TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Home

• This is the forum index page
Magazin Online Suplimente Nutritive

#488107  by odin
 06-09-2011 10:46
cristi neagu wrote:...
Daca tot e sa puneti presiune pe arbitrii, pai atunci organizatoriii sa le asigure conditii optime sa arbitreze corect, nu sa alegem pe cine se nimereste pe acolo sa dea o mana de ajutor!
...
Binie, binie ... inierviază-mă ...Image

#488110  by cristi neagu
 06-09-2011 11:04
Cazul de la Sibiu a fost unul fericit!Au fost insa cazuri in care nu aveai cum sa si validezi sa numeri sau sa cronometrezi sa validezi si sa scrii si timpii intermediari +timpul final si nr de repetari, decat cu riscul de a gresi.Nu am batut apropouri la tine, tu si Streza ati facut treaba de arbitri impecabil.EU VA SUNT RECUNOSCATOR!Dar daca nu erati voi acolo si nu cunoasteam pe altii ca voi, ce faceam??Ca sa nu zic ca ati facut-o benevol...

#488116  by Dan Buruiana-athletX
 06-09-2011 11:52
cristi neagu wrote:....Nu vroiam sa reamintesc acest aspect, dar din pacate au fost arbitri la strongman care in afara de indicatii strict tehnice ale regulamentului si hai sa zicem un sprijin pentru protectia sportivului de genu: respira (ca acesta sa nu faca hipoxie si sa cada cu greutatea pe el) , au inceput sa tipe la sportiv, sa-l incurajeze pe fata , sa-i dea indicatii despre tehnica, etc.
c :book....
Mie mi-ai atras atentia la Bucuresti ca nu am voie sa dau indicatii. Nu dadeam indicatii unui anume sportiv dar am inteles ca gresesc facand asta in postura in care ma aflam si m-am conformat.

Mai avem o problema, vesnica: se aglomereaza suprafata de concurs cu fotografi, prieteni, etc. Oricate bariere s-ar pune, oricati agenti de paza ar fi tot nu poti face fata "binevoitorilor"....

#488117  by Dan Buruiana-athletX
 06-09-2011 11:56
cristi neagu wrote:........Ma gandesc serios ca de acum incolo sa refuz sa arbitrez, daca nu se indeplinesc niste minime conditii de logistica si aici evident nu ma refer la onorariu, pentru ca multi dintre cei care scriu aici stiu ca niciodata nu am spus NU, kiar daca mi s-a spus ca nu sunt bani, etc.
Eu unul stiu ce am facut pana acum si ce vreau sa fac, nu traiesc din arbitrajul asta, vin in primul rand de placere si mereu am incercat sa imi fac o ekipa de oameni cu calitati morale, pe care sa-i sprijin sa devina arbitri performanti, pe fondul unui caracter ireprosabil.
....

La concursul meu ne-ai onorat cu prezenta si ai arbitrat fara onorariu :ok Respect!

#488119  by odin
 06-09-2011 12:07
Dan Buruiana-athletX wrote:

Mai avem o problema, vesnica: se aglomereaza suprafata de concurs cu fotografi, prieteni, etc. Oricate bariere s-ar pune, oricati agenti de paza ar fi tot nu poti face fata "binevoitorilor"....

La Sibiu a fost super dp ăsta dv.

#488120  by Alex Arginteanu
 06-09-2011 12:15
Dan Buruiana-athletX wrote:

Bine punctat, Dan! Si eu la cate concursuri am fost pana acum, le-am sugerat organizatorilor sa nu lase pe nimeni in suprafata de concurs pentru ca sportivii au nevoie de loc sa se desfasoare si bineinteles sa se evite unele situatii neplacute / accidentari. Nu mi-a placut niciodata sa vina prietenii cu catelu, cu purcelu dupa tine in proba pentru a te aclama. Poate se vor impune noi standarde de-acum incolo privitoare si la aspectul asta. Sper ca la concursul asta sa se ia masuri mai drastice pentru ca nimeni sa nu patrunda in suprafata de concurs, poate doar fotografi si cei care filmeaza concursul, ca doar nu ai cum sa-i chemi si sa le spui ca nu au voie sa faca poze etc. Dar usor-usor ne perfectionam si noi in Romania cu strongman-ul.

