TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive
 #538991  by Costy_2012
 30-10-2012 15:53
Am 21 de ani 1,75 inaltime si 56 de kg ...... vreau sa ma ingras....si totodata sa pun ceva muschi pe mine..... ce imi recomandati ?? Va multumesc !!

#538993  by AyanN
 30-10-2012 16:02
Mersul la sala si multa mancare.

#538994  by Sandu90
 30-10-2012 16:07
Iti recomand sa dublezi numarul meselor si sa te axezi pe mancare curata:piept de pui,curcan,pulpe pui,carne vita,peste,oua,branza astea ca sursa de proteina iar carbohidrati paste din grau ,orez alb/brun,ovaz +legume!Trebuie sa faci in asa fel incat sa ai macar 6-8 mese !Daca nu ai timp sa mananci poti opta pentru un gainer pentru a inlocui 2 mese!

#538995  by AyanN
 30-10-2012 16:12
Sandu90 wrote:Iti recomand sa dublezi numarul meselor si sa te axezi pe mancare curata:piept de pui,curcan,pulpe pui,carne vita,peste,oua,branza astea ca sursa de proteina iar carbohidrati paste din grau ,orez alb/brun,ovaz +legume!Trebuie sa faci in asa fel incat sa ai macar 6-8 mese !Daca nu ai timp sa mananci poti opta pentru un gainer pentru a inlocui 2 mese!
De ce sa aiba macar 6-8 mese? 4 de ce nu merg?

#538999  by Sandu90
 30-10-2012 16:19
AyanN wrote:
Sandu90 wrote:Iti recomand sa dublezi numarul meselor si sa te axezi pe mancare curata:piept de pui,curcan,pulpe pui,carne vita,peste,oua,branza astea ca sursa de proteina iar carbohidrati paste din grau ,orez alb/brun,ovaz +legume!Trebuie sa faci in asa fel incat sa ai macar 6-8 mese !Daca nu ai timp sa mananci poti opta pentru un gainer pentru a inlocui 2 mese!
Eu mi-am exprimat punctul meu de vedere si cum as face eu in locul lui,as incerca sa cresc mesele se le dublez!Cu siguranta deja are 3-4 si decat sa mareasca cantitatea de nutrienti de la o masa mai bine sa mai bage 3-4 la fel sa asigure un flux continuu de amino in sange astfel corpul va fi tot timpul indestulat ,iar acest lucru va asigura psihicului sau un + si acela ca sigur va aduga masa muculara!

#539004  by AyanN
 30-10-2012 16:53
Sandu90 wrote:
AyanN wrote:
Eu mi-am exprimat punctul meu de vedere si cum as face eu in locul lui,as incerca sa cresc mesele se le dublez!Cu siguranta deja are 3-4 si decat sa mareasca cantitatea de nutrienti de la o masa mai bine sa mai bage 3-4 la fel sa asigure un flux continuu de amino in sange astfel corpul va fi tot timpul indestulat ,iar acest lucru va asigura psihicului sau un + si acela ca sigur va aduga masa muculara!
Cred ca el si din 3-4 mese poate sa-si asigure surplusul caloric necesar, nu stiu cat il tin 6-8 mese pe zi, fie ele si mici.

Dar teoretic ai dreptate. :ok

#539006  by MariusB
 30-10-2012 17:06
AyanN wrote:
Sandu90 wrote:
AyanN wrote:
Cred ca el si din 3-4 mese poate sa-si asigure surplusul caloric necesar, nu stiu cat il tin 6-8 mese pe zi, fie ele si mici.

Dar teoretic ai dreptate. :ok

Sunt de aceeasi parere cu Ayan . :ok

Pun pariu ca cel care a initiat topicul , nici macar 3 mese nu are pe zi , asta 1 la mana , iar in al doilea rand , 4 mese a cate 30-40 g proteine sunt suficiente pentru el la alea 56 Kg . Fara suparare , dar nu mi se pare normal sa recomanzi unui om care nu a calcat in viata lui la o sala , fie ea si de sport , nu numai de forta , un numar asa de mare de mese . Parerea mea . ;)

Ceea ce trebuie sa stie este ca trebuie sa manance mai multe proteine ca acum , si anume la alea 56 kg ar merge 140-150 g de proteine pe zi + ceva carbo din surse curate precum ati afirmat si voi ! :ha

:ok

#539011  by Costy_2012
 30-10-2012 17:32
Am citit parerile voastre....Nu stiu daca o sa pot manca 5..6 mese pe zi.... eu manac 3 mese pe zi... plus gustari( dulciuri)..... ma gandeam ca poate exista ceva Shake-uri(Creatina ? )....combinat cu Sala din care sa iasa ceva bun pt mine sa ajung si eu macar la 65 de kg :)!!!

#539016  by joker
 30-10-2012 18:08
pentru muschi e nevoie de stimul,adica de antrenamente.
documenteaza-te si incepe cu dreptul.
daca ai 3 mese,dupa ce incepi sa mergi la sala nu o sa mai fie de ajuns,asa ca o sa mai adaugi inca una la inceput + un shake cu proteine si carbohidrati dupa antrenament macar.
incet incet o sa ajungi sa mananci mai mult,pt. ca o sa ceara corpul.

#539072  by Costy_2012
 30-10-2012 21:23
Da Joker mai intai vreau sa ma documentez.....pt ca nu stiu nimic in ceea ce priveste partea asta cu sala...Shake-uri....Vreau sa stiu clar ce trebuie sa iau aici ma refer la MonoCreatina ..sau MixForte...sau altceva ...? si pe urma sa ma apuc serios de treaba !

#539075  by joker
 30-10-2012 21:34
vezi sa nu omiti partea cu antrenamentu.
nu e complicat,dar nici asa de simplu.

#539511  by Costy_2012
 02-11-2012 23:11
Deci pana la urma ce imi poate fi de folos ?? Mix Forte + Creatina ? Vreau si eu un raspuns de la cineva care stie !!.... si ceva mod de administrare pt ele daca imi sunt de folos !! Va multumesc frumos !!

#539512  by AyanN
 02-11-2012 23:34
Costy_2012 wrote:Deci pana la urma ce imi poate fi de folos ?? Mix Forte + Creatina ? Vreau si eu un raspuns de la cineva care stie !!.... si ceva mod de administrare pt ele daca imi sunt de folos !! Va multumesc frumos !!
Niste mancare sa iei. Tu nici n-ai intrat in sala,nici nu stii sa te alimentezi corect si te preocupa suplimentele nutritive.

#539585  by PicassoDany
 03-11-2012 13:14
:ok
ai dreptate dar pt a se ingrasa rapid pe langa mesele din 3 in 3 ore poate sa adauge si gainerul de care ziceai tu .... totusi la 21 de ani are o greutate destul de mica ....
Si pe langa ce a zis Sandu90 poti incepe sala cu 4 antrenamente/saptamana deoarece daca te duci de mai multe ori nu o sa ti se puna .... pot sa zic nimic.... asa daca mergi pe un program de 4 zile o sa cresti in masa foarte rapid daca tii cont de ce tia zis Sandu90 .
4 antrenamente deoarece muschiul creste in perioada de repaus(in zilele care nu faci antrenamente).

#539651  by joker
 03-11-2012 17:54
sa sara peste intrarea in forma?
tre sa se obisnuiasca cu antrenamentele,sa invete exercitiile,sa simta muschiul lucrand.
o zi da,una nu,3 zile pe saptamana,intregul corp la fiecare antrenament,vreme de 2-3 luni.
parerea mea.

#539699  by PicassoDany
 04-11-2012 09:36
joker wrote:sa sara peste intrarea in forma?
tre sa se obisnuiasca cu antrenamentele,sa invete exercitiile,sa simta muschiul lucrand.
o zi da,una nu,3 zile pe saptamana,intregul corp la fiecare antrenament,vreme de 2-3 luni.
parerea mea.

Nu Joker eu ma refeream dupa ce intra in exercitii (invata sa execte corect exercitiile ) atunci sa faca de 3-4 ori pe saptamana ca el totusi are o greutate mica si ..... dupa cum ziceai si tu ca trebuie sa prinda executia corecta a exercitiilor .... dupa eu ii recomand sa faca de 3-4 ori pe sapt pentru ca el are nevoie sa se ingrase prin masa musculara nu sa se duca in fiecare zi la sala ... mai mult sa oboseasca si sa nu se puna nimic ;)