si 1 zi daca ai urmat la o facultate bugetata , nu mai poti sustine admiterea la academie . Eu am sustinut-o si am vazut cum i-au intors din drum pe cei si cu un semestru la buget . ;)

Legea educaţiei naţionale nr.1/2011 prevede în art. 142 alin.(6) că
“o persoană
poate
beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă,
pentru un singur
program de master şi pentru un singur program de doctorat”
.
Pe cale de consecinţă, având în vedere aceste prevederi legale, la concursul de
admitere pentru programul de studii de licenţă nu se pot înscrie acele persoane care
au beneficiat sau beneficiază de finanţare de la buget pentru urmarea unui programde studii universitare de licenţă.

#566045  by Panteristu
 22-12-2013 01:31
MariusB wrote:
Are dreptate Naiku . E legea educatiei din 2011. Si 1 zi daca ai urmat la o facultate bugetata , nu mai poti sustine admiterea la academie
poate asta e valabila doar pentru admiterea la academie/structuri de stat.
in schimb pentru facultati obisnuite merge, doar ca trebuie sa platesti diferenta de ani.

edit: acum vazuit ca e legea pe 2011. eu am facut manevra asta in vara lui 2010, deci e posibil sa se fi schimbat regulile de pe atunci
si asa ecaterina andronescu ne-a fwutut pe toti in cur cu legile ei de ne-a facut de competitie..

#566047  by vifor_x
 22-12-2013 09:25
Naikule, in cazul tau, ca te cunosc personal si esti baiat bun, permite-mi sa te sfatuiesc prieteneste:
daca nu ai rude cu grad mare in sistem care "sa puna o vorba" pentru tine, incearca sa fii cel mai mare pupincurist din scoala (ulterior din sectie) si invata sa ai cel mai mare punctaj din promotie iar la locatii de detasare sa pui 3 orase mari ca optiuni, asta daca nu vrei sa ajungi hopa-mitica si sa fii mutat o data la 2 ani din comuna in comuna.
In rest, felicitari inca o data ca faci ceva ca sa-ti indeplinesti visul!

#566050  by rocknum
 22-12-2013 12:08
nu e bine cu pupincurist...
mai bine iti vezi de treaba ta. O sa fii mult mai castigat astfel

#566051  by vifor_x
 22-12-2013 13:03
rocknum wrote:nu e bine cu pupincurist...
...intr-o tara normala, nu in una corupta si putreda.
In fine, am facut destul off-topic. Naikule, baga la cap ce am zis ca altfel nu o sa reusesti!

#566094  by Spetznaz Volh
 25-12-2013 07:19
1 pupincurist=marioneta prostilor care au ajuns in functii fără a avea măcar minimum de educatie si pregătire in domeniu
2 pupincurist=om fără valoare in fata celor bine pregătiri si automat...marginalizat
3 invata sa fii demn si sa te pregătești începând cu lucrurile elementare, trebuie sa cunosti legile si regulamentele ca nimeni sa nu te poată învârti cum doreste
4 sa nu arati ca stii mai mult decât esti întrebat ( dar sa fii sigur ca întrebarea adresata tine strict de încadrarea ta)
5 sa ai verticalitate si sa te impui atunci când esti nedreptatit, exista raportul care din moment ce a fost întocmit si înaintat este obligatoriu sa fie înregistrat indiferent de rezolutia comandantilor, militarii respectiv politistii au si drepturi

#566098  by VLAD 14891
 25-12-2013 10:25
vifor_x wrote:Naikule, in cazul tau, ca te cunosc personal si esti baiat bun, permite-mi sa te sfatuiesc prieteneste:
daca nu ai rude cu grad mare in sistem care "sa puna o vorba" pentru tine, incearca sa fii cel mai mare pupincurist din scoala (ulterior din sectie) si invata sa ai cel mai mare punctaj din promotie iar la locatii de detasare sa pui 3 orase mari ca optiuni, asta daca nu vrei sa ajungi hopa-mitica si sa fii mutat o data la 2 ani din comuna in comuna.
In rest, felicitari inca o data ca faci ceva ca sa-ti indeplinesti visul!
asta, bine-inteles, daca nu ai onoare!

#566107  by Spetznaz Volh
 25-12-2013 15:16
Spetznaz Volh wrote:1 pupincurist=marioneta prostilor care au ajuns in functii fără a avea măcar minimum de educatie si pregătire in domeniu
2 pupincurist=om fără valoare in fata celor bine pregătiti si automat...marginalizat
3 invata sa fii demn si sa te pregătești începând cu lucrurile elementare, trebuie sa cunosti legile si regulamentele ca nimeni sa nu te poată învârti cum doreste
4 sa nu arati ca stii mai mult decât esti întrebat ( dar sa fii sigur ca întrebarea adresata tine strict de încadrarea ta)
5 sa ai verticalitate si sa te impui atunci când esti nedreptatit, exista raportul care din moment ce a fost întocmit si înaintat este obligatoriu sa fie înregistrat indiferent de rezolutia comandantilor, militarii respectiv politistii au si drepturi
scuze am dat citează in loc de editează, făcusem o greseala

#566158  by Andyrocks
 28-12-2013 11:52
vifor_x wrote:
Naiku wrote:
MariusB wrote: Esti la scoala de agenti de la campina ? Bravos . Si eu sunt in sistem . :P la academia de politie.
Felicitari !
Eu din pacate am facut facultatea la buget,si nu-mi mai permite sa candidez pt. academie ...
Naikule, mai faci dreptu' la FF la Tibiscus si pe urma iti cresc gradu' ;)
Nu are rost sa mai faca dreptul ca deja are o facultate si oricum e incadrat cand termina ca subofiter cu studii superioare ;)

#569727  by Naiku
 21-04-2014 09:41
Azi se implinesc 6 ani de cand m-am apucat de sala.
Momentan sunt acasa,ma bucur de 2 sapt de vacanta de Paste,apoi va trebui sa ma intorc in Campina pt inca o luna,si-am terminat primul an :) .
Din moment ce nu ne permit accesul in sala de forta,am decis cu colegii de camera sa punem ban la ban,si-am cumparat 2 gantere reglabile de 22.5kg fiecare,o bara si multe discuri,care ajung undeva pe la 75 kg ... Nu e mult,dar e suficient :)
N-am mai postat de mult si nu stiu ce s-a mai intamplat stanga-dreapta,cum ati evoluat.Sper ca toata lumea este ok,sanatoasa si fericita !

#569728  by Marcutz
 21-04-2014 11:13
Keep going :ok

#571604  by Naiku
 05-06-2014 18:56
Va salut dragi prieteni !
Astazi m-am intors acasa,unde imi voi petrece vacanta de vara,pana sa plec din nou la Campina,pe 30 septembrie.

Ma voi apuca din nou,serios de treaba,cu 4-6 mese pe zi,suplimente si multa vointa !!!

Voi incerca sa fac niste poze before / after , sa vedem daca se observa vreo diferenta in 4 luni :)

Respect !
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53