TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #60321  by cstavaru
 29-10-2005 19:32
Cine stie mai multe despre cum se masoara, cu ce dispozitiv ? Si mai ales de unde se pot cumpara chestiile alea cu care se masoara ? Sau se pot confectiona ? Presupun ca unii din cei care concureaza stiu despre subiectul asta cate ceva...m-ar interesa si pe mine. Am incercat cu niste formule ciudate in functie de perimetre, dar nu cred ca sunt corecte.

Apropos, 17% e mult ? :D

#60383  by Drogas
 30-10-2005 11:54
Apropo de asta , eram la Unirii la un stand despre asa ceva , era nevoie sa cumperi o carte si iti faceau un test gratuit, am intrebat cum functioneaza aparatul si stupoare: iti baga datele tale(anii, greutate , inaltime, sex) si strangi un maner al aparatului in mana> Am pus dupa aia o intrebare la care aia n-au stiut sa raspunda si s-au facut de Kakao, am presupus ca vine cineva cu aceleasi date ca ale mele(187 cm, 92 kg etc.) dar e definit de crapa pielea , ce se intampla cu aparatul , evident eu am grasime el nu , e acelasi rezultat pentru amandoi? la care cei de acolo m-au luat stiintific si alte alea alea , iar lumea care se holba pe acolo si au auzit discutia au inceput sa plece....
Vezi daca poti sa-mi raspunzi si mie la un post despre nutritie... mersi

#125143  by cobra
 24-07-2006 16:46
tocmai am primit oferta de la metro , in care sunt aceste 2 cantare ce calculeaza procentul de grasime si de apa din corp. Or fi precise? ;)
Attachments
cantar1.jpg
cantar1.jpg (64.37 KiB) Viewed 5843 times
cantar2.jpg
cantar2.jpg (69.85 KiB) Viewed 5843 times

#125145  by cronos
 24-07-2006 17:03
hmmm...cum ar putea asta sa masoare procentul de apa si grasime ?
Da-ne mai multe date despre cantar: model, firma sa ne uitam pe net.

#125146  by cobra
 24-07-2006 17:30
mai multe decat vezi in poze nici eu nu stiu.

#125147  by cobra
 24-07-2006 17:32

#125166  by Lucian_6000
 24-07-2006 19:33
cobra wrote:tocmai am primit oferta de la metro , in care sunt aceste 2 cantare ce calculeaza procentul de grasime si de apa din corp. Or fi precise? ;)
Salut,parerea mea ca nu sunt bune si o sti spun de ce cred asta:
Acum ceva vreme am vazut antrenamentul lui dennis james Dennis James- The Way I Do It Cd1 si avea si el un cantar tot asa care masoara % grasime corporala.Dupa 8 saptamani de dieta ii arata 19% !!! era super definit si zicea si el cai de kkt cantarul.Nu cred ca cele de la metro sa fie mai performante :).

#125171  by cost
 24-07-2006 19:44
cintarele alea nu numai ca nu pot masura BF dar nu sint nici macar precise cu masurarea greutatii; in w/e asta am incercat 4 cintare in Bricostore si erau complet aiurea !!!! de noi, si din raft..... poate trebuia setate.. nu stiu

Poate asa ceva e mai precis:
http://www.accumeasurefitness.com/

#125336  by cronos
 25-07-2006 09:26
Nu vad cum un cantar pe care te urci sa poata sa citeasca % de grasime.
Nici in greutatea pe care o arata de multe ori sunt imprecise.
Le poti folosi mai mult ca sa obs variatile de greutate.

% de grasime pe mine pers nu ma intereseaza, oglinda si masurarea taliei imi sunt suficiente

