TOPCULTURISM

Board de discutii 

• Petru Ciorba

Magazin Online Suplimente Nutritive
 #6797  by muscleman
 20-03-2004 14:23
toate ca toate dar se pare ca ati mai uitat sa mai treceti pe cineva care a avut o contributie in acest sport si care si astazi inca mai este un concurent redutabil atunci cand participa la un concurs nu credeti ?

PETRU CIORBĂ Date antropometrice (2001):

• Greutate:
- extrasezon 102-107 kg;
- concurs intern: 93-95 kg
- concurs internaţional: 90 kg
•
- înălţime: 1,73 m
- braţe: 52 cm
- coapse: 73 cm
- gambe: 50 cm
- talie: 80 cm
- perimetru toracic: 142 cm
Primul roman calificat într-o finală de CE
Maestru al sportului

■ Palmares:
- 1979 - campion naţional de juniori
- 1983 - campion naţional seniori open
- 1984 - campion naţional seniori + open
- 1985 - campion naţional seniori
- 1987 - campion naţional seniori + open
- 1988 - campion naţional seniori + open
- 1989 - campion naţional seniori + open
- 1990 - campion naţional seniori + open; trofeul Golden Star, Sofia (open); trofeul Eugen Sandow, Cehia (open)
- 1991 - campion naţional seniori + open
- 1992 - campion naţional seniori + open
- 1993 - campion naţional seniori + open
- 1994 - campion naţional seniori; campion balcanic
- 1995 - campion naţional seniori + open
- 1996 - campion naţional seniori + open; medalie de bronz la Campionatele Europene
- 1997 - campion naţional seniori
- 1998 - campion naţional seniori + open
- 1999 - campion naţional seniori + open + perechi
- 2000 - campion naţional seniori + masters + perechi; medalie de argint CE perechi
- 2001 - campion naţional seniori + open + masters + perechi
- 2002 - campion naţional seniori + open + masters + perechi

- 2003 - medalie de argint la CE masters categoria +80 kg; argint CM masters categoria +80 kg; campion national la categoria +90 kg + open; campion national la masters + 80kg
- 2004 - medalie de argint la CM masters cat. +80 kg, campion national de seniori la cat. +90 kg, campion national de masters cat +80 kg
- 2005 - medalie de bronz la CM masters cat. +80 kg
- 2006 - campion national la masters +80 kg
- 2006 - CAMPION MONDIAL ABSOLUT DE MASTERS
Attachments
ciorba masters.jpg
ciorba masters.jpg (36.47 KiB) Viewed 19063 times
 #6804  by Bebe
 20-03-2004 23:26
undeva ai gresit.prin 1994-1996 a luat locul 2 pe 1 a fost tutu marian care a luat si openul.ciorbä e f.b. dar si el poate pierde.ca si oricare altul.toatä stima pt.petricä e un adevärat campion si sper sä-l intilnesc curind pe scenä.
Attachments
marian tutu.jpg
marian tutu.jpg (12.57 KiB) Viewed 19050 times

#6828  by bolbo
 21-03-2004 13:33
Pt muscleman:
De unde ai palmaresul? Eu il am de la federatie si de exemplu in 1984 openul l-a castigat Nicolae Giurgi, apoi in 1987 openul l-a castigat Alexandru Costache, in 1988 iar Giuri.... pe restul de date nu m-am uitat.
Poate eu am date grsit, dar e mica probabilitatea!
Astept raspunsul tau, ca sa clarificam situatia. Si daca nu te superi o sa intru sa editez postul tau, ca sa fie aranjat mai frumos.
P.S. Pe Petrica nu l-am uitat, cum nu l-am uitat nici pe Florin Uceanu..........

