TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #575950  by siberianul88
 13-03-2015 02:24
Salut baieti, sunt nou pe aici.As avea si eu 2 intrebari pentru voi, deoarece stiu ca pe acest forum se afla multi cunoscatori si sportivi avansati pe care ii stimez.

1) Voi cat va intindeti cu perioada de acumulare de masa musculara?

Acum 2 ani am dat-o rau in bara, m-am intins pana pe la 16% procent de grasime si am tinut 3 luni regim + cardio.Am redus talia cu 9cm si am ajuns undeva la 8% procent de grasime, insa am pierdut multa masa musculara (in jur de 3kg).Am facut-o ca la carte cu surse curate de carbo cu IG mic, omega 3 la greu, vit. C si am folosit ciclizarea carbohidratilor (fara incarcare).Posibil sa fi fost cam brusca panta de la carbo multi la carbo putini, nu exclud varianta asta...

2) Este mai benefic sa apelezi la mini-perioade de definire pentru a pastra cat mai multa masa musculara?

In urma cu 4 luni am zis sa fac o mini-definire de 4 saptamani sa vad ce se intampla, daca retin mai multa masa musculara in felul acesta si am redus procentul de grasime de la 11.5% la 9% fara sa pierd nimic din masa musculara, dar de data asta fara antr. tipic cardio, doar antrenamente de tip circuit combinat cu cateva serii de forta (4-8 repetari).Aici am mancat ce am vrut, dar foarte low carb si ma incarcam o data la 7 zile.

Eu tind sa cred ca in primele 4-6 saptamani ale regimului arzi grasimea cel mai eficient, apoi corpul se cam chinuie si incepe sa pape din masa musculara, sau poate ma insel si nu am facut eu ceva bine, sau poate asa funcioneaza corpul meu.Cu alte cuvinte, ma intereseaza ce credeti ca ar functiona mai bine, regim super strict (foarte low carb) pe perioada scurta, sau ciclizare pe o perioada mai lunga? Multumesc ! :ok

#575957  by Kabana
 13-03-2015 23:15
" Perioada de masa" " Perioada definire" astia sunt termeni folositi de catre culturistii competitori.
La sportivi care doar faca sala pentru ei, nu trebuie sa existe diferentele astea. Indicat e sa`ti fixezi un regim alimentar echilibrat si il tii constant tot anul.

#575958  by siberianul88
 13-03-2015 23:37
Mersi Kabana.Exact asta si fac, doar ca dupa un an de regim hipercaloric, se aduna si ceva grasime + ca nu mai esti asa sensitiv la insulina de la atatia carbohidrati si inevitabil trebuie sa existe si acea perioada cand trebuie sa dai "borhotu" jos cum zici tu. :lol
Vad eu cum ii dau de cap, mersi oricum!

#576919  by msmp3
 28-10-2015 21:29
Dar suplimentele in ce masura ma ajuta pentru definire? Intreb pentru ca voi nu pareti incepatori ca mine :D :D

#576921  by Kabana
 29-10-2015 02:12
msmp3 wrote:Dar suplimentele in ce masura ma ajuta pentru definire? Intreb pentru ca voi nu pareti incepatori ca mine :D :D
..suplimentu ajuta la definire.
.iti goleste bugetu si ramai fara bani de mancare, pe urma te definesti instant

#576940  by Bill Gates
 30-10-2015 17:55
:lol