#125418  by odin
 25-07-2006 14:36
Hai sa va dau eu un exemplu off-topic din care trageti concluzia la ce se discuta aici:
Deunazi trec prin centrul orasului si pe un platou,vad ridicat un cort/prelata care adapostea 3 cadre medicale 2 asistente si o doctoritza.
ERclama zicea cam asa,"Masurati-va tensiunea si % de grasime corporala".
Hop si eu la rand sa da distrez de cunostitele multe ale unui dr. in materie.
Ajung in fata,ma intreaba inaltime/grutate/varsta si ma pune sa tin in mana un aparat electornic de forma si dimensiunile unui volan de avion cu partea pe care fac priza zenzori de metal ca la biciletele stationare.
Imi scrie asistenta pe o hartie citirea de pe aparat si merg cu hartiutza la tanti dr.
Surpriza: aveam 23% grasime,cf spuselor ei si citirilor de pe scula.
Am intrebat-o daca dupa capu' ei aceasta citire este 100% accurate,si mi-a zis ca 99%.
Pfoaiaiaiai.
Am intrebat-o atunci daca accepta ca 2 persoane de aceeasi inaltime/grutate /varsta,pot coexista in acelasi timp si sa aiba masa musculara activa diferita (deci implicit si % de grasime diferita0 si totusi cf. citirii de pe aparatul dansei sa pezinte acelasi bodyfat.
Mi-a parut rau pentru anii batuti pe bancile facultatii,cand am vazut-o ca o da in bailamos.
Am intrebat-o daca masutratoarea facuta cu apartul de masurat plica nu e mai exact si a zis ca s-ar putea.
Concluzia mea a fost ca habar n-are si ca scula e o imbataciune de cap pentru unii care se bombardeaza cu mancare si sanchi "se tin sub control".
 #133253  by moaca
 30-08-2006 09:55
cstavaru wrote:Cine stie mai multe despre cum se masoara, cu ce dispozitiv ? Si mai ales de unde se pot cumpara chestiile alea cu care se masoara ? Sau se pot confectiona ? Presupun ca unii din cei care concureaza stiu despre subiectul asta cate ceva...m-ar interesa si pe mine. Am incercat cu niste formule ciudate in functie de perimetre, dar nu cred ca sunt corecte.

Apropos, 17% e mult ? :D
cstavaru,hai sa-mi dau si eu cu parerea
sunt mai multe metode de masurare, cu rezultate mai mult sau mai putin precise. cele mai folosite sunt:

- cu caliperul,e un aparat mic cu arc si gradatii cu care iti poti masura stratul adipos in mm in diferite zone ale corpului.sunt diferite formule, cea mai simpla e una unde iti masori grasimea de pe pectoral, langa buric si la mijocul coapsei si te uiti intr-un tabel in fuctie de varsta. sunt o gramada de metode statistice, asta cica e ceva mai precisa. ca orice metoda statistica,exista o marja de eroare,se spune ca ar fi 2%.
despre masurarea in sine pot sa-ti spun cum se executa daca iti faci rost de aparat( presupun ca se poate si confectiona daca te pricepi,nu e mare lucru).
o remarca ar fi ca din moment ce apuci pielea,vei masura si stratul de apa de sub piele, care nu-i tocmai grasime,deci vei avea o marja de eroare. daca esti natural nu e o mare problema, chiar daca iei creatina,apa de sub piele e in cantitati mici. daca iei medicamente si ai multa apa subcutanata atunci se mai schimba treaba.

-impedanta bioelectrica-se masoara cu un curent electric slab care iti traverseaza tot corpul.principiul e ca grasimea contine 10-20% apa si are impedanta mai mare decat muschii (din cate tin eu minte impedanta e rezistenta electrica) .aparatul ala unde tii manerele foloseste principiul asta. rezultatele sunt binenteles corelate cu statistici, din experienta proprie metoda asta e de rahat pentru culturisti, intotdeauna arata niste cifre exagerate(probabil din cauza ca un culturist are mult mai multa apa in corp decat un om normal). de exemplu, mie caliperul imi da rezultat 12-13% si aparatul ala imi arata 24-25%.
e o firma, tanita mi se pare,care a realizat o metoda mai simpla de impedanta si o foloseste la cantare.sunt doi electrozi pentru talpi care trimit curent electric. parerea mea e sa nu te bazezi pe asa ceva ca rezultatele sunt total aiurea.

- alta metoda,mult mai precisa,e cantarire subacvatica. principiul e ca muschii si grasimea si alte tesuturi au densitati diferite.problema e ca e e foarte incomfortabil,trebuie sa-ti tii respiratia sub apa.
nu stiu daca exista asa ceva in romania,presupun ca te poti interesa.

- si o metoda mai noua e ca te baga intr-o masinarie care foloseste raze x.mi se pare ca se cheama dexa-sau dual energy x-ray absorbtiometry,sau ceva in genul asta. se zice ca asta e cea mai precisa metoda.

cstavaru,daca ai ceva intrebari pentru mine,lasa pm,pentru ca intru pe site-ul asta foarte rar.

p.s. 17% e in limitele normale pentru un barbat adult. aveam si un tabel,dar nu-l gasesc acum.presupun ca poti sa gasesti pe internet
bafta

#135449  by overseas
 04-09-2006 16:24
Pentru cei care au vazut, mai ales in Bucuresti diverse standuri/corturi/tonete (de ex. la magazinele Billa) cu carti pe teme naturiste, de sanatate si care se ofera sa masoare procentul de grasime, aflati ca ele apartin ... bisericii adventiste de ziua a 7-a. Atentie ! Daca vreti sa fiti siguri, uitati-va daca au carti de Ellen G. White pe raft - a fost principalul 'profet' al acestei biserici.

#245781  by caty
 13-10-2007 23:17
Utilitatea acestor aparate se verifica in timp,prin masurari periodice si este f utila din urmatoarele motive:
1.Se urmaresc variatiile in greutate si daca se scade din greutatea neta adica masa musculara si osoasa regimul e inadecvat,daca scaderea e din cantitatea de grasime atunci este eficient
2 Un culturist poate urmari cresterile in masa in perioade in care foloseste diverse suplimente,regimuri, si se poate verifica ce este eficient pentru fiecare.
3Astfel de aparate masoara si tensiunea si frecventa cardiaca,si un sportiv trebui sa fie neaparat sanatos pentru a-si supune organismul la antrenamente dure, de asemenea unele suplimente cresc tensiunea arteriala si e bine de stiut cum influenteaza ele oraganismul fiecaruia.
4Nu are importanta greutatea ci procentul de grasime si cum sunt repartizate kilogramele.Un culturist bine definit poate fi totusi cu cateva kg peste greutatea admisa la varsta si ianltimea lui dar daca procentul de grasime e la minim atunci e ok.

#245809  by Viorel Ristea
 14-10-2007 08:37
caty wrote:Utilitatea acestor aparate se verifica in timp,prin masurari periodice si este f utila din urmatoarele motive:
1.Se urmaresc variatiile in greutate si daca se scade din greutatea neta adica masa musculara si osoasa regimul e inadecvat,daca scaderea e din cantitatea de grasime atunci este eficient
2 Un culturist poate urmari cresterile in masa in perioade in care foloseste diverse suplimente,regimuri, si se poate verifica ce este eficient pentru fiecare.
3Astfel de aparate masoara si tensiunea si frecventa cardiaca,si un sportiv trebui sa fie neaparat sanatos pentru a-si supune organismul la antrenamente dure, de asemenea unele suplimente cresc tensiunea arteriala si e bine de stiut cum influenteaza ele oraganismul fiecaruia.
4Nu are importanta greutatea ci procentul de grasime si cum sunt repartizate kilogramele.Un culturist bine definit poate fi totusi cu cateva kg peste greutatea admisa la varsta si ianltimea lui dar daca procentul de grasime e la minim atunci e ok.

m-am masurat aseara cu caliperul in 7 locuri si a rezultat 2,8%(99kg).
dar simt k mai e loc de imbunatatire , cred ca cel mai important e sa fii obiectiv si sa te confunti cu oglinda.
Attachments
ristea grasu 2.jpg
ristea grasu 2.jpg (49.19 KiB) Viewed 5106 times

#246105  by REMUSHEREDEU
 16-10-2007 12:56
Viorel Ristea wrote:
caty wrote:Utilitatea acestor aparate se verifica in timp,prin masurari periodice si este f utila din urmatoarele motive:

m-am masurat aseara cu caliperul in 7 locuri si a rezultat 2,8%(99kg).
dar simt k mai e loc de imbunatatire , cred ca cel mai important e sa fii obiectiv si sa te confunti cu oglinda.

FRUMOASA FORMA VIOREL...BRAVO :ok :ok :ok

#246143  by Peter
 16-10-2007 17:04
nu e deloc plinut la fata. ce mai este e apa. se vede dupa cum sta pielea pe el.

#246144  by Peter
 16-10-2007 17:08
Peter wrote:nu e deloc plinut la fata. ce mai este e apa. se vede dupa cum sta pielea pe el.
Edit... 2,8 e f putin si cu caliperul poate nu e chiar exact-cu toate ca e destul de precis daca stii sa masori cum trebuie si unde trebuie. hai sa zicem un 4%, dar nici 8-10%. :ha