Pt bebe: In 1994 Tutu a fost la +90 kg, iar Petrica la 90 kg, dar la open Tutu a invins.
 #6832  by flexxx
 21-03-2004 15:50
in 1994 la Galati am fost acolo si am urmarit concursul.Ciorba a castigat categoria 90kg iar Tutu categoria+90 si openul.intotdeauna domnul Petru Ciorba a venit impecabil pregatit la orice concurs unde a participat in intreaga cariera.. de data asta a fost invins.... oricum ramane inca number 1 ...pe cand altii sau lasat de mult sau nu mai au pur si simplu rezultate... :ok

#6890  by bolbo
 23-03-2004 17:37
O poza de la CN de juniori si masters 2002, cand Petrica a participat la categoria +80 kg masters.
Attachments
petru ciorba01.jpg
petru ciorba01.jpg (37.35 KiB) Viewed 17806 times
Last edited by bolbo on 01-09-2005 00:44, edited 1 time in total.
 #6891  by dr.dordoro
 23-03-2004 18:00
cred ca dak nu era dezavantajat genetic la talie putea sa ajung la performante mai mari.
 #6940  by Bebe
 25-03-2004 00:17
eu nu stiu ce probleme au uni de se tot leagä ba de talia lui ciorbä,ba de gambele lui uceanu,ba de sagmentele lui altul si asa mai deparete.fiecare are cite un punct sau chiar douä mai slabe.dar cei care au cele mai putine puncte slabe se tin tot timpul in frunte.si sä nu uitäm cä si ciorbä si uceanu participä an de an la competiti si sä fi mereu in formä e foarte greu.fiecare are citeo o problemä in viata privatä,motiv pt.care nu poti fi totdeauna in forma maximä.dar citeodatä ajunge si o formä mai putin bunä pt.a ocupa un loc pe podium.cea ce mä mirä e cä majoritatea care deabea au inceput cu culturismul sint aceia care bagä de vinä la acei de la care ar putae inväta foarte multe.nici profesionisti nu-s lipsiti de puncte slabe.si ei au de imbunätätit an de an la musculatura lor ,care de altfel e uriasä,de nici nu sti ce mai vor sä facä mai bine.ex:coleman,cutler si restul.:verymad
 #7113  by muscleman
 27-03-2004 18:44
deci acel palmares de la inceput il am de la dn-l Preduchin editorul Flexului.
Da intr-adevar toti dintre cei care practicam culturismul fie de performanta sau ca intretinere avem unele probleme, pentru ca inca nu am vazut o persoana care sa fie perfecta din punct de vedere genetic, toti avand cate o grupa sau mai multe mai slabe.
si intr-un fel pot spune ca il cunosc mai bine pe Petrica fiind coleg de club chiar daca eu sunt din Suceava.
 #7115  by dr.dordoro
 27-03-2004 19:18
te rog cauta in arhiva ta o poza veche de colectie in care apar :
Uceanu, Ciorba, Giugi.
Poza a aparut in Culturism in august 2000.

#8318  by parintele
 19-04-2004 15:24
Fenomenal..... Nu e de pe acesta planeta omul asta..... nu am cuvinte sa exprim incantarea de a-l privi pe scena...pur si simplu cand il vezi la cativa merti in fata ta nu poti sa zici decat...:"sa-mi bag picioarele.......".... cel putin eu....
O alta chestie... eu nu intelegeam pana la un moment dat ce il face sa continue la acest nivel..... Acum m-am mai lamurit... are o placere teribila sa fie aplaudat, iubit de spectatori, vazut, ii place ceea ce face pe scena si probail si in afara ei...
Iar cand ii vezi fizicul iti dai seama fara sa fie nevoie sa faci culturism sau sa il compari cu altii mai "normali" ce ordine, rigoare, munca, etc. sunt ascuse acolo.... e fantastic.... Cu atat mai mult cand esti implicat oarecum in acest fenomen si mai stii cat de cat cu ce se mananca....

asa ca .... "sa-mi bag picioarele".... Merita sa bati drumul pana la brasov si numai ca sa il vezi 5 minute pe scena pe ciorba.... si spune asta unu care e super puturos si comod.....

#8870  by dr.dordoro
 27-04-2004 21:13
nu stiu ce "program " de viata are dar dak ar intra pe forum macar 1-2 ore pe saptamana ar fi un mare castig, ce zici Bolbo ai putea sa-i propui ....