#488122  by cristi neagu
 06-09-2011 13:08
Asta cred ca e beneficiul cel mai important al acestor discutii, uneori in contradictoriu, dar constructive per ansamblu.Eu de multe ori am apelat la organizatori sa scoata publicul de langa sportivul care concura, dar...
Alex iti urez succes in organizarea concursului, cu cat sunt mai multe, cu atat mai bine!
Da foarte bine pe tv competitia de strongman si iti sugerez, daca nu te deranjeaza, sa inviti din timp toate posturile tv, care vin, ok, care nu asta e! :ok

#488124  by Alex Arginteanu
 06-09-2011 13:24
cristi neagu wrote:Asta cred ca e beneficiul cel mai important al acestor discutii, uneori in contradictoriu, dar constructive per ansamblu.Eu de multe ori am apelat la organizatori sa scoata publicul de langa sportivul care concura, dar...
Alex iti urez succes in organizarea concursului, cu cat sunt mai multe, cu atat mai bine!
Da foarte bine pe tv competitia de strongman si iti sugerez, daca nu te deranjeaza, sa inviti din timp toate posturile tv, care vin, ok, care nu asta e! :ok
De aceeasi parere sunt si eu, discutiile pot fi constructive si multi si-ar putea face pareri pentru viitor despre cum ar putea arata o competitie de strongman si pentru a lucra la detalii si astfel sa atragem cat mai multi doritori de organizare a astfel de concursuri. Multumesc Domnule Neagu, sper sa iasa ok, iar partea mea de ajutor la organizare se refera la aducerea de sponsori si publicitate (de restul se ocupa domnul Liusnea), deci o sa fac tot posibilul sa invit televiziunile si sa incerc astfel promovarea acestui sport cat mai mult si de-asemenea voi incerca sa-l fac sa fie transmis in direct atat de televiziunea locala cat si de site-ul Kombat.ro dar si de Sport.ro. Sunt sportiv si-mi doresc sa particip la un concurs frumos si de-aceea ma zbat sa-l fac cunoscut peste tot. Fara publicitate, este sortit esecului un asemenea concurs, asa cum s-a mai vazut prin trecut. Sper sa fim sanatosi cu totii si sa luam parte la un show frumos, asa cum s-a obisnuit la Constanta.

#488142  by Dan Buruiana-athletX
 06-09-2011 14:16
Inteleg ca la Sibiu organizarea a fost ok, felicitari pentru asta!

Cum spuneam mai sus, indiferent de zbaterile organizatorului se gasesc apropiati ai sportivului sa treaca baricada. Voi sportivii trebuie sa fiti cei care sa le cereti prietenilor sa stea in spatiul destinat spectatorilor.

Legat de televizare: pentru a lua cateva cadre pe care apoi sa le difuzeze la stiri este usor, insa ca sa difuzeze in direct trebuie ca organizarea sa fie aproape ireprosabila, fara timpi morti fara certuri si opriri de genul elucidarii corectitudinii unor incercari. baga oamenii reclame insa daca se taraganeaza or sa bage si un film intre doua incercari.
Trebuie bine gandita treaba...

Alta treaba si cu comportamentul si limbajul unor sportivi. Ridica unul busteanu, lumea-l aclama si i se cere sa mai faca una dar acesta il arunca de sus urland cu toate camerele pe el:" IMI BAG \ IN EL!!!"

O sa avem o transmisie cu BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPPPPPP!!!

#488149  by Kabana
 06-09-2011 14:51
Dan Buruiana-athletX wrote:....Ridica unul busteanu, lumea-l aclama si i se cere sa mai faca una dar acesta il arunca de sus urland cu toate camerele pe el:" IMI BAG \ IN EL!!!"
:lol

#488150  by zzzoli
 06-09-2011 14:53
la WSM din cate am vazut era prezentator Bill Kazmaier care tinea publicul de la tv "ocupat" cu povesti despre unii participanti sau le explica in ce consta proba care urmeaza, asta in timp ce concurentii se pregateau...si asa dispare acel "punct mort" :ok

#488152  by Kabana
 06-09-2011 14:59
Injuraturi,batai,sunt peste tot in toate sporturile de barbati.Nu merge altfel!

Mai bine s`ar face un regulament ca cei care injura sa fie penalizati la puncte sau..................... sa injure i nlimbaj televizat,in loc de "Imi bag p**a in el " sa zica " Imi introduc glandul penian in el"

#488162  by Dan Buruiana-athletX
 06-09-2011 17:33
Kabana wrote:Injuraturi,batai,sunt peste tot in toate sporturile de barbati.Nu merge altfel!

Mai bine s`ar face un regulament ca cei care injura sa fie penalizati la puncte sau..................... sa injure i nlimbaj televizat,in loc de "Imi bag p**a in el " sa zica " Imi introduc glandul penian in el"

Atunci cand nu esti arbitru ori organizator totul pare normal, firesc. ;)

Era doar o observatie, mergem mai departe.

#488175  by Mandrila Dan
 06-09-2011 20:15
Dan Buruiana-athletX wrote: Mai avem o problema, vesnica: se aglomereaza suprafata de concurs cu fotografi, prieteni, etc. Oricate bariere s-ar pune, oricati agenti de paza ar fi tot nu poti face fata "binevoitorilor"....
chiar azi noapte neavand ce face,am vizionat concursul strongman carrefour!La proba cu camionul,erau niste copii pe margine care strigau intr-una ''dai,trage''...ok.....pana s-a gasit unu sa zica ''degeaba te chinui,nu ai forta sa-l tragi''....ceva de genu,nu retin exact....pai eu lasam hamurile deoparte si-i invitam sa ma caute pe acasa,ca sunt in direct pe cartoon network :bb