#8891  by bolbo
 28-04-2004 10:43
Petrica la CN juniori-masters 2004, castigator al categoriei +80 kg masters...
Attachments
138_3832.jpg
138_3832.jpg (41.83 KiB) Viewed 18832 times
 #8902  by cristi neagu
 28-04-2004 19:32
Asa arata un barbat de 43 de ani!
Si mai zic unii ca sportul imbatrineste!:clap
 #8948  by Bebe
 30-04-2004 09:44
:clap bunä poza.desi nu e in formä maximä aratä f.b.dar cum am mai zis,nu poti fi tot timpul in TOP FORM,dar ajunge pt.a invinge.are el o retetä f.b.de si la virsta asta e tot timpul ok.mä refer tot timpul anului nu numai la competitii.tot respectul pt.el.
Attachments
diva.gif
diva.gif (1.78 KiB) Viewed 18770 times

#9227  by dr.alban
 06-05-2004 08:27
parintele ai dreptate perfecta si eu am mers anul trecut la nationale , mai mult ca sa-l vad pe Ciorba, si a trebuit sa stau pana la sfarsit si sa vad detula 'umplutura' pana la evolutia lui da a meritat:ok
 #9228  by Mario
 06-05-2004 08:46
Este un om deosebit de amabil si modest. Asta este parerea mea. In fiecare zi este la sala. Acum este antrenor si trebuie sa stea mai mult. Inainte la ora 16, cind se deschide sala, pleca.
Unii platesc sa-l vada, eu o fac gratis. Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaa
:taz
 #9229  by cristi neagu
 06-05-2004 11:28
Simplu ca buna ziua,acest om e un model pe care in strainatate statul sau ma rog structuri pro sau de amatori il sustin ,duce o viata lejera e cautat de tv zilnic sa explice ce si cum...la noi e un om care si-a sacrificat TOT si nu castiga nici 2%cat un manelist!
Societate de kkt!:verymad
Daca Ciorba pleca ca Giurgi sau Tutu sau altii acu era mindira tarii de adoptie pe la profesionisti si avea casa cu piscina si un bolid in garaj,iar la noi Guta il scuipa din elicopter!
Asta e valoarea ROManiei,iar toti astia care asculta manele sunt sclavii tiganilor si dau ultimul ban pe caseta cu murdarie morala si restul...
Cat mai stam in aceasta mizerie si promovam nonvalori in detrimentul calitatii?
MTS sau agentia lu peste nu l-a premiat pe Petrica pt medalia de argint la mondiale cu 1 leu!E normal??:verymad

#9256  by parintele
 06-05-2004 20:25
traiasca romania, traiasca tricolorul, traiasca-n ghilimele si ion conducatorul... Glimelele de lemn de brad le aducem mai incolo....
citat din clasici in viata...

#12841  by Rasvan`
 10-07-2004 14:20
Nu stiu cum a venit vb despre manele ,dar sunt de aceeasi parere cu Cristi-tiganii ne fac tara de kkt si sa revenim la Petrica ..cand l-am vazut prima data la nationale pur si simplu m-am speriat de el ,este un adevarat culturist ..pe langa asta mai apreciez faptul k este si un om foarte modest ..RESPECT PT PETRICA.:clap
 #22424  by Arnoldfan
 19-11-2004 16:38
cristi neagu wrote: Simplu ca buna ziua,acest om e un model pe care in strainatate statul sau ma rog structuri pro sau de amatori il sustin ,duce o viata lejera e cautat de tv zilnic sa explice ce si cum...la noi e un om care si-a sacrificat TOT si nu castiga nici 2%cat un manelist!
Societate de kkt!:verymad
Daca Ciorba pleca ca Giurgi sau Tutu sau altii acu era mindira tarii de adoptie pe la profesionisti si avea casa cu piscina si un bolid in garaj,iar la noi Guta il scuipa din elicopter!
Asta e valoarea ROManiei,iar toti astia care asculta manele sunt sclavii tiganilor si dau ultimul ban pe caseta cu murdarie morala si restul...
Cat mai stam in aceasta mizerie si promovam nonvalori in detrimentul calitatii?
MTS sau agentia lu peste nu l-a premiat pe Petrica pt medalia de argint la mondiale cu 1 leu!E normal??:verymad
Cristi , mai lejer ... Desi sunt metalist (si ca sala si ca muzica) si nu suport manelele nu pot sa aprob ce-ai zis de tigani. Nu is ei de vina, unii is chiar simpatici , in fond oameni suntem cu totii. De kkt ne-am facut noi singuri in 1990 cind am votat cu FSN